Kas yra žmogus – manipuliatorius? Gali būti sunku apibūdinti, jei nesi susipažinusi su šiuo terminu. Manipuliatorius – tai žmogus, kuris savo kasdieniame bendravime naudoja daug emocinės prievartos.
Tai pasireiškia įvairių tipų santykiuose – su žmogumi, su kuriuo susitikinėji arba susituoki, su kolega ar viršininku arba su draugu. Labai dažnai manipuliavimas pasitaiko ir santykiuose bei šeimose. O kokie yra aiškūs požymiai, kad susidūrei su žmogumi – manipuliatoriumi?
Jis priverčia tave galvoti, kad į viską pernelyg jautriai reaguoji
Manipuliatorius suformuoja manymą, kuris verčia tave suabejoti savo suvokimu. Jis sako, kad „esi per jautri“, „priimti tai per daug asmeniškai“ arba „esi isteriška“. Arba tu tiesiog neteisingai interpretuoji nekaltą pastabą. Jis nori, kad jaustumeisi kalta, nes nesupratai, ką jis „iš tikrųjų“ pasakė. Tuo tarpu manipuliatorius atsisako prisiimti bet kokią atsakomybę. Tu jautiesi sugėdinta, kaltinama ir pažeminta kitų akivaizdoje. Pavyzdžiui, galbūt jūs abu dalyvaujate grupiniame pokalbyje su draugais ir sprendžiate, kur eiti vakarienės. Jis „juokauja“, kad nesvarbu, kur jūs abu nuspręsite eiti, vis tiek rasi priežasčių skųstis. Jis priduria, kad tu niekada nesi laimingas, kad ir ką jis bedarytų.
Jis priverčia tave daryti tai, ko nori jis
Manipuliatoriai -t okie žmonės naudoja savo pyktį, jėgą, žiaurumą, stengdamiesi palenkti kitus savo pusėn. Įbaugindamas kitus, asmuo gauna tai, ko nori. „Kietuolis“ ir „kek*ė“ – taip dažniausiai vadinami šio tipo jaunuoliai. Jie bet kokiomis, net agresyviomis priemonėmis, stengiasi priversti aplinkinius juos pripažinti. Kartais atsitinka taip, kad draugai nesupranta arba nepastebi, kad jais manipuliuojama. Dažnai draugai nenori įžeisti artimo žmogaus ir jam paklūsta. Toks aukos sindromas būdingas paaugliams. Baisiausia, kad baimė išreikšti savo nuomonę ir išsilaisvinti iš manipuliuotojų, kainuoja ilgus metus netikros draugystės. Kartais praradęs draugą, kuris tavimi naudojasi, lieki be artimų žmonių… Vis dėlto meilė sau turi nugalėti. Neleisk, kad tavo asmenybė būtų žlugdoma.
Jis nepripažįsta savo silpnybių, bet nori visuomet būti teisus
Toks žmogus kontroliuoja kitus, naudodamas savo silpnybes. Kartais labai nuvildamas aplinkinius, pavyzdžiui, „Ak, pamiršau“, „Nesupratau“, „Aš tiesiog negaliu to padaryti“, „Aš toks nervingas“, „Man dabar labai sunku“. Tai – pasyvus agresyvumas. Silpnuolis paprastai stengiasi sukelti kitų gailestį ir juo manipuliuoja, siekdamas naudos sau. Paprastai tokių žmonių manipuliacija pasireiškia bandymu įteikti savo nuomonę, ją argumentuojant asmeniniais pasirinkimais. Toks žmogus tau vis nurodinėja, jo žodis būna paskutinis, jam patinka, kai aplinkiniai nusileidžia.
Jis tave išduoda, bet viską suverčia ant tavęs
Neištikimybė yra dažna manipuliatorių sąjungininkė santykiuose, bet manipuliatorius visada atmeta kaltinimus. Jis paverčia juos teiginiais, kad tu per daug reaguoji, be jokios priežasties esi pavydi ir tiesiog juokinga. Kitas neištikimybės ir užsidegimo būdas yra kartu su degazuotojo pateisinimu, kad jis „neturėjo pasirinkimo“, kad tu privertei jį apgaudinėti, kad tai yra tavo kaltė ir pan. Pavyzdžiui, manipuliatorius yra įsitikinęs, kad jis galėjo turėti romaną, nes jo mergina „niekada nenori mylėtis“ ir atima iš jo pagrindinius poreikius. Neva, kokį pasirinkimą jis turėjo?
Jis gali tyčiotis iš tavęs, o tu ne
Manipuliatoriai žiebtuvėliai įgudę piktybinius ketinimus priskirti tam, ką padarei ar pasakei. Pavyzdžiui, dideliame šeimos vakarėlyje jūs abu erzinate vienas kitą dėl vaikystės nuotraukų ant pusseserės sienos. Ypač nuotraukų, kurioje matyti 1980-ųjų kirpimai. Netikėtai jis apkaltina tave, kad tu visiems skelbi, kad jis bjaurus. Tiesą sakant, viskas, ką tu padarei, tai tik pakomentavai jo kirpimą (po to, jis erzino tave dėl plaukų).