Kartais santykiai su žmogumi palieka keistą jausmą – jaučiate nerimą, sumišimą ar net baimę, bet negalite tiksliai pasakyti, kodėl. Galbūt jis žavi, moka puikiai kalbėti ir traukia savo charizma, tačiau kažkas tarsi ne taip. Gali būti, kad susidūrėte su sociopatu.
Sociopatija – tai asmenybės sutrikimas, kuris pasižymi empatijos stoka, manipuliacijomis ir negebėjimu jausti atsakomybės. Tokio žmogaus tikslas dažnai būna nauda sau, nepaisant kitų žmonių jausmų ar gerovės.
1. Žavesys, kuris užburia
Sociopatai dažnai būna nepaprastai charizmatiški ir žavingi. Jie moka pasakyti tai, ką norite išgirsti, ir palieka įspūdį, kad pagaliau sutikote ypatingą žmogų. Tačiau tas žavesys neretai tėra kaukė, slepianti tikruosius ketinimus.
Į ką atkreipti dėmesį:
Jeigu atrodo, kad viskas vyksta per greitai, o žmogus per pirmas pažinties savaites jau bando jus pavergti – būkite atsargūs.
2. Melas ir manipuliacijos
Sociopatai meluoja nuolat ir dažnai net be jokios priežasties. Jie taip įgudę, kad kartais net patys tiki savo melais. Jie taip pat meistriškai manipuliuoja žmonėmis – sugeba įtikinti, kad kalti esate jūs, net jei akivaizdu, jog suklydo jie.
Į ką atkreipti dėmesį:
Jeigu pastebite, kad dažnai jaučiatės sumišę, abejoti pradedate savo suvokimu ir tiesa atrodo vis miglotesnė – tai gali būti raudona vėliava.
3. Empatijos stoka
Sociopatai nesugeba nuoširdžiai užjausti kitų. Jiems svetimi kitų skausmas ar išgyvenimai. Jie gali apsimesti, kad rūpinasi, tačiau dažniausiai tai tik siekis išpešti asmeninę naudą.
Į ką atkreipti dėmesį:
Jeigu pastebite, kad jūsų skausmas ar problemos jam atrodo nereikšmingos, o jis reaguoja šaltai arba net sarkastiškai – būkite atsargūs.
4. Impulsyvus ir neprognozuojamas elgesys
Sociopatai dažnai negali kontroliuoti savo emocijų ir veiksmų. Jie elgiasi spontaniškai, nepaiso taisyklių ir nesilaiko įsipareigojimų. Jų veiksmai gali būti staigūs ir net pavojingi.
Į ką atkreipti dėmesį:
Staiga pasikeitusi nuotaika, neadekvačios reakcijos ar nesugebėjimas ramiai spręsti konfliktų – visa tai gali rodyti impulsyvumą, būdingą sociopatams.
5. Atsakomybės vengimas
Sociopatai nepripažįsta savo klaidų. Jie visada ras, ką apkaltinti – darbdavį, partnerį, net jus. Jeigu kažkas nepavyksta, jie niekada neprisiims atsakomybės.
Į ką atkreipti dėmesį:
Jeigu žmogus visada yra „auka“, o kaltieji – kiti, verta susimąstyti.
6. Agresija ir polinkis į konfliktus
Sociopatai dažnai turi polinkį į agresyvų elgesį. Jie gali lengvai įsivelti į konfliktus, šantažuoti, grasinti ar net naudoti fizinį smurtą.
Į ką atkreipti dėmesį:
Jei pastebite, kad žmogus dažnai praranda savitvardą ar staiga tampa agresyvus net dėl smulkmenų – tai rimtas pavojus.
7. Nepagarba taisyklėms ir įstatymams
Daugelis sociopatų jau nuo ankstyvo amžiaus laužo taisykles ir nepaiso visuomenės normų. Jie dažnai vairuoja neatsargiai, sukčiauja, netgi nusikalsta, nes jiems atrodo, kad taisyklės galioja tik kitiems.
Į ką atkreipti dėmesį:
Jeigu žmogus giriasi savo „gudrumu“, kaip išsisuko nuo atsakomybės ar suklaidino kitus – tai pavojingas signalas.
8. Paviršutiniški santykiai
Sociopatams sunku kurti tikrus, ilgalaikius ryšius. Jie dažnai turi daug pažįstamų, tačiau santykiai su jais būna trumpalaikiai, paviršutiniški, paremti nauda.
Į ką atkreipti dėmesį:
Jeigu pastebite, kad žmogus dažnai keičia draugus ar partnerius, o buvę santykiai pasibaigia dramatiškai – verta susimąstyti.
9. Jausmų spekuliacija
Sociopatas gali apsimesti, kad jus myli, tačiau tik tam, kad gautų tai, ko nori. Jis gali „duoti“ meilę, o paskui staiga ją atimti, taip sukelia emocinį chaosą ir priklausomybę nuo jo dėmesio.
Į ką atkreipti dėmesį:
Jei santykiuose jaučiatės nuolat nepilnavertiški, o jo meilė atrodo kaip atlygis už paklusnumą – tai manipuliacija.
10. Šaltas abejingumas po skyrybų
Sociopatai dažnai po santykių nutraukimo elgiasi taip, tarsi niekada jūsų nepažinojo. Jie greitai pereina prie kito žmogaus, tarsi jūsų buvimas jų gyvenime neturėjo jokios reikšmės.
Į ką atkreipti dėmesį:
Jeigu po išsiskyrimo jaučiatės išmestas kaip nereikalingas daiktas, greičiausiai buvote tik įrankis jo tikslams pasiekti.