NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI

Priklausomybės spąstuose – internetas

Priklausomybės nuo interneto aukos skaičiuojamos dešimtimis milijonų visame pasaulyje, tačiau skaudžiausiai ši epidemija smogė Azijos šalims.

Nauja liga

Dar praėjusių metų rudenį internetinė svetainė timesonline.co.uk pranešė, jog Kinija deda visas pastangas, kad priklausomybė nuo interneto būtų pripažinta klinikiniu sutrikimu.

Šalis taip pat siekia įtraukti nevaldomą polinkį kiurksoti prie interneto į Pasaulinės Sveikatos Organizacijos sudarytą ligų bei sutrikimų sąrašą.


Ar iš tiesų padėtis tokia grėsminga, kad iš pažiūros nekaltą laiko leidimą prie kompiuterio, Kinijos valdžia traktuoja kaip grėsmę milijonų vaikų socialiniam ir fiziniam vystymuisi?

Svetainė time.com atsakymą į šį klausimą iliustruoja, pateikdama reportažą apie Pekine įsikūrusį gydymo nuo internetinės priklausomybės centrą.


Vaikas tapo monstru

45 metų buhalterei Wang Hongxia šįmet buvo nesvarbu, jog kinų Naujieji metai pagal Mėnulio kalendorių yra svarbiausia šeimos šventė. Dar jos išvakarėse moteris tvirtai apsisprendė, jog jos 12-metis sūnus tūri būti kuo skubiau išsiųstas iš gimtojo miesto Sianio į už 1125 km. įsikūrusią įzoliuotą kariško rėžimo įstaigą Pekine.

Kaip ir dauguma šiuolaikinių kinų tėvų, Wang suprato, jog kitos išeities nebėra. „Viskas tapo nebekontroliuojama, – vos tvardydama ašaras, prisipažino moteris. – Šįryt sūnus mane pradėjo mušti, kai aš jam neleidau prisiliesti prie kompiuterio“.


Pirmasis gydymo nuo internetinės priklausomybės centras Kinijoje duris atvėrė 2004 m. Kaip ir JAV įsikūrusios panašaus tipo įstaigos, minėtasis centras priklausomybę nuo šių dienų technologinio stebuklo konstatuoja kuomet: „internetas tampa žmogaus gyvenimo pagrindu“.

Kai kurie ekspertai kritikuoja tokią direktyvą, teigdami, jog remiantis ja, tyrimus atliekantys mokslininkai ar finansų analitikai taip pat pakliūtų į priklausomų asmenų kategoriją.


Tėvai būna kartu

Kol specialistai ginčijasi dėl priklausomybės ribų, kasmet vis daugiau panašaus likimo kaip Wang tėvų, tempia savo atžalas į niūrų keturių aukštų pastatą, įsikūrusį vienoje pagrindinių Pekino karinių bazių.


Minimali buvimo centre trukmė – 3 mėnesiai, kuriuos pacientai leidžia izoliuoti nuo pasaulio, neturėdami mobiliųjų telefonų, ir, žinoma, kompiuterių.

Įdomi detalė ta, jog pirmąsias kelias savaites gydymo centre su savo vaikais turi praleisti ir gimdytojai. Pasak centro vadovo Tao Rano, išsivysčiusi priklausomybė nuo interneto dažnai yra „neteisingo vaikų auklėjimo padarinys“.

Tėvai už savo sūnelių ir dukrelių gydymą centrui turi pakloti beveik 3000 JAV dolerių, t. y sumą, atitinkančią kinų poros trijų mėnesių pajamas.


Po kančių atrado ramybę


Pacientai keliasi 6.30h, o eina miegoti 21.30h. Į dienotvarkę įtrauktos karinės treniruotės, psichoterapijos valandėlės, skaitymas bei užsiiminėjimas sportu. „Pirma jaučiausi lyg pragare, – lakoniškai gydymo kursų pradžią apibūdino 22 m. Yangas Xudongas, besigydantis jau antrą mėnesį. – Tačiau laikui bėgant pailsėjau ir atgavau vidinę ramybę“.


„Manau, kad gyvenimas šiame centre, be jokios abejonės, mane nuramino. Vis dėlto, aš dar nesu pasirengęs iš čia išeiti, nežinau, ką toliau gyvenime norėčiau veikti“, – pesimistine gaida padėtį apibendrina Yangas.

Protingi irgi klysta


Svarbu paminėti, jog didelė dalis priklausomybės klinikos pacientų – tai aukštąjį išsilavinimą turintys arba jo siekiantys asmenys. Didi, 20-metis antrakursis, nepanoręs atskleisti savo vardo, teigė, kad „ant kompiuterinių žaidimų kabliuko užkibo“, įstojęs į žymų Tsinghua universitetą.

Jaunasis kinas greitai užmigo ant laurų, pradėjo ištisas valandas žaisti ir praleidinėti paskaitas. Galų gale Didi gavo akademinį įspėjimą iš mokymo įstaigos.

Tao Rano tvirtinimu, jo vadovaujame centre jau pabuvo apie 30 studentų iš prestižinių Tsinghua bei Pekino universitetų.


„Dauguma čia patenkančių jaunuolių yra nepaprastai protingi, – pastebi ponas Ranas. – Daugelis jaunų žmonų nuklysta į šunkelius. Mūsų pareiga jiems padėti sugrįžti į normalias vėžes, kol dar ne per vėlu.“

Tą pačią popietę, kai į centrą atvyko ponia Wang su savo sūnumi, vienas 18-metis vaikinukas pagaliau buvo pasiruošęs palikti šią gydymo įstaigą. Laikydamasis centro tradicijos, prieš išvykdamas jis apkabino kiekvieną centro pacientą.

Jei perskaitęs straipsnį išsigandai, kad galbūt tau arba tavo draugams gresia pavojus susirgti šia naujausiųjų laikų liga, metas išsitirti priklausomybės nuo interneto lygį.

Atlikęs

  • testą sužinosi, ar dar ne laikas pamiršti kompiuterį bent trumpam, kol internetas netapo tavo gyvenimu.


  • Mano išsaugoti straipsniai