JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

„Robotukų“ tikslas – atkreipti dėmesį į problemas

Jie niekuomet nestokoja originalumo ir savito žavesio scenoje, save jie vadina robokultūros puoselėtojais, o paprašyti įvardyti atliekamos muzikos stilių nesutrinka: „Mes robo-popmuzikos atstovai”, — prisistato grupės „Robotukai” nariai.
– Tikriausiai reikėtų pradėti nuo pradžios. Kaip ir kada kilo mintis susiburti į Lietuvos muzikos scenoje alternatyvos neturinčią grupę „Robotukai“?

– Paseksiu tokią „Robotukų” pasaką: labai seniai, 1987 metais, mūsų grupės įkūrėjas „robotukas” Adas nustebino mokyklos draugus šokdamas robotą. Nuo tada Adas svajojo apie grupę „robotų”, kurie dainuoja, groja sintezatoriais ir šoka tarsi atgiję robotai.

Vėliau, 1998–2001 metais antra breiko banga iškėlė „robotuką” Adą į aukščiausias robotų šokio turnyrų vietas. Jau tuomet Adas, vadinamas Tranzu, su Karina Krysko pasirodė LTV laidoje „Būk artistas!”, kur atliko linksmą robo-disco dainelę „Ar tu moki šokti disko?”

Tuomet įkūrė projektą „Monton robot-dance disco”, kartu su robot-dance meistre Tamara rodėsi įvairiuose V.I.P. renginiuose ir susilaukė ypatingo organizatorių palankumo už originalumą.

Ieškodamas naujų formų 2004 metais Adas įkūrė „BMS Robotukus” – naujų technologijų šou projektą, kuriame „Robotukai” pasirodė net tik kaip „Naujos mados” (prevencinė programa) atstovai, bet ir kaip bio-mechaninės sistemos robotukai, kur susijungia gyvas žmogus ir kibernetinis pasaulis.

„Robotukai” – vienintelė robo-popgrupė Lietuvoje: būtent jie pirmieji internetu transliavo koncertą iš Vilniaus klubo „Connect“. „Robotukai” – tarsi iš ateities atvykę svečiai, jie atstovavo Lietuvai pasaulinėje parodoje „EXPO 2005“ Japonijoje tarp 122 šalių atstovų.

Tai buvo „Robotukų“ „krikštas“, po jo jie tapo „robo-fantasy“ lyderiais Lietuvoje. „Robotukai“ sujungė viską, kas siejasi su robokultūra. Jie šoka ir dainuoja kaip robotukai, jie platina informaciją apie robotechnologijas plačiajai visuomenei, jie netgi koncertuoja kartu su tikru robotu „Robosapien V2“!

– Kaip supratau, šio projekto įkūrėju arba tiesiog krikštatėviu galėtume vadinti tą patį Adą?

– Taip, Adą, Vladą Linauską, turintį daug slapyvardžių: Tranzas, Robotukas, Vibhūtis.

– Na, o su kokiu tikslu buvo sukurtas šis muzikinis projektas? Panorote įrodyti, jog muzikos scenoje populiarumą galima užsitarnauti ir nestandartine muzika, ne vien dainomis apie paukštelius, katytes, saulytes?

– Pirmas tikslas buvo sukurti naują pateikimo formą, patentuoti išskirtinį įvaizdį, kurio dar nebuvo ir turbūt nebus. Jei ir būtų, tai vistiek visi žinotų, kad „Robotukai“ patys pirmieji.

Antra, „Robotukai“ yra taikūs, linksmi ir universalūs personažai, tačiau grupės mergina „robotukė“ Amrita atlieka ir satyrinį vaidmenį. Ji tarsi Tarantino filmo herojė, žodžiu, aštriu kardu, kerta jaunimo problemas.

Pavyzdžiui, daina „Patelė“ yra perspėjimas panelėms dėl žiniasklaidos apgaulių ir pan. Taigi mūsų tikslas – per humorą atkreipti dėmesį į įvairias problemas. Trečia, „Robotukai” supranta, kad nepakanka vien ką nors pakritikuoti ir taip išgarsėti.

Todėl jie per videogaga.lt pradėjo talentų konkursą, jo tikslas – suteikti areną modernių žanrų talentams, kuriems uždarytas kelias į įvairius TV šou vien dėl to, kad Lietuvoje popmuzika vadinama „valstiečių“ muzika. O visame pasaulyje sparčiai populiarėjančių žanrų atstovai – tecktonik, melbourne shuffle, electro ir pan. – nekviečiami į TV, nes laikomasi reitingų vidurkio. Kas Lietuvoje vidurkis, turbūt visiems aišku.

– Kas šiuo metu sudaro grupę „Robotukai“?

– Grupėje dabar keturi personažai: Adas, Amrita, Robotito, Robosapien (tikras robotas).

– Kaip pasiskirstote darbus grupėje? Kas kuria dainas, kas ruošia ypatingą pasirodymų choreografiją?

– Dainų tekstus kuria ir muzikos prodiusavimu užsiima Adas. Jis taip pat rūpinasi bendru šou prodiusavimu, pvz., rašo programą Robosapien judesiams.

Amrita – grupės gražuolė, one.lt mergaitė ir vokalistė. Ji atlieka ir meninės gimnastikos solo. Robotito – robot stiliaus šokėjas ir muzikantas (groja sintezatoriumi), labai kuklus ir šiltas žmogus.

Robosapien V2 – gan veržlus robotas, jis komentuoja viską, į ką reaguoja. Kai prieš akis jam ką nors rodai, jis žemu balsu pareiškia: „Interesting!“.

– „Robotukų“ dainos gan neįprastos paprasto lietuvio ausiai. Kaip publika priima jūsų kūrybą?

– Pastebėjome, kad kuo daugiau žmonės susieti su moderniomis technologijomis buityje, tuo geriau priima mūsų kūrybą. Jei kasdien naudojiesi internetu, puikiai suprasi, apie ką yra daina „Videogaga“, jei klausaisi electro muzikos – puikiai įsijausi į mūsų ritmus, jei turi fantazijos – suprasi, kodėl mes žaidžiame robotus…

– Kieno idėja pasirinktas toks originalus grupės įvaizdis? Kas rūpinasi „Robotukų“ kostiumais?

– Iš pat pradžių „Robotukai“ sąmoningai dėvėjo retro klasikinius Monton kostiumus su kaklaraiščiais, baltomis pirštinėmis, juodais akiniais, kad žmonės stebėtųsi ne kostiumo blizgesiu, o judesio kokybe.

Tačiau, kuriant ateities biomechaninį įvaizdį, sukurti kostiumus paprašėme žinomo dizainerio Juliano Fedo, kuris garsėjo „kosminiais“ sprendimais. Kai programoje atsirado kovos su blogiu idėja, dizaineris V.Autukas pasiuvo lateksinį geltonai juodą kombinezoną, kuris primena Bruce Lee, Tarantino filmų jėgą. O paskutinis Renatos Duden kurtas cyber-girl kostiumėlis primena japonų animacijos „Anime manga“ personažą.

– Ir visgi daugiau dėmesio skiriate kūrybos procesui ar tiesiog originaliam šou scenoje?

– Pirmiausia, „Robotukai“ turi filosofinį užtaisą. Tai ne tuščia prodiuserių sukurta grupė. Mes manome, jog tai reiškinys, kurį mes realizuojame naujomis idėjomis, originaliais šou bei media sprendimais.

– Kokios koncepcijos renginiuose „Robotukai“ pasirodo dažniausiai? Teko girdėti, jog šis muzikinis projektas žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir Amsterdamo, Japonijos muzikos rinkoje…

– Labai geras klausimas. Iš tiesų mes dirbome daugelyje lokacijų ir buvome įrašomi į įvairius scenarijus, tačiau svarbiausios priežastys, dėl ko „Robotukai“ kviečiami, yra originalumas (kas dar Lietuvoje yra robotukų stiliaus?), modernumas (jei pristatai aukštų technologijų įmonę, negi kviesi vestuvių muzikos grupę?), kokybė ir profesionalumas (grupės nariai – savo veiklos profesionalai).

Mes geriausiai tinkame ten, kur reikia ką nors pristatyti minimalistinėmis priemonėmis. Minimalizmas – tai stilius, dominuojantis Japonijoje. Į Japoniją mes patekome laimėję konkursą Lietuvoje.

– Originalūs „Robotukų“ vaizdo klipai stebina ne vieno žiūrovo akį. Pripažinimą pelnėte ir „Tango TV“ metų vaizdo rinkimuose. Kaip vyksta grupės vaizdo klipų filmavimai? Iš kur semiatės genialių idėjų?


– Pirmą vaizdo klipą „BioMechanic“ kūrė „Penkių kontinentų” komanda, kuriai patiko „Robotukų“ sąsajos su „skynet“– internetiniu greičiu, kuris jungia kontinentus. O kitas klipas, kurį galite rasti internete, turi labai įdomią, provokuojančią istoriją. Mus pačius įkvėpė tokie atlikėjai kaip Luciana & Bodyrox, Princess Superstar & Mason, todėl sukūrėme electro-house „gabalą“ „Patelė“.

Tai aliuzija į vieną žinomą Lietuvoje žurnalą bei žurnalistų kalbas su „aukomis“ – kvailomis mergaitėmis, kurioms norisi šlovės. Iš tiesų mes norime tiesiog pajuokauti, nėra noro ką nors įžeisti.

Šios dainos pasiklausęs žinomas menininkas Arūnas Rutkus (AXX kino festivalio laureatas) apsiėmė nufilmuoti minimalistinį klipuką, kur robotukas tarsi iš japonų siaubo filmo „Skambutis”, o Amrita – iš Tarantino filmo „Nužudyti Bilą” pasakoja, kas bus, kai pateksi į viršelį. Ši idėja kilo stebint situaciją Lietuvoje ir žiūrint MTV klipus.

– Ar „Robotukai” galvoja apie artimiausius grupės planus? Galbūt turite kokių muzikinių ambicijų, tikslų?

– Artimiausi planai – organizuoti turą, reklamuojantį nemokamai internete platinamą „Robotukų“ albumą, ir susitikti su gerbėjų klubo nariais, kurių jau per 50 tūkstančių, užsiregistravusių per one.lt portalo anketas! Tai didelė atsakomybė: gerbėjams parodyti, kad „Robotukai“ verti dėmesio, kurį jie mums rodo!

– Keista… Juk konkurencija Lietuvos muzikos scenoje yra neišvengiamas dalykas ir daugelis atlikėjams talkinančių leidybos firmų tiesiog varžosi tarpusavyje dėl parduodamo albumų kiekio, o tu teigi, jog internete nemokamai yra platinamas „Robotukų“ albumas… Nori pasakyti, jog „Robotukai“ neturi tikslo pragyventi iš parduodamų muzikos albumų?

– Iš pat pradžių „Robotukai“ palaikė kūrybinę veiklą ne iš kompaktinių diskų pardavimų, o iš šou programų režisūros ir atlikimo. Mp3 amžiuje albumus perka tik vyresnio amžiaus žmonės, kurie dar nežino, kaip internetu parsisiųti muzikos bylas. Kita vertus, mes išleisime kompaktinį diską pagal paklausą kaip „Robotukų“ multi-media suvenyrą.

Mano išsaugoti straipsniai