Mes visi norėtume gyventi kaip pasakoje, kur po vestuvių karalaitis ir princesė gražiai ir laimingai gyvena. Kokia bebūtų stipri meilė, kokia graži ir tyra, kartais ji baigiasi ir du žmonės pasuka skirtingais keliais.
Tada vienai iš mylėjusių pusių labai gelia širdį, tačiau kelio atgal nėra. Tenka susitaikyti su praradimo kartėliu ir išblėsusiais jausmais.
Šiame straipsnyje aptarsime kai kurias santykių iširimo priežastis. Jų gali būti visokių: nulemtų aplinkybių ar aplinkinių žmonių.
Tačiau kartais mums patiems tereikia suprasti problemą, įžvelgti ją ir laiku pradėti spręsti. Taip santykiai dar gali būti išgelbėti.
1. Sumažėja partnerio patrauklumas
Kartais viskas taip netikėtai apsiverčia aukštyn kojomis, kad tai, kas mus anksčiau žavėjo kitame žmoguje, mus pradeda erzinti. Mes pradedame kitame matyti daugiau trūkumų nei privalumų. Pradeda atrodyti, kad nebėra nieko bendro.
Kaip to išvengti?
Nors esame ir itin skirtingi, tačiau turime puoselėti mus vienijančius dalykus, ieškoti bendrų užsiėmimų. Gal kadaise nebūtumei nei už ką per savaitę du ar tris kartus žiūrėjęs/-usi filmų, tačiau, suprasdamas/-a mylimo žmogaus pomėgį, ir pats/-i įsitrauki į kino pasaulį ir mėgaujiesi naujais patyrimais.
Iš pradžių tai būna keista – po kurio laiko malonu – ieškoti naujų atradimų tarpusavio santykiuose. Kartais reikia peržengti savo ribas ir keisti nusistatymus. Tai nėra lengva, bet tik tai suartina.
2. Bendravimo problemos
Pradėję draugauti, jaučiame, kad turime daryti daugiau kompromisų. Derinantis prie kito, nėra lengva atsisakyti savų norų.
Jis nori eiti su draugais į krepšinio varžybas, tu nori romantiškai praleisti vakarą – štai reikia priimti kompromisą. Sunku nusileisti. Jeigu nėra įsiklausymo į vienas kito norus arba vienas per daug nuolaidžiauja kitam, atsiranda trintis, įtampa, konfliktai ir tai veda išsiskyrimo link.
Svarbu santykiuose pusiausvyra ir įsiklausymas į kito žmogaus poreikius, tačiau būtina neatsisakyti savų norų. Kartais nutinka ir taip, kad mylimąjį/-ąją pradedame vertinti itin kritiškai, lyginame jį/ją su kitais, panūsta jį/ją pakeisti. Šis kritiškumas ir kito asmens savitumo nepriėmimas atšaldo santykius.
3. Partneriai nebetenkina viens kito poreikių
Nors žmonės draugauja, kiekvienas jų turi savo gyvenimą, savo pinigus, savo draugus, savo pomėgius. Kartais būna, kad per ilgą laiką asmeniniai poreikiai ir veiklos užgožia mylimo žmogaus meilę. Mes pamirštame, kodėl esame būtent su šiuo žmogumi ir kokią gyvenimo dalį jis užima. Jaučiamės mylimi, tačiau santykių nekurstome. Taip jausmai šąla…
Meilėje svarbu būti viens kitam svarbia gyvenimo dalimi. Mylimas žmogus turi būti vienas prioritetinių asmenų, tačiau ne vienintelis visame pasaulyje.
Kai artėja galas
Santykių iširimas – tai procesas. Jo link einama palengva, tai nenutinka netikėtai. Skyrybų priežastys kaupiasi, kartais net keletą metų. Kai žinoti, ar jūsų santykiai eina į pabaigą? Santykių pabaigai yra būdingos tam tikros pakopos:
Skirtumai. Šioje pakopoje sureikšminami žmonių skirtumai. Dažnai kivirčijamasi, nesutinkama su vienas kito nuomone. Žodį „mes“ keičia žodis „aš“.
Atsiribojimas. Nebekalbama apie tarpasmeninius santykius, vengiama jautrių ir skaudžių temų. Dažnai keičiamos temos, tylima, padažnėja „nekalbadieniai“. Taip žmonės nesprendžia problemų ir jos vis kaupiasi.
Sąstingis. Jaučiama įtampa ir nepatogumas būnant kartu. Pokalbiai tampa itin paviršutiniški, priverstiniai, trumpi, reti.
Vengimas. Siekdami išgyventi nemalonius jausmus, žmonės pradeda rečiau matytis, vengia viens kito. Tai dažnai netiesiogiai pasireiškia tokiais žodžiais: „pavargau“, „pakalbėsime vėliau“, „turiu darbo“, „užtruksiu darbe“ ir kt. Tiesiog vengiama kontakto su žmogumi.
Išsiskyrimas. Nusprendžiama išsiskirti, kai vienas asmuo pasako, kad taip draugauti toliau nebeįmanoma.
Nors rodos, kad meilė baigėsi, rodos, kad žmogus daugiau neberūpi, tačiau kiekvienas išsiskyrimas yra skausmingas. Nutrūkus ryšiams su artimu žmogumi, iš pradžių audringai išgyvenama ir daug galvojama apie partnerį. Po to ateina skausmas, kuriam praėjus, asmuo emociškai nutolsta nuo buvusio mylimo asmens ir grįžta į normalų gyvenimą.
Ką daryti, kad neišsiskirtume ir meilė neišblėstų? Pateiksiu kelis patarimus:
Atsiskleiskite viens kitam ir pasakokite savo slapčiausias, intymiausias mintis. Neužsiverkite nuo mylimojo/osios;
Paremkite viens kitą emociškai ir materialiai. Jauskite vienas kito paramą ir buvimą kartu. Nebijokite prašyti pagalbos ir būti bejėgiais;
Atleiskite viens kitam klaidas, trūkumus, būkite tolerantiški;
Nepamirškite vienas kitam sakyti: „Aš myliu tave“;
Išreikšite savo meilę fiziškai: bučiuokitės, apkabinkite viens kitą, atneškite karštos arbatos, paglostykite plaukus ir kita;
Nepamirškite seksualinių santykių;
Nepamirškite sakyti viens kitam komplimentų ir kitų gražių žodžių. Pagirkite už nežymius pasiekimus vienas kitą. Žavėkitės viens kitu.
Linkiu kurti ilgalaikius santykius. Tai nėra lengva, bet tai suteikia daug šviesos mūsų gyvenime.
Sėkmės, meilės ir kantrybės.
Visada Jūsų ir su Jumis
Rasa Kuodytė – Kazielienė
Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.
Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.