JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Plyšo prezervatyvas

KLAUSIMAS: ką daryti, jei plyšo prezervatyvas? Aš nesu tikra, kad, man su vaikinu besimylint, plyšo, tačiau jaučiuosi labai nejaukiai. Ką patartumėte?
ATSAKYMAS: Kaip žinia, paprasčiau išvengti problemos, negu vėliau kovoti su jos padariniais. Taigi, atimink kelias paprastas taisykles:


1. Prezervatyvai turi būti kokybiški
. Nepasitikėk turguje parduodamais neaiškios kilmės pigiais sargiais. Vaistinėse bei prekybos centruose rimtų gamintojų („Durex“, „Contex“, „Your Life“) prezervatyvai yra kokybiški, tinkamai laikomi, todėl plyšta daug rečiau.


2. Prezervatyvai turi galiojimo laiką ir laikymo sąlygas
. Galiojimo laikas yra nurodytas ant pakuotės. Negalima prezervatyvų laikyti labai aukštoje arba labai žemoje temperatūroje. Nuo šalčio lateksas (iš kurio gaminami sargiai) sukietėja ir pradeda skilinėti, o karštis jį suminkština ir išlydo.

Netinka prezervatyvus nešioti džinsų kišenėse – be kūno šilumos juos nuolat neigiamai veikia trintis.


3. Prezervatyvai turi dydžius
. Ir nors įprasti prezervatyvai tinka daugumai vyrų ir problemų nesukelia, per dideli gali netyčia nusmukti ir likti makštyje, o per maži sunkiai užsimauna bei gali plyšti. Sekso reikmenų parduotuvėse galima rasti didesnių ir elastingesnių prezervatyvų.



4. Naudojimasis prezervatyvais reikalauja tam tikrų įgūdžių
. Laikui bėgant šie įgūdžiai tampa automatiški – kaip rašymas arba automobilio vairavimas, tačiau pradžioje kelios treniruotės ramioje aplinkoje tikrai praverstų.

Patarčiau su draugu/-e atidaryti kelis prezervatyvus, apžiūrėti, kaip jie suvynioti, kokio elastingumo pati medžiaga ir pan. Tai sumažins tikimybę pirmų lytinių santykių metu netyčia suplėšyti prezervatyvą iš susijaudinimo drebančiomis rankomis.

Jei prezervatyvas vis tik plyšo, visų pirma svarbu nepanikuoti. Įsitikinkite, kad makštyje neliko latekso gabaliukų – tai gali būti nemalonaus uždegimo priežastimi. Esant abejonių kreipkitės į poliklinikos ginekologą, kuris su specialiu instrumentu apžiūrės makštį ir pašalins svetimkūnį.

Prezervatyvo plyšimas yra viena iš rimtų neplanuoto nėštumo priežasčių. Jei taip atsitiko lytinio akto pradžioje, tikriausia nieko blogo neįvyks. Nors visiškos garantijos nėra.


Jei prezervatyvo plyšimas pastebėtas pasibaigus lytiniam aktui, tikimybė pastoti yra daug didesnė. Abiem atvejais patartina skubiai kreiptis į ginekologą arba šeimos gydytoją, kurie paskirs skubią kontracepciją (specialius po nesaugaus lytinio akto, vartojamus vaistus nėštumui išvengti).

Nori paklausti to, ko nežinai apie lytinį gyvenimą ir brendimą?

Klausk ginekologės Julijos elektroniniu paštu n-18@delfi.lt. Atsakymai pasirodys DELFI Gatvės rubrikoje “N-18”.

Mano išsaugoti straipsniai