Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Nacionalinis skonis: puikūs lietuviškų patiekalų receptai iš maisto tinklaraštininkų lūpų

Nacionalinis skonis: puikūs lietuviškų patiekalų receptai iš maisto tinklaraštininkų lūpų

Šiandien turime galimybę paragauti patiekalų, įkvėptų įvairiausių pasaulio šalių virtuvių. Svečių šalių receptai pasižymi egzotika ir vilioja neatrastais skoniais. Vis dėlto, svarbu nepamiršti ir savo nacionalinių patiekalų, kuriais gardžiavosi mūsų protėviai. Šie patiekalai puikiai pažįstami ir keliantys nostalgiškus prisiminimus: gal metas atgaivinti tautiškumą savo virtuvėje ir prisiminti senus, gerus skonius?

Ignas Gudonavičius ir Viktorija Motiejūnaitė, „Instagram” @pasiklydusisakute siūlo išsikepti duoną, be kurios neįsivaizduojamas nei vieno lietuvio stalas

Speltų duona

Ignas ir Viktorija: „Duonos kepimo tradicijos itin giliai įsišaknijusios į mūsų tautos paveldą, todėl nenuostabu, kad ji taip dažnai nugula ant stalo. Tiesa, sparčiai besivystantis pasaulis daugeliui leido pamiršti, kaip savo rankomis paruošti duoną. Šis receptas padės sulaužyti stereotipą, jog duonos gamybai reikia skirti daug laiko. Taip pat įsitikinsite, kad nereikia būti profesionaliu duonkepiu tam, kad namuose pasklistų malonus šviežios duonos aromatas. Naudojant tik speltų miltus, duona bus tinkama ir jautriems gliutenui“.

Ingredientai vienam duonos kepalui:

300 g speltos miltų

200 g viso grūdo miltų

1 a. Š. druskos

500 ml šilto vandens

7 g sausų mielių

130 g sėklų mišinio

1-2 a. Š. obuolių sidro acto

Kepimui: sviesto ar kepimo popieriaus

Gaminimo eiga:

Į dubenį supilk vandenį ir mieles, išmaišyk ir leisk pastovėti, kol mielės ištirps. Kitame dubenyje sumaišyk miltus, druską bei sėklas (truputį sėklų gali pasilikti, kad užbertumei ant tešlos prieš kepimą). Miltų ir sėklų mišinį suberk į vandenį su mielėmis, įpilk obuolių sidro acto. Viską gerai išmaišyk.

Kepimo formą ištepk sviestu arba įtiesk kepimo popierių. Supilk tešlą ir apibarstyk likusiomis sėklomis. Jeigu neliko – puikiai pasitarnaus avižiniai dribsniai. Įdėk į šaltą orkaitę, nustatyk 200⁰ C ir palik 60 minučių. Duonai iškepus, leisk jai kelias minutes atvėsti skardoje, o tada išimk ir lauk, kol visai atšals. Ragauk!

Rūta Špakauskaitė, „Instagram“ @spalvota_lekste siūlo klasika tapusio lietuviško patiekalo – kugelio – receptą

Rūta: „Bulvių plokštainis man yra ,,comfort food“ serijos patiekalas, kuris visada sušildys niūrią dieną ir tuo pačiu suteiks sotumo pojūtį. Svarbiausia išsirinkti tinkamas bulves, nes jos yra didžioji bulvių plokštainio sėkmės paslaptis. Šis bulvių plokštainis pasižymi kremiškumu, yra drėgnas ir tiesiog tirpsta burnoje“.

View this post on Instagram

A post shared by Maisto Blogas l Rūta (@spalvota_lekste)

Ingredientai:

10-12 didesnių bulvių

1-2 vidutinės svogūnų galvos

200 ml pieno

2 kiaušiniai

Druska

Juodieji pipirai

Persiladas arba „Chimi churi“ prieskonių mišinys. Galima įdėti ir raudonosios paprikos miltelių.

Gaminimo eiga:

Bulves nuplauk ir nulupk. Kartu su svogūnu sutarkuok. Įmušk kiaušinį, sudėk prieskonius ir išmaišyk. Pieną užvirink ir supilk į masę, dar kartą permaišyk. Kepimo formą patepk sviestu arba aliejumi, pilk dalį masės ir, jeigu nori, gali įdėti mėsos arba varškės. Tuomet supilk likusią masę. Kepk iki 180-190 laipsnių įkaitintoje orkaitėje 50-60 minučių. Patarimas: nenusunk bulvių tarkių skysčio, tik tokiu būdu kugelį išlaikysi kremišką ir minkštą.

Laura Kuršenaitytė, „Instagram“ @garbanota_virtuve siūlo tradicinių virtinukų receptą su vištiena, patiekiamą su originalumo patiekalui suteikiančiu sojų padažu

Laura: „Nesunkiai pagaminamų naminių virtinukų su vištiena skonis nustebins šeimos narius ir, galbūt, net nukels į vaikystę. O pačių virtinukų gamyba gali tapti smagiu, šeiminiu laiko praleidimu ilgais žiemos vakarais“.

Ingredientai

Tešlai reikės:

250 g kvietinių miltų

80 ml pieno

1 kiaušinio

1 g druskos

Įdarui:

100 g vištienos

50 g sūrio

Sojų padažo

Paprikos miltelių

Česnakų miltelių

Gaminimo eiga:

Iš miltų, pieno, kiaušinio ir druskos užmaišyk tešlą. Geriausia, kad tešla būtų kietoka. Vištieną supjaustyk labai mažais gabaliukais ir su prieskoniais pakepk ją ant keptuvės. Iš tešlos iškočiok labai ploną lakštą ir supjaustyk norimomis formomis. Ant supjaustytų formelių dėk vištieną ir labai smulkiai pjaustytą sūrį. Tešlą perlenk ir užspausk kraštus.

Virtinukus dėk į verdantį vandenį, kuriame ištirpintas sultinio kubelis. Virk apie 5-7 minutes.

Lina Venskaitytė, „Instagram“ @ideas.for.good.looking.food siūlo vaikystę primenančių riestainių receptą

View this post on Instagram

A post shared by Ideas For Good Looking Food (@ideas.for.good.looking.food)

Lina: „Sviestiniai riestainiai – maloniai traškus ir subalansuotai saldus desertas. Riestainius lengva iškepti, o jų kočiojimo ir raitymo procesas – labai kūrybiškas bei raminantis. Riestainiai be galo skanūs ir vos atvėsę. Drąsiai galima eksperimentuoti ne tik su jų dydžiu, bet ir su papuošimu!”

Ingredientai pilnai skardai vidutinio dydžio riestainių:

60 g kambario temperatūros sviesto

50 g cukraus

150 g miltų

1 kiaušinis

Kepimo milteliai

Chia sėklos arba aguonos

Gaminimo eiga:

Mediniu šaukštu ištrink kambario temperatūros sviestą su cukrumi (jo galima naudoti ir daugiau, jeigu nori saldžiau). Įmušk vieną kiaušinį ir išsuk iki vientisos masės (geriausia, kad kiaušinis taip pat būtų kambario temperatūros). Miltus sumaišyk su puse arbatinio šaukštelio kepimo miltelių.

Miltus po truputį berk į sviesto – kiaušinio masę. Iš pradžių galima maišyti mediniu šaukštu, o po to jau reikia pradėti minkyti. Minkant tešlą dar gali prireikti šiek tiek miltų – jų reikia dėti papildomai pagal situaciją, kol tešla nelips prie rankų. Suformuok rutulį ir padėk tešlą į šaldytuvą bent 40 minučių, tačiau galima ir ilgiau.

Gnybk gabaliuką tešlos ir kočiok ant miltais pabarstyto stalo. Iškočiok norimo storio ir ilgio virvelę, kurią reikės suraityti į riestainį. Jeigu nori didesnių riestainių – reikia imti daugiau tešlos, o kartais vietoje riestainio galima išraityti ir kokią nors širdelę. Jeigu gaminsi daugiau riestainių ir turi tik vieną skardą, kol kepa pirmoji, tešlą arba jau paruoštus riestainius reikėtų padėti į šaldytuvą. O skardoje juos vienas šalia kito sudėti paliekant šiek tiek erdvės.

Ant kepimo popieriaus išdėliotus riestainius prieš kišant į orkaitę galima aptepti plaktu kiaušiniu ir pabarstyti papuošimais – chia sėklomis, aguonomis ar panašiai. Lygiai taip pat skaniai pavyksta ir be pabarstukų bei aptepimo kiaušiniu. Kepti 10–12 minučių iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Kuo riestainiai mažesni ir plonesni, tuo trumpiau juos reikia kepti. Tad visai mažiems gali pakakti vos 5, o didesnių gali reikėti palaukti ir 15 minučių. Riestainiai turi padidėti ir švelniai pageltonuoti.

Mano išsaugoti straipsniai