KLAUSIMAS: esu keturiolikmetė, ilgą laiką man nepatinka joks panašaus amžiaus vaikinas. Pastebėjau, kad visuomet susižaviu kur kas vyresniais vaikinais, ir visuomet jie būna susiję su muzika.
Vienas sužavi savo dainavimu, kitas grojimu, ir t.t. Į bendraamžius net pažiūrėti negaliu, nes pripratau bendrauti su maždaug 10 metų vyresniais. Netikiu, kad mano bendraamžiai negali būti tokie žavūs ir įdomūs, kaip tie… Todėl esu vieniša. Prašau padėti.
ATSAKYMAS: jeigu pažiūrėtum kokį koncertą, kur gitaromis groja ir dainuoja supergrupė iš supervaikinų, tai jų koncertuose pamatytum, kiek daug keturiolikmečių klykia ir rauda, verkia ir drauge dainuoja, užburti tokios muzikos ir tokio ritmo.
Sako: „veža”. Ir tikrai. Muzika, jeigu patinka, tai be kalbų – „veža“. Suprantu, kad muzika yra tavo mėgiamas dalykas, gaila, kad nežinau, kokia tau patinka. Tie vaikinai iš „bendų“ beveik visada vyresni už savo klausytojas nors ir keliais metais.
Tokie ypatingi, gražūs, puikūs, vien savo atodūsiu galintys padaryti laimingą bet kurią jaunutę panelę. Tuo momentu paauglėms atrodo, kad jų būsimas pasakiškas gyvenimas priklauso tik nuo muzikanto valios. Tai lyg priešais stovėtų burtininkas, kuris turi galios išpildyti visus merginų norus.
Nenuostabu, kad tu susižavi vyresniais. Kai panelei keturiolika, tai ji būna jau ir didesnė ūgiu ir labiau subrendusi už keturiolikos metų vaikinus fiziškai ir protiškai. Didesnė dalis vyriškos lyties keturiolikmečių labiau panašūs į vaikus, o mergaičių – jau į merginas.
Tiesiog vystantis šiame amžiuje skiriasi vystymosi greičiai, mergaitės kurį laiką lenkia berniukus, o vėliau jau berniukai pasiveja ir susilygina su mergaitėmis ir branda, ir protu.
Todėl tavo interesai gali nesutapti su tavo bendraamžių interesais. Jie vis dar stumdosi, kikena, žaidžia telefonais, stumdo ir timpčioja už plaukų mergaites. Kaip vaikai.
Būdama greta vyresnio, tu pati jautiesi „vyresnė” ir svarbesnė, ir kietesnė. Bet, deja, ne visada tai laimingas derinys, kada mergaitei patinka vyresnis.
Vyresnis žmogus – jau pilnametis ir turi ne tik teises, bet ir pareigas, turi atsakomybės jausmą ir, tikėkimės, supranta, kad jūs gal ir galite būti draugai, bet ne daugiau. Jis turi savo interesų, kurie ne visada suderinami su taviškiais. Jam gal jau nebeįdomu klausytis to, kas tau dar rūpi: serialais ir pop žvaigždėmis, madomis ir kosmetika.
Jų jausmai pastovesni ir kas savaitę ar mėnesį jų nebeištinka „nereali“ meilė. Gal todėl ir lieki vieniša, ne visada suprasta, nepriimta į vyresniųjų būrį, nors rašai, lyg turėtum vyresnio amžiaus draugų.
Pagrindinis pagalbininkas čia – laikas. Berniukai užaugs ir taps tokiais žaviais ir įdomiais jaunuoliais… Tada ir tau kas nors patiks. Teks sulaukti. Nežinau, ar yra geresnis būdas. Bet šis – tikrai patikimas.
Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.
Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.