Tu su draugėmis vis dar kieme žaidi „namus“, o tavo kaimynai perkėlė „tėčio ir mamos“ žaidimą į realybę. Kol vienos mergaitės sauskelnes keičia lėlėms, aštuoniolikmetė Diana ant rankų jau sūpuoja savo pirmagimį Roką.
Mylima nuo paauglystės
Dianos meilės istorijos prasidėjo jau ankstyvoje paauglystėje – tuо metu vos keturiolikos sulaukusi mergina sutiko pirmąjį rimtą savo vaikiną ir pradėjo aktyvų lytinį gyvenimą.
Tokias ankstyvas artumo ir meilės paieškas lėmė tai, jog merginos šeimoje tėvai nuolat girtavo, o vėliau, nuo 8 metų, Diana gyveno vaikų globos namuose.
Apsaugos priemonės – tabu
Merginos gyvenime įvyko daug pokyčių: vieni vaikų globos namai pakeitė kitus, antrasis vaikinas po pusantrų metų pakeitė pirmąjį. Lytinis gyvenimas nebuvo pamirštas. O kontracepcija?
Beveik dvejus metus draugavusiai porai apie ją galvoti nereikėjo: „Gėriau vaistus nuo tuberkuliozės, ir man sakė, kad aš negalėsiu pastoti“. Deja, likus vos mėnesiui iki septynioliktojo gimtadienio, Diana gavo didžiulį „dovanų“ lauknešėlį – sužinojo, jog laukiasi.
Tuomet viskas apsivertė aukštyn kojomis: ją paliko vaikinas, nusisuko didžioji dalis draugų. Kaip bebūtų keista, jaunoji mama apie aborto galimybę nesvarstė.
„Daug kas siūlė daryti išvalymą. Esu mačiusi daug visokių filmų, tai kažkaip nelabai man tie abortai“,– atviravo Diana.
Paslaptingas džiaugsmas
Tiesa, apie nėštumą tuomet dar šešiolikmetė Diana pati nesuprato. „Ne aš pajaučiau, tiesiog viena auklėtoja vaikų globos namuose pamatė“,– prisiminimais dalijosi mergina.
Iš pradžių šią žinią teko slėpti, žinojo tik metais vyresnė sesuo ir vaikų globos namų darbuotojos. Tačiau neilgai tęsėsi šios „slėpynės“ – juk pilvas augo ne dienomis, o valandomis, nuotaikos keitėsi kas akimirką.
Paklausta, ar džiaugėsi, kai sužinojo apie į pasaulį besibeldžiančią gyvybę, pašnekovė atsiduso: „Toks čia ir džiaugsmas…“.
Gražūs linkėjimai
Kauno jaunimo mokykloje vaikelio besilaukianti mergina ėmė lankytis vis rečiau, užsukdavo tik pasiimti užduočių. Baigusi dešimtą klasę, dėl nėštumo praleido vienerius mokslo metus. Dabar mokslus ji tęsia kitoje mokykloje – Rokas pakeitė jos požiūrį į gyvenimą.
Pečius slegianti atsakomybė ne tik už save, bet ir už dar vieną žmogų vertė susimąstyti, o savo vaikeliui ji linki: „Visko, kas geriausia – sukurti šeimą, turėti vaikų, juos prižiūrėti, bet svarbiausia – turėti gerą darbą“.
Kartų apartamentai
„Kartų namai“ – tai vieta, kurioje gyvena merginos, paauglystėje susilaukusios vaikų ir neturinčios, kur gyventi. Čia priglaudžiami ir garbingo amžiaus sulaukę senjorai. Merginos gali apsistoti vieneriems metams arba tol, kol taps pilnametėmis.
Gaudama visą reikiamą pagalbą ir patarimus 24 valandas per parą, Diana džiaugiasi šiais namais: „Kabinėjasi prie kiekvienos smulkmenos, tačiau sąlygos čia labai geros“. Sąlygomis džiaugiasi ir darbuotojai – viršutiniame pastato aukšte puikiai įrengtuose kabinetuose patogiai dirba personalas, prižiūrintis tuos, kurie gyvena kiek paprastesniuose ir remonto džiaugsmą pamiršusiuose kambariuose.
Susišnekėti sudėtinga
Jei jums pasirodė, jog gyvenimas, pagimdžius vaiką, yra nesudėtingas, apsirikote. Nors Diana ir teigia, jog vaikas bus toks, kokį ji pati išauklės, gali nutikti ir taip, jog vaikas nebus lengvai palenkiamas jaunas medis.
Dabar, būdamas visai mažutis, jis „šneka ta savo kalba“, kurią Dianai sunku suprasti. Pasak merginos, sunkiausia tuomet, kai vaikelis verkia, o ji net neįsivaizduoja kodėl.
Moteriški „džiaugsmai“
Galbūt manote, kad vis dėlto reikėjo atsisakyti vaikelio globos? Ne. „Mama širdyje visada jaustų nerimą, kad kažkur yra jos vaikas, kurio net nepažįsta, – mano jaunoji mama, ir priduria, – Gerai, jei merginos prižiūri vaiką, bet jei ne…“
Kartą Diana gyveno drauge su narkomane, kuriai labai sunkiai sekėsi prižiūrėti savo pirmagimį.
„Kartų namuose“ gyvenančių merginų bendra buitis ne tik skatina jas palaikyti viena kitą visose gyvenimo situacijose, bet ir pasipykti dėl kasdienių darbų.
Dideli norai
Artimiausiuose Dianos planuose – ne tik mokslų baigimas, bet ir vadybininkės padėjėjos specialybės įgijimas. Vasarą 18-tąjį gimtadienį atšventusiai jaunajai mamai nekyla abejonių, jog niekada gyvenime nevartos alkoholio.
Tiesa, rūkymo naudingesne veikla ji pakeisti nežada. „Rūkau, nes nėra ką veikti“,– teigia ant rankų sūnelį laikanti moksleivė.
Jos mėgstami serialai ir įvairios televizijos laidos šios priklausomybės neatstoja.
Mergina mokosi pagal namų mokymo programą, o kitąmet, kai Rokui sukaks vieneri, ji paliks „Kartų namus“, persikraustys į bendrabutį ir laisvu nuo mokslų laiku dirbs.
Dviejų šeimų tragedija
Roko tėvelis taip ir nepasirodė. Jo brolis, mobiliuoju telefonu nufotografavęs naujagimį, parodė tėveliui sūnaus nuotrauką. Kartais trumposiomis žinutėmis su vaikelio tėvo broliu bendraujanti mergina su savo buvusiu vaikinu ryšių nebepalaiko.
Tačiau, gimus sūnui, atgijo kiti ryšiai – Diana vėl sutiko šešis metus nematytą tėvą, vasarą kelis kartus važiavo aplankyti jo ir mamos. Tiesa, istorija nėra tokia džiugi: tėvais mergina nepasitiki, nė už ką neatiduotų jiems prižiūrėti sūnaus, net nakčiai. „O jei jie išgers ir pamirš mano vaiką?“ – neslepia praeities nuoskaudų panelė, mananti, jog turi ir svarbesnių reikalų nei lankyti tėvus.
Kita vertus, vienintelis ją erzinantis dalykas šiuo metu yra pokalbiai su mama: „Paskambinu jai, o ji būna girta – susinervinu“.
Jaunimo investicijos
Nepaisant visų ją ištikusių negandų, Diana neabejodama sako: „Aš dabar laiminga – jei mane sunervina, paimu vaiką ant rankų ir nusiraminu“.
Subrendusi anksčiau nei turėtų, ji net neabejoja, jog jei kas nors atsuktų laiką atgal, ji vis tiek pasirinktų galimybę turėti vaikelį. Stebitės? O Diana net neabejoja, jog ji jau pakankamai pasiruošusi motinystei ir puikiai supranta, jog, kol jos draugai laksto ir vėjais leidžia pinigus, ji juos „investuoja“ į savo vaikelį ir jo ateitį.
Vasario 5 dieną pasaulį išvydęs Rokas, visiškai pakeitė Dianos gyvenimą – su ja liko tik geriausi draugai, mergina išėjo iš internato ir apsigyveno „Kartų namuose“.
Prie 500 Lt, kuriuos kas mėnesį gauna už apsilankymą mokykloje, ji gali gauti dar 97 Lt pašalpą už naujagimį. Diana šiuo metu turi 23 metų draugą, su kuriuo planuoja kartu apsigyventi tuomet, kai paliks „Kartų namus“ ir gaus vaikų globos namų vaikams priklausantį bendrabutį.
„Bet dar neaišku, kaip čia viskas baigsis“,– šypsosi mergina.
Specialisto komentaras:
– Kas daro įtaką ankstyvam lytiniam gyvenimui? Ką apie tai manote?
Kauno „Kartų namų“ direktorė Ilona Veronika Klimantavičienė:
demokratiškas gyvenimo būdas, laisvas pasirinkimas, kada pradėti lytinį gyvenimą. Tie, kurie jį pradeda anksčiau, galbūt neturi reikiamos informacijos. Tuomet jaunuoliai arba laukiasi, arba darosi abortus.
Yra kaip yra, negalima žiūrėti į praeitį. Gimė vaikelis ir viskas – esi mama, turi turėti motinystės įgūdžių, rūpintis vaiku. Jei vaikystėje nebuvo šeimos, tai nebuvo ir informacijos, kaip gyventi ir kaip turėtų būti.
Merginos ateina iš vaikų globos namų, iš šeimų, kur laisvai liejasi alkoholis ar naudojamas smurtas. Jos nebūna namuose, prasideda gatvės gyvenimas, kuriam didelę įtaką daro draugai.
– Kaip „Kartų namai“ padeda jaunoms mamoms?
Kauno „Kartų namų“ direktorė Ilona Veronika Klimantavičienė: suteikiamas laikinas būstas ir socialinės paslaugos. Žiūri, ko trūksta merginoms, suteikia psichologinę pagalbą, tobulina motinystės įgūdžius. Merginos čia gyvena ne ilgiau nei metus arba iki pilnametystės.
– Ką reikėtų keisti, kad jaunų mamų būtų kuo mažiau?
Kauno „Kartų namų“ direktorė Ilona Veronika Klimantavičienė: būtina stiprinti šeimą. Kaip šeima perduoda vertybes, taip vaikai jų laikosi ir ateityje. Todėl šeimos turėtų būti stiprios, kad būtų kuo mažiau vienišų mamų.