JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

„Kruzenshtern i parohod“: džiazuojantys karatistai Vilniuje

Nors Vilniuje laivyba neišvystyta, jau trečią kartą mieste pasirodo garlaivis “Kruzenšternas”. Laivas taip pavadintas pagal žinomą sovietinį multiką “Trijulė iš Prostokvašino”, o juo atplaukia intensyvios improvizacinės muzikos kvartetas iš Izraelio „Kruzenshtern i parohod“.
Prieš 4 metus grupė pirmą kartą atvyko į kontinentinę Europą ir sugrojo net 2 koncertus Vilniuje: „Mulen Ruže” su „Volkov Trio“ iš Rusijos ir „Green” klube su kanadiečiais „Vialka“.

Abiejuose koncertuose „kruzenšternai” savo originalumu ir energija nukonkuravo seniai žinomas grupes ir įsigijo daug naujų gerbėjų. Po metų kolektyvas kartu su vilniečiais „Spički“ pasirodė sausakimšame „Green” klube, kur dabar įsikūrusi „Menų spaustuvė”.

2002-aisiais metais grupę įkūrė trys patyrę muzikantai, kolektyvo varomoji jėga – jų lyderis Igoris Krutogolovas, dalyvaujantis begalėje įvairiausių projektų: jis kuria garso takelius japoniškiems animaciniams filmams bei muziką šiuolaikiniam baletui… Jis yra visos grupės „Kruzenshtern i parohod“ muzikos autorius ir albumų viršelių kūrėjas.


Grupėje klarnetu groja Izraelio muzikos konservatorijos absolventas Ruslanas Grosas, būgnininkas Gajus Šechteris bei paskutinė prie grupės prisijungusi Baltarusijos muzikos mokyklos auklėtinė akordeonininkė Olia Jelenskyi.

„Kruzenshtern i parohod“ kūrybos pagrindas – intensyvus ir emociškai spalvingas įvairių garsų mišinys, kuriame girdėti klezmerio (žydų folkloro muzika), džiazo, hardkoro, pankroko, garažinio roko bei kitų stilių atgarsiai.

Be jau minėtų instrumentų, naudojama perkusija bei įvairių žaislų garsai. Kadangi patys muzikantai nemėgsta etikečių, savo kūrybą jie ironiškai vadina „karate-box-jazz”.

2003-aisiais Izraelio nepriklausomo leiblo „Auris Media records” išleistas debiutinis „Kruzenshtern i parohod“ albumas „The Craft Of Primitive Klezmer”, lyginamas su geriausiais serijos „Radical Jewish Culture” įrašais, kuriuos leidžia žymaus muzikanto Johno Zorno kompanija „Tzadik”.

2004 metais pasirodė net du „Kruzenshtern i parohod“ albumai: studijinis „Songs” ir koncetinis „Live In Karaganda”. Na, o 2006 m. buvo išleistas bendras albumas kartu su jau minėtu duetu „Vialka“. Beje, būtent šiame įraše pirmą kartą skamba ir Olios akordeonas.
Vasario 2 d. „kruzenšternų” garlaivis vėl atplaukia į Vilnių, kur surengs ketvirtą savo koncertą. Sostinės klubo „New Style” scenoje jie pasirodys kartu su vilniečiais „SC“.

Mano išsaugoti straipsniai