Narcizo terminas puikiai žinomas nuo vaikystės, mat vargiai rasime tą, kuri nebus girdėjusi mito apie Narcizą, įsimylėjusį savo atvaizdą vandenyje. Tiesa ta, jog šiais laikais vis daugiau narcizų pasitaiko ir žmonių gretose. Ar tu nesi viena jų? Jei gali sau pritaikyti bent 3 elgesio modelius… tu tikrų tikriausia narcizė.
Turi [-[0]-] duoti (neprašytus) patarimus
Žinoma, tu bandai padėti rekomenduodama geriausias kavines ar pasilinksminimo vietas mieste. Tačiau taip pat, neslėpkim, naudojiesi proga pademonstruoti savo aukščiausios klasės žinias. Pasak psichologų, narcizai visada žino šiek tiek daugiau už kitus. Iš šalies atrodo, tarsi jie savyje turi sukaupę informaciją visais klausimais.
Tavo ambicijoms nėra ribų
Viena yra kelti sau aukštus tikslus ir paskui išsijuosus dirbti jų siekiant. Visai kas kita manyti, kad esi sukurta dideliems dalykams. Tokios grandiozinės prielaidos – klasikinis narciziškumo simptomas. Esi linkusi manyti, kad iš prigimties esi ypatinga, gimusi elito klasėje, kuri verta tik paties geriausio.
Esi linkusi konkuruoti
Narcizo pasaulėžiūra skelbia, kad yra nugalėtojai ir yra tie, kurie pralaimi, o narcizas turi laimėti, tikra to žodžio prasme, kiekvienoje srityje: mokykloje, universitete, sporto salėje, net santykiuose. Pasak psichologų, narcizai verčia save būti aukščiau visų kitų, nes nuolat siekia įrodyti savo dominavimą. Ir oponentu gali būti tiek nepažįstamas žmogus, tiek tas, kurį narcizas myli.
Esi linkusi laikyti pagiežą
Visiems kitiems greičiausiai atrodai labai savimi pasitikinti – iš tų, kuriems visiškai nė motais, ką kiti apie juos galvoja. Tačiau su narciziškos prigimties žmonėmis yra kaip tik priešingai. Jie deda visas pastangas, siekdami išlaikyti idealizuotą savo įvaizdį, ir sunkiai toleruoja bet kokį nepritarimą ar įžeidimą. Anot psichologų, net menkiausia kritika jų priimama kaip milžiniškas įžeidimas, asmeninis puolimas. Narcizas to niekada nepamirš.
Naudojiesi žmonėmis
Galbūt tai darai nesąmoningai, tačiau taip nutinka, nes esi linkusi žiūrėti į situacijas išskirtinai tik iš savos perspektyvos. Kodėl? Psichologų atsakymas tiesmukas – empatijos trūkumas. Nesugebėjimas įsijausti į kitų žmonių emocinį pasaulį yra kertinis narciziškumo akmuo. Beje, tai labai pavojinga. Narcizai tikisi, kad kiti tenkins jų poreikius, tačiau jie atsisako tai daryti dėl kitų.
Tu esi priklausoma
Pagalvokit, ką žmonės galvoja tada, kai jaučiasi esą aukštai? Jaučiai nepasiekiami, nepažeidžiami, atsparūs šūviams, tiesiog „pasaulio bamba“. Iš tikrųjų, tai tas pats didingumo jausmas, kurio trokšta narcizai. Tą didingumą gali formuoti grožio pasaulis, plastinė chirurgija ar apsipirkimo manija, tai visai nesvarbu. Priklausomi narcizai nuolat grįžta prie savo priklausomybės objekto, kad patirtų neįtikėtiną „pasaulio bambos“ jausmą.