Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Kosmetikos pakuotės
Tvarios pakuotės kosmetikoje

Kaip sumažinti plastiko naudojimą renkantis kosmetiką: paprasti ir veiksmingi sprendimai

Plastiko naudojimas – viena didžiausių šiuolaikinio pasaulio problemų, o kosmetikos pramonė tam daro nemažą įtaką. Nuo pakuočių iki vienkartinių aplikatorių – plastikas mus supa kiekviename žingsnyje. Tačiau kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie šios problemos sprendimo, pasirinkdamas tvaresnes alternatyvas.


1. Pasirinkite pakuotes be plastiko

Daugelis kosmetikos prekių ženklų siūlo produktus stikliniuose, metaliniuose ar perdirbamuose kartoniniuose induose. Tokios pakuotės yra daug tvaresnės nei plastikas ir gali būti lengvai perdirbamos arba naudojamos pakartotinai.

Patarimas: rinkitės kosmetiką, kurios pakuotė pagaminta iš perdirbtų medžiagų arba yra visiškai be plastiko.


2. Naudokite papildymus (refill)

Vietoj to, kad kiekvieną kartą pirktumėte naują produktą su nauja pakuote, ieškokite prekių ženklų, kurie siūlo papildomus užpildymus. Tai leidžia naudoti tą pačią pakuotę ilgą laiką, sumažinant plastiko atliekų kiekį.

Pavyzdys: kai kurie šampūnai, rankų muilai ar kremai yra parduodami papildymuose, supakuotuose į lengvai perdirbamas arba biologiškai skaidomas medžiagas.


3. Rinkitės kietus kosmetikos produktus

Kieti produktai, tokie kaip šampūno barai, kondicionieriai, kieti kūno aliejai ar muilai, dažnai supakuoti į minimalias ar net visiškai beplastikes pakuotes. Jie ne tik tvaresni, bet ir ilgaamžiškesni, todėl taupote pinigus ir mažinate atliekas.

Patarimas: ieškokite kietų produktų parduotuvėse, kurios specializuojasi tvarumo srityje.


4. Atsisakykite vienkartinių produktų

Vienkartiniai aplikatoriai, tokie kaip vatos diskai, makiažo šepetėliai ar servetėlės, dažnai supakuoti į plastiką ir naudojami vos vieną kartą. Pakeiskite juos daugkartinio naudojimo alternatyvomis, kurios yra patogios ir draugiškos aplinkai.

Alternatyvos:

  • Daugkartiniai vatos diskai iš bambuko ar mikropluošto.
  • Daugkartiniai makiažo šepetėliai su keičiama galvute.
  • Audiniai servetėlėms valyti vietoj vienkartinių.

5. Pasirinkite vietinius gamintojus

Kosmetika, pagaminta vietoje, dažnai supakuota minimaliai ir be perteklinių plastiko sluoksnių. Vietiniai gamintojai taip pat dažniau siūlo grįžtamųjų pakuočių sistemas, kur galite grąžinti pakuotę ir įsigyti produktą pigiau.

Patarimas: ieškokite vietinių prekės ženklų turgeliuose ar internetinėse tvarių prekių platformose.


6. Dėmesys sertifikatams ir etiketėms

Rinkdamiesi kosmetiką, atkreipkite dėmesį į produktų etiketes ir sertifikatus. Dauguma tvarių gamintojų pažymi, kad jų pakuotės yra perdirbamos, biologiškai skaidomos arba pagamintos iš perdirbtų medžiagų.

Naudingi sertifikatai:

  • „Plastic Free“ (be plastiko),
  • „Zero Waste“ (be atliekų),
  • „EcoCert“ (ekologiška ir tvari kosmetika).

7. Pasigaminkite kosmetiką namuose

Pasigaminti kosmetiką namuose – ne tik smagu, bet ir tvaru. Naudodami natūralius ingredientus, tokius kaip kokosų aliejus, medus ar eteriniai aliejai, galite susikurti savo kremus, kaukes ar lūpų balzamus, nenaudodami plastiko pakuočių.

Patarimas: laikykite naminius produktus stikliniuose induose ar senų kosmetikos pakuočių likučiuose.


8. Nepamirškite perdirbti

Jei naudojate plastiko pakuotes, įsitikinkite, kad jos tinkamai perdirbamos. Pažiūrėkite, ar ant pakuotės yra perdirbimo ženklas, ir įsitikinkite, kad ji išvalyta prieš išmetant į perdirbimo konteinerį.

Papildoma idėja: perdirbamas pakuotes galite panaudoti kūrybiniams projektams, pavyzdžiui, mažoms vazelėms ar organizavimo dėžutėms.

Mano išsaugoti straipsniai