NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Tai

Tai, apie ką daugelis nutyli: faktai apie nėštumo nutraukimą

Daugybė iš mūsų nustebtume sužinojusios, kad esame „netyčiukės“. Visame pasaulyje suskaičiuojama 80 mln. neplanuoto nėštumo atvejų kiekvienais metais. Tai daugiau nei trečdalis visų! Atsidurti pasirinkimo kryžkelėje gali bet kuri, o sprendimas, gimdyti ar ne, gali nulemti gyvenimą. Panele.lt apklausoje merginos atvėrė savo širdis ir dauguma prisipažino, kad išdrįstų auginti vaiką, nors vaikinas ir prašytų pasidaryti abortą.

Pasaulyje, kaip ir pas mus, daugiausia abortų atliekama 20–24 metų merginoms, kurioms atrodo, kad yra dar nepasiruošusios šeiminiam gyvenimui. Tiesa, amžius čia neturėtų būti priežastis, mat nepilnametės merginos Lietuvoje kasmet pagimdo apie 50–70 vaikų. Išeitis pasidaryti abortą jų nesuviliojo. Galbūt buvo per vėlu, neleido tėvai, bijojo pasekmių… arba jos pačios nenorėjo prarasti savo vaiko. Sakai, bet kokiu atveju darytumeisi abortą? O ką iš tiesų apie jį žinai?

SLEGIANTI ATSAKOMYBĖ

Lietuvoje abortai legalizuoti maždaug prieš 60 metų, tačiau atliekamų abortų skaičius vis mažėja dėl visuomenės lytinio švietimo ir padidėjusių galimybių apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo. Juk apsisaugojimo priemonių tikrai netrūksta – prezervatyvai, kontraceptinės tabletės, ilgalaikio veikimo spiralės… Yra net „kito ryto“ tablečių, kurios naudojamos ekstra atvejais – suplyšus prezervatyvui ar tiesiog užmiršus apsaugą. Atrodytų, nepageidaujamo nėštumo išvengti tikrai nesunku, bet 55 % atvejų abortai atliekami ne dėl medicininių priežasčių, o nusprendus pačioms merginoms.

Iš 300 skaitytojų, atlikusių apklausą www.panele.lt portale, net 84 proc. ryžtųsi auginti vaikelį, nors vaikinas pasisakytų už abortą. Daugiau nei pusė visai nepalaiko aborto idėjos jauname amžiuje. Tiesa, nors nuomonės džiugina, kodėl jos nesutampa su statistika? Galbūt akis į akį susidūrus su baime drąsa gimdyti išblėsta užplūdus mintims apie atsakomybę? Net trečdalis merginų lytinių santykių metu saugosi ne visada, o kitą dieną yra bent kartą gėrusius skubiosios kontracepcijos tabletę. Pusė jų niekada nesikalbėjo apie pastojimo galimybę su tėvais, o penktadalis nemato reikalo aptarti apsisaugojimo būdų net su vaikinu. Jei esi viena iš jų, nedelsdama keisk savo įpročius. Tarp tavęs ir vaikino negali būti jokių paslapčių, tad išsiaiškinkite, ar abu norite rizikuoti nesisaugodami, ar jis supranta savo atsakomybę. Kalbantis prie arbatos puodelio paklausk jo nuomonės ir dėl aborto. Labai greit suprasi, kaip rimtai vaikinas žiūri į gyvenimą, gerbia santykius ir myli tave.

PASLAPTINGA PROCEDŪRA

Lietuvoje merginos pasirinkimu nėštumą galima nutraukti iki 12 savaičių. Po 12 nėštumo savaitės abortas atliekamas tik esant dviem svarbioms išimtinėms sąlygoms: rizika dėl nėščiosios sveikatos būklės ar gyvybės tęsiant nėštumą, arba kliniškai reikšmingi vaisiaus mirtį galintys sąlygoti vaisiaus apsigimimai. Kol kas dėl galiojančių įstatymų Lietuvoje moterims atliekamas tik chirurginis nėštumo nutraukimas. Koks nėštumo nutraukimo metodas bus naudojamas, priklauso nuo nėštumo savaičių.

Nėštumo laikas skaičiuojamas nuo paskutinės mėnesinių dienos, tad mergina, pastojusi prieš 2 savaites, bus laikoma keturias savaites nėščia, nes jos mėnesinės buvo prieš 4 savaites. Iki 6 savaičių trunkantis nėštumas įprastai nutraukiamas vadinamojo valymo metodu. Mažo siurbliuko pagalba vaisius tiesiog išsiurbiamas iš gimdos. Šią procedūrą galima atlikti poliklinikoje, o po jos iškart keliauti namo. Šios procedūros metu nepraplečiamas gimdos kaklelis, taigi viskas atliekama greitai ir sąlyginai neskausmingai. Nuo 7 savaitės vaisius jau pernelyg didelis, kad būtų galima atlikti paprastą valymą. Šiuo atveju teks gultis į ligoninę. Medikai suleis nuskausminamųjų ir praplės gimdos kaklelį, kad būtų įmanoma pašalinti vaisių. Koks vaisiaus pašalinimo metodas bus pasirinktas – priklausys nuo vaisiaus dydžio.

NESKUBĖK

Bet kokiu atveju abortas labiau gąsdina dėl ilgalaikių fizinių ir psichologinių pasekmių nei dėl pačios procedūros. Abortą pasirinkusios merginos išgyvena ne tik psichologinę traumą. Neretai jas lydi tokios pasekmės, kaip hormonų pusiausvyros sutrikimai, mėnesinių ciklo sutrikimai, nevaisingumas, didesnė persileidimo tikimybė kito nėštumo atveju ar placentos tvirtinimosi problemos. Jei prieš tai niekada negimdei, susilaukti vaikų po aborto gali būti labai sunku.

Statistinėse ataskaitose kaip aborto priežastis įvardijama „merginos pageidavimas“, tačiau svarbiausi asmenys, padedantys apsispręsti, yra šeima ir vaikinas. Sunkią akimirką palaikymas gali suteikti tikėjimo, o psichologinis spaudimas – pasmerkti vienintelei išeičiai. Lietuvoje kiekvienais metais nėštumą savo noru nutraukia per 870 paauglių. Mums tai yra tik skaičius, tačiau po juo slepiasi prarasta viltis, skausmas, baimė ir sutrikimas. Jei kada nors atsidursi toje sankryžoje, atmink, kad visada yra išeitis. Neskubėk.

Mano išsaugoti straipsniai