Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!

PSICHOLOGAS PATARIA: „mane išlaiko draugė“

KLAUSIMAS: pasidariau labai nervingas, nieko nebenoriu, viskas nusibodo. Pagalvoju kartais, kad nusibodo gyventi taip pat. Tėvai nuo mažens mane paliko, gyvenau su globėjais.
Su jais susipykome, dabar gyvenu su panele. Dabar pradėjau jai nieko nebejausti. Kartais imu jos nekęsti, noriu būti vienas.

Vis galvoju, kaip čia pragyventi, kaip susimokėti paskolą, kitus įsiskolinimus…
Draugų ratas irgi sumažėjęs, neturiu apie ką bendrauti su jais. Darbo taip pat neturiu. Panele išlaiko mane, bet ji manęs netraukia seksualiai.

Ką daryti? Lauksiu atsakymo.

ATSAKYMAS: nesėkmių laikotarpis gali sujaukti žmogaus savijautą, nuotaiką ir pakirsti pasitikėjimą savo jėgomis.

Vienas iš svarbiausių dalykų jaunam žmogui yra darbas. Kai neturi darbo, tampa labai nesaugu gyventi. Kaip tu rašai: nėra pinigų, negali sumokėti paskolos, neturi lėšų nusipirkti, ko reikia, turi apriboti savo pramogas.

Jautiesi niekam tikęs, niekam nereikalingas, nieko nesugebantis. Tu apie tai nerašai, bet tavo laiškas yra persmelktas nerimo ir panikos. Ir kitas tavo vietoje panašiai pasijaustų?

Ne vienam žmogui taip yra atsitikę šiuo metu. Kai žmogaus gyvenimas staiga pasikeičia, jis pasijunta be pagrindo po kojomis. Savijauta bjauri, nuotaika siaubinga.

Būna, kad tokiu laikotarpiu gali atsirasti daug pykčio ir nuoskaudos aplinkui esantiems žmonėms. Netgi tiems, kurie stengiasi padėti ir būti drauge.

Taip pat atgyja senos žaizdos, ankstesnės nuoskaudos – tu rašai apie savo tėvus ir globėjus. Manau, kad tu jautiesi pažemintas tokios savo padėties, todėl tavyje sukyla tiek daug neigiamų jausmų, ypač savo merginai.

Kai tave kamuoja tokia didelė įtampa ir nežinia, bloga nuotaika, mintys apie neteisybę ir nelygybę tarp žmonių, gali jaustis patekęs į spąstus. Tu mąstai taip: aš panelei nieko negaliu duoti. Ir labai smerki save už tai. Pradedi jos nekęsti, tampi abejingas.

Tokiais periodais sumažėja arba išnyksta lytinis potraukis artimam žmogui. Taip atsitiko ir tau. Tas pats ir su draugais – tu suki galvą, kur prasimanyti pinigų, tau nebeįdomu, ką šneka kiti, nes esi patekęs į didelę bėdą. Tai normalu.

Nieko baisaus, lytinis potraukis atgyja, kai sumažėja stresas, praeina prislėgta nuotaika, atsiranda šviesa tunelio gale. Aš manau, kad žmonės kartu gyvena ne vien dėl sekso. Juos riša ir noras padėti, paremti, atjausti sunkiais gyvenimo laikotarpiais, pasidalinti našta.

Jeigu tavo mergina tave myli ir vertina, ji supras, kad neturėti darbo – labai sunku. Tu galvoji, kad nieko negali jai duoti. Bet duok jai šansą padėti tau. Už tai nereikia iš karto užmokėti pinigais arba seksu.

Jeigu praradai darbą dėl krizės, imi galvoti, kad esi niekam tikęs, tave atleido, nes nebuvai geras darbuotojas. Žmonės ima kaltinti save. Bet krizės esmė yra kitokia.

Tu gali dirbti dar geriau ir nuoširdžiau, bet negali įveikti priežasčių, dėl kurių kilo ta krizė. Netapai blogesnis profesionalas. Bet jautiesi, kad esi blogesnis, nes verslas pradėjo nebesisekti.

Gerai, kad tariesi ir ieškai, kas tau gali padėti. Pirmiausia, turėk galvoje, kad ir pyktis, ir depresija praeis, bet kurį laiką teks pakentėti. Verta pasikalbėti iš širdies su kuo nors, kuo pasitiki ir ką gerbi.

Gali būti, kad reikia pasitarti su savo apylinkės gydytoja, kad ji nuspręstų ar reikia kokių nors medikamentų ir vitaminų. Jeigu dar po mėnesio nesijausi geriau, kreipkis pas gydytojus arba psichologus, kurie išmano apie nuotaikos ir nerimo požymius bei gydymą.

Nedaryk skubotų sprendimų asmeniniame gyvenime. Jeigu meilė praėjo, tai išsiskirti visada spėsi.

Leisk, kad draugė tavimi pasirūpintų. Išmok priimti kitų pagalbą.
Susilaikyk nuo gėrimo, jeigu tau tai būdinga. Tai labai laikinas problemų palengvinimas, bet pavojingas įprotis likusiam gyvenimui.

Nepasitaręs nesiimk neapgalvotų rizikingų verslo ar pragyvenimo planų. Skolinkis pinigų labai apgalvotai. Pasikalbėk banke apie paskolos atidėjimo galimybes.

Nepasiduok panikai. Ji užkrečiama, kartais iškraipanti konkrečią padėtį.
Sugalvok planą, kur ir kaip ieškosi darbo.

Gal kartais apsimoka padirbėti ir ne tokį kvalifikuotą darbą, kaip anksčiau. Gal verta paklausti patarimo apie darbo vietas pas daugiau draugų. Kartais ir darbo birža turi netikėtų pasiūlymų. Gal kurį laiką galėtum važinėti į darbą kitame mieste.

Kol nesuradai, ką daryti, tapk naudingas ir nagingas savo arba draugų namuose . Sutaisyk spintelių dureles, išdažyk sienas, aptverk tvorą bičiulio sodyboje, mokykis užsienio kalbos, pasodink medelių…

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai