Pripažink, kai ištariamas žodis „seksas“, dauguma paauglių suklūsta. Normalu, kad tau kyla klausimų ir tu nori daugiau sužinoti apie seksą. Vienas iš svarbiausių dalykų, kodėl sekso klausimai yra svarbūs yra tai, kad, kai esi paauglys, tavo nežinojimas gali būti labai pavojingas.
Prieš nuspręsdamas/-a intymiai suartėti su kuo nors, skirk kelias minutes šiai informacijai perskaityti, kad įsitikintum savo sprendimo teisingumu.
Ar tu esi įsitikinęs/-usi, kad esi pasiruošęs/-usi šiam svarbiam gyvenimo poelgiui? Ar žinai, kaip apsisaugoti? Ar tavo partnerės/-io nuomonė šiuo klausimu yra tokia pati, kaip ir tavo?
Jei tu jau gyveni lytinį gyvenimą, vis tiek perskaityk šią informaciją ir pasitikrink, kad naudoji tinkamas apsisaugojimo priemones.
Ar tu linkęs/-usi rizikuoti, kai užsiimi seksu? Ar tikrai supranti, kokios yra nesaugaus sekso pasekmės tavo sveikatai?
Kada yra tinkamiausias laikas užsiimti seksu?
Sprendimas pradėti lytinius santykius yra rimtas ir nereikėtų priimti jo lengvabūdiškai. Geriausias atsakymas į šį klausimą yra paplitęs teiginys: „Tu suprasi, kada yra tinkamas laikas“.
Nuspręsti, kada užsiimti seksu, gali tik tu ir tavo partnerė/-is. Tai susiję su daugeliu asmeninio ir moralinio pobūdžio klausimų. Ar jūs vienas kitą mylite ir siekiate, kad kitas jaustųsi gerai?
Ar jūs abu pasiruošę prisiimti atsakomybę už bet kokias galinčias kilti nepageidaujamas pasekmes po sekso taip pat emocinio pobūdžio pasekmes?
Kokios tavo vertybės, susijusios su seksu? Jei abejoji, nedaryk to. Daugelis jaunų žmonių po to gailisi, kad paskubėjo pradėti lytinius santykius. Beveik niekas nesigaili, kad palaukė tinkamo momento.
Atmink, kad seksualinio gyvenimo pradžia sukelia daug emocijų abiem partneriams, o seksas, susijęs su keliais medicininio pobūdžio pavojais: lytiniu būdu plintančiomis infekcijomis ir nėštumu.
Jei abu nuspręsite, kad esate pasirengę pradėti lytinį gyvenimą, naudokitės patikimomis apsisaugojimo priemonėmis. Saugiausia, jei sekso metu partneris naudosis prezervatyvu, o moteris kita apsisaugojimo priemone.
Skausmas
Beveik visos nekaltos merginos svarsto, ar jų pirmoji sueitis bus skausminga. Turbūt žinai, kad vaginos prieangį dengia plonas audinio žiedas, kuris vadinamas mergystės plėve.
Jei mergina serga mėnesinėmis, tuomet mergystės plėvė jau yra atsivėrusi – kitaip kraujas negalėtų pasišalinti.
Jei mergina naudojasi tamponais, tuomet plyšys plėvėje turbūt jau yra piršto storio dydžio. Daugeliu atvejų esantis mergystės plėvės įplyšimas nebus toks didelis, kad erekcijos būsenos penis prasiskverbtų, todėl sueities metu mergystės plėvė plyšta.
Tai sukelia skausmą ir kraujavimą net ir tada, kai tai daroma labai švelniai. Yra keli pratimai, skirti raumenų įtempimui lavinti (panašūs į tuos, kai sustabdoma šlapimo srovė), kurie gali padėti paruošti tavo vaginą pirmam kartui.
Jei tavo raumenys bus įsitempę, sueities metu tu jausiesi išties nepatogiai. Prieš pirmą kartą užsiimdama seksu, pakalbėk su savo vaikinu apie tai, kaip tu ar jis sureaguotumėt, jei paskutinę minutę tu persigalvotum.
Jo kūnas vers jį „baigti“. Jei tu išsigąsi arba tau per daug skaudės, nėra jokios priežasties, kodėl turėtumei tai tęsti, jūs galite palaukti kito karto, kai tu jausiesi geriau.
Ar „ištraukti prieš baigiant“ yra patikimas būdas apsaugoti nuo nėštumo?
Tai yra nepatikimas apsaugos būdas. Prieš tai, kai vyrui įvyksta ejakuliacija, nedaug sėklos lašelių jau būna atsiradę ant jo penio galo. Kiekviename lašelyje yra šimtai spermatozoidų. Šie spermatozoidai gali patekti į moters reprodukcinį traktą ir moteris gali tapti nėščia, net jei vyras ir spėtų „ištraukti“ prieš sėklos išsiliejimą.
Nepamiršk, kad likus kelioms sekundėms iki kulminacijos, sunku tikėtis, kad vaikinas mąstys blaiviai ir spės „ištraukti“. Galimybė pastoti taip pat labai priklauso nuo to, koks merginos mėnesio vaisingumo ciklas ir kiek arti moteris yra savo vaisingiausio periodo.
Tik 60 proc. paauglių išvengia nėštumo, naudodami „ištraukimo“ būdą.
Prezervatyvo patikimumas
Prezervatyvus naudojantys žmonės yra 1000 kartų saugesni, nei tie, kurie jo nenaudoja! Prezervatyvai padeda apsisaugoti tiek nuo nėštumo, tiek nuo lytiniu būdu plintančių ligų.
Siekiant išvengti nėštumo, prezervatyvo, jei jis naudojamas teisingai, patikimumas yra 96 proc. Naudojant netinkamai, jo efektyvumas yra tik 80 proc., nes jis gali plyšti.
Moksliniai tyrimai parodė, kad lytiniu būdu plintančių ligų atveju, priklausomai nuo to, ar teisingai buvo naudojami prezervatyvai, prezervatyvų patikimumas yra 60-96 proc. (vidutiniškai 87 proc.).
Jei nuspręsi turėti lytinių santykių, saugiausia bus, jei vaikinas visada naudos prezervatyvą, o mergina – antrą patikimą apsaugos priemonę.
Ar saugu naudoti prezervatyvą vonioje ar duše?
Jei tu myliesi su savo partneriu/-e duše, vis tiek labai svarbu naudoti prezervatyvą. Vis dėlto reiktų atkreipti dėmesį į keletą dalykų. Pirma, duše vanduo gali nuplauti ant prezervatyvo esantį lubrikantą, kuris „padaro sueitį švelnesnę“. Nelubrikuotas prezervatyvas greičiau plyšta.
Be to, kai kurie prezervatyvai yra ištepti chemine medžiaga, vadinama „nonoxylon-9“, kuri „užmuša“ spermatozoidus. Duše ji taip pat gali būti nuplauta ir tuomet prezervatyvas bus mažiau efektyvus.
Galų gale, jei duše naudositės muilu, šampūnu ar aliejumi ir jie pateks ant prezervatyvo, prezervatyvo lateksas gali „suskilinėti“ ir tu gali ne tik pastoti, bet ir užsikrėsti lytiniu būdu plintančiomis ligomis.
Taigi, kad ir kur ir kada besimylėtum geriausia naudoti prezervatyvą – bet būk atsargesnis/-ė duše!
Oralinio sekso pavojai
Užsiimant oraliniu seksu, tu rizikuoji užsikrėsti lytiniu būdu plintančiomis infekcijomis, tokiomis kaip ŽIV, herpeso virusas bei chlamidijos.
Virusai arba bakterijos, kurios sukelia ligas, gali patekti į kūną per seiles arba per mažus įdrėskimus ar nubrozdinimus, tokiu būdu į tavo kūną gali patekti užkrėstas partnerio kraujas.
Tai, kad užsiimate oraliniu, o ne vaginaliniu seksu, nereiškia, kad tai saugesnis seksas. Oralinio sekso metu ypač rekomenduojama naudoti prezervatyvus arba dantų dambas, nebent abu partneriai yra pasitikrinę dėl infekcijų.
Ar galima įsigyti apsaugos priemonių, jei esi nepilnametis/-ė?
Taip. Bet kokio amžiaus ir bet kas, kam jų reikia, turi teisę konfidencialiai įsigyti apsaugos priemonių ir nereikia niekieno leidimo.
Tai ne man
Visiškai normalu, jei nuspręsi, kad seksas yra ne tau. Pusė visų paauglių yra dar nekalti. Medicininiu požiūriu, tai labai sveikintinas sprendimas. Kai kurie paaugliai, kurie taip nusprendė, tiki, kad abstinencija apsaugos juos nuo to, ko vėliau jie gailėsis.
Taip tau teks susidurti su „šėlstančiais hormonais“, bet tavo protas yra daug stipresnis, nei tie mažučiai hormonai ir kol žinai, kad dėl tau vienam/-i žinomų priežasčių tavo pasirinkimas yra teisingas, tau pavyks tvirtai jo laikytis.
Štai keli patarimai, kurie padės tau išvengti rizikingų situacijų:
• Visuomet pasikliauk savo intuicija. Jei situacija ims „kaisti“, pasakyk savo partneriui/-ei „ne“. Jei reikia, tiesiog išeik;
• Venk sudėtingų situacijų, pvz., būti viena namuose su savo partneriu/-e. Būk draugų kompanijoje arba viešose vietose;
• Visuomet kalbėkis su savo partneriu/-e apie savo jausmus. Pasakyk jam/jai iš anksto, kad tu nori palaukti iki vedybų;
• Susirašyk svarbiausias priežastis, kodėl tu nori palaukti, ir stenkis jas atsiminti. Kai hormonai ims „šėlti“, pasakyk sau: „Žinoma, mane vilioja galimybė užsiimti seksu, bet dar labiau aš noriu palaukti, nes…“;
• Visuomet atmink, kad pats/-i priėmei šį svarbų sprendimą. Neleisk niekam tavęs perkalbėti. Didžiuokis savo sprendimu.