Savaitgalį Vilniuje praūžė „Meno netikėtose erdvėse“ banga. Virš trisdešimt įvairiausių renginių ir fiestų pateikęs renginys maloniai stebino tiek skubančius praeivius, tiek gatvėmis šurmuliuojančius turistus ir paaugliu, kurie su geltonais lankstinukais ūžė Vilniaus senamiesčio gatvėse ir skersgatviuose.
Užsienietį turistą, šviečiantį ryškiais drabužiais ir optimistišku veidu atpažinsi tarp šimto lietuvių, tad DELFI gatvei parūpo ir jų nuomonė apie šį netradicinį renginį:
„Esu pirmąkart Lietuvoje, tėvai atvyko verslo reikalais, o aš – paturistauti. Išties nesitikėjau tokio kultūros lygio ir žmonių šilumos. Jūs esate labai draugiška ir spalvinga tauta. O šis renginys man yra išskirtinis tuo, jog parodė, koks gali būti menas: laisvas, čia pat, o ne užkonservuotas ir saugomas muziejuose ar prabangiose parodose – tai nuostabi patirtis“, – su šypsena dalinosi savo džiaugsmu Andrew iš Kroatijos.
Žinoma, renginys buvo puiki proga susipažinti su šiuolaikiniu menu ir patiems lietuviams, ir svečiams iš kitų miestų. „Specialiai susitarėme su draugais iš Vilniaus, kad atvyksime savaitgaliui į svečius apžiūrėti renginio. Kadangi turėjome daug laiko, mums labai patiko vaikščiotis be žemėlapio ir patiems ieškotis meno. Labiausiai patiko Užupis, nes jame visąlaik toks jausmas, kad esi išvis ne Lietuvoje, o vien meno pasaulyje,“ – teigiė Lina ir Simona iš Pasvalio, atvykusios pasižiūrėti, „kas Lietuvoje naujo dedasi“.
Organizatorių lūpomis, šis renginys yra proga išeiti iš namų pasivaikščioti tiems, kurie savaitgalius linkę leisti prie televizoriaus, užsidarę namuose. Nors lietus apsunkino kilnius organizatorių tikslus, tačiau renginys sudomino ir iš namų išviliojo ne vieną šeimą, savaitgalį nuspalvindamas „šeimynio pasivaikščiojimo“ spalvomis.
Apniūkusį sekmadienio vakarą DELFI gatvė užkalbino meno seklius po dideliu skėčiu – Sabaliauskų šeimą: „Kas nori, tiems lietus tikrai netrukdo. Štai mes ir kiškių šokį matėme ir prie Tonio Soprano nusifotografavome ir Užupyje buvome – renginys tikrai vertas šeimyninės iškylos“, – džiaugėsi šeima.
VšĮ „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009”, siekdama gyventojus paskatinti kuo aktyviau įsijungti į šią kūrybinės laisvės akciją, jau antrą kartą surengė geriausių gyventojų projektų apdovanojimą. Šiais metais užregistruoti 9 gyventojų projektai. Komisija, sudaryta iš trijų asmenų – menotyrininkės Austėjos Čepauskaitės ir Julijos Fominos bei VšĮ „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009” atstovės, projekto „Menas netikėtose erdvėse“ vadovės Dainos Urbanavičienės – turėjo išrinkti tris nugalėtojus.
Nors, kaip sakoma, dėl skonio nesiginčijama, tačiau išrinkti tris geriausius – komisijos pareiga. Tad aukščiausio komisijos narių įvertinimo sulaukė Monikos Radžiūnaitės ištapyta siena Bokšto gatvėje. Šiai niekada dailės nestudijavusiai šešiolikmetei atiteko pagrindinis prizas – du nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ partnerės – bendrovės „flyLal“ bilietai į pasirinktą šalį.
„Mums labai patiko ir pats piešinys, ir originalus jo siužetas. Kaip paaiškino Monika, už Bokšto gatvės sienos nišoje įkomponuoto velnio slypi mintis: jei gersi ir žaisi su velniu, tai tikrai pralaimėsi. Tinkamai pasirinkta vieta, įdomus išpildymas ir puiki istorija – svarbiausi kriterijai lėmę šio projekto pergalę“, – sako komisijos narė Austėja Čepauskaitė.
Antroji vieta atiteko Elžbietai Jankovskai, savo ir kaimynų balkonus išpuošusiai kabančiais sodais. „Nepaisant to, kad Elžbietai gan sunkiai sekėsi įtikinti kaimynus įsileisti meną į savo balkonus, mums patiko originali kabančių sodų interpretacija, netikėtų medžiagų panaudojimas ir drąsus požiūris“, – teigia komisijos narė Julija Fomina. Elžbietai atiteks kavos restorano „Double coffee“ 100 Lt vertės kuponas.
Trečioji vieta skirta Arūnui Matukui, netikėtai atskleidusiam senų medinių sandėliukų, stovinčių miesto centre, pritaikymą nuotraukų ekspozicijai. Vakare A. Matuko kiemas atgijo video projekcijomis. Trečios vietos nugalėtojas gaus nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009” suvenyrus.
„Šių metų renginys įgavo ne tik meno, bet ir socialinės šventės atspalvių, nes gyventojai pristatė 3 socialinius – meninius projektus. Jurgita Badaraitė sukūrė šventę specialių globos namų gyventojams Valakampiuose, žmonės su negalia pristatė filosofinį-meninį gatvės mini spektaklį Sereikiškių parke, Ilona Samusionok kurdama sekretus siekė parodyti Vilnelės pakrančių užterštumo problemą“, – teigia D. Urbanavičienė, projekto vadovė.
Taigi, DELFI gatvė džiaugiasi už tuos, kuriems patiko, kurie įveikė blogą orą ir sukaupę drąsą leidosi po Vilniaus centrą medžioti meno. Ir tikisi, kad ir kitais metais Vilniečius, o gal ir kitų miestų gyventojus, meno medžioklė suburs draugėn.