JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

Mano draugė serga depresija

KLAUSIMAS: Iškilo problema. Aš tik dabar supratau, kokia ta problema didelė. Turiu draugę, gyvenančią kitame mieste. Ji už mane nedaug vyresnė. Anksčiau dažnai susirašydavome per „Skype“, skaitėm viena kitos elektroninius dienoraščius. Buvau pastebėjus jos polinkį į depresiją, bet nemaniau, kad tai taip rimta (juk paauglystėj daugybė jaunuolių, nuleidžiančių rankas ir paskui jas vėl keliančių į viršų).
Neseniai mama prasitarė, kad šiemet ji į mokyklą nebeėjo – mokosi namie, mokytojai pas ją vaikšto į namus, jai nustatyta depresija. Pamaniau, jog reikia ją kaip nors nudžiuginti ir iškart pagalvojau, jog jai patiktų gauti tikrą laišką. Taigi, ką man tame laiške parašyti, kad jos neužgaučiau ir ji nepasijustų dar blogiau?

Esu girdėjusi, jog niekada negalima tokiems žmonėms sakyti, jo viskas bus gerai. Kita vertus, juk ji ir nežino, jog aš žinau jos ligą.


ATSAKYMAS: Depresija yra prislėgta būsena. Ji turi įvairių apraiškų, priežasčių, gali būti ir lengva, ir sunki. Tavo draugė išgyvena gilią depresiją, tai yra labai ilgai trunkančią sunkią ir slogią nuotaiką ir bejėgiškumą. Ji mano, kad ateityje nieko gero nebegalima tikėtis.


Ji galvoja, kad visos pastangos sau padėti yra beprasmiškos, ji negali pakilti iš lovos, kad nusipraustų, susišukuotų bei išgertų puodelį arbatos. Jeigu žmogus galėtų pats surastų jėgų pralinksmėti ir įveikti savo niūrias nuotaikas, tai ir pralinksmėtų niekieno neraginamas. Tie, kuriems yra gili depresija, tikrai stengiasi, bet jiems nepavyksta ištraukti savęs iš tokios būsenos vien savo pačių pastangomis. Todėl jai tikrai labai reikia draugų ir artimųjų paramos bei gydytojų stebėjimo.

Tu esi viena iš tų draugių, kuri supranta, kaip žmogui gali būti bloga. Tu esi susirūpinusi, kaip jai praskaidrinti nuotaiką ir parodyti, kad apie ją galvoji, linkėdama jai gero. Tu teisingai nuogąstauji, kad gali pabloginti jos savijautą paraginimais “neimti į galvą”, “nenusiminti, nes viskas bus gerai”, skatinimais “užsiimti kuo nors, kas išblaškys slogias mintis”.

Tu visiškai teisingai manai, kad tokie kvietimai gyventi linksmiau ir galvoti pozityviau tavo draugei tikrai šiuo metu nepadės. Taigi, taip laiškuose rašyti nereikia.


Bet jai labai reikia įsitikinti, kad tu jos nepamiršai, kad ji tavęs neprislėgė savo bloga nuotaika tiek, kad tu jos nebenori matyti ir girdėti.


Mintis parašyti laišką labai gera. O jeigu į jį įdėsi ir kūrybinės išmonės, tai tikrai bus šaunu. Laiške gali paprasčiausiai papasakoti apie savo gyvenimą ir reikalus per mėnesį ar savaitę, pasiteirauti, kaip ji jaučiasi, kaip jai patinka mokytis namuose.

Gali parašyti, kad supranti, kaip jai dabar gali būti sunku, nes galbūt truputį ir pati kada nors depresuoji. Nesirūpink, ar jai pabloginsi būseną. Tu parodei labai daug supratimo ir takto, kadangi paklausei, kaip jai nepakenkti.


Ir dar vienas dalykas. Jeigu ji tau neatsakys iš karto, nenusimink ir neapkaltink savęs, kad ką nors parašei ne taip. Neatsakymas tikrai nereiškia, kad ji nenudžiugo. Gal jai užteko jėgų perskaityti laišką, bet kol kas pritrūko energijos tau atsakyti.


Jeigu turi atkaklumo ir tebegalvoji apie savo draugę, tai būtų labai gerai, kad jai parašytum reguliariai po laiškelį. Ar kas savaitę ar kas dvi duotum ženklą, kad ji tau teberūpi, net jeigu ji tau ir neatsako.


Žmonės, pasveikę nuo depresijos tik po ilgesnio laiko pasidalina, kad būna be galo dėkingi savo draugams už supratingumą ir nebijojimą bendrauti su esančiu duobėje ir kad laiškai ir skambučiai jiems labai padėjo.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI Gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai