Sunku būtų rasti žmogų, kuris nėra nieko girdėjęs apie Harį Poterį – berniuką pakerėjusį pasaulį savo nuotykiais Hogvartso magiškoje mokykloje. J.K. Rowling savo knygomis lyg burtų lazdele mostelėjo ir pakerėjo didelę dalį literatūros mėgėjų.
Pasak leidyklos „Alma Littera“ atstovės spaudai, paskutinė serijos apie magiškąjį berniuką knyga turėtų pasiekti Lietuvos skaitytojus per pirmąjį šių metų ketvirtį.
Haris Poteris yra ne tik skaitomiausia ir perkamiausia knyga pasaulyje, bet ir knyga, kuri neįtikėtinai paveikė ne tik jaunuolių, bet ir ją skaičiusių suaugusiųjų gyvenimą.
Hario Poterio gerbėjų klubai
Apsilankius viename ar kitame Hario Poterio internetiniame tinklapyje, kurių yra gerokai daugiau nei 50, gali pasirodyti, jog gerbėjai arba kraustosi iš proto, arba yra tiek susižavėję jaunuoju burtininku, kad jau nebeatskiria realybės nuo išgalvoto pasaulio.
Vieno populiariausių Lietuvos Hario Poterio gerbėjų klubo svetainėje apstu ne tik informacijos apie patį knygos herojų, bet ir apie rašytoją J.K. Rowling, filmus, jame vaidinusius aktorius ir t.t.
Nepaisant to, gerbėjai susiskirstė į „klubus“: „Knygos mėgėjų“, „Filmo mėgėjų“, „Akiniuočių“ , „Grifų“, „Hermionos”, „HP” – „Fenixų”, „Devils”, „Vizlių”, „Poterių”, kurie tarpusavyje rungiasi viktorinose apie Harį Poterį ir jo knygas. Maža to, kai kurie klubai yra net susigalvoję savo himnus:
„Hermionos klubo“ himnas
Mokslas buvo reikalingas,
Reikalingas bus vėliau.
Šitą mes Hermionos žinom,
Ir mes mokomės toliau.
Mūsų žinios vis didėja,
Žinom vis daugiau daugiau…
O jei neina ar suklystam,
Taisomės dabar greičiau.
Mums nerūpi tie padaužos,
Kurios valkiojas tik išvien,
Kur nemoka, net matiekos,
Ir kur žaidžia tik išvien.
Širdyje juk mes ne tokios,
Mėgstam šėlti kaip visi.
Ir taisyklės mums nerūpi,
Jos tik guli atminty.
Ar prisimenat, kaip vogėm,
Tiesiai Sneipo priešaky?
Nors atrodom mes moksliukės,
Galim viską padaryt!
Gali pasirodyti, kad Hario Poterio gerbėjai laiko jį tobulu, bet toli gražu… Fanų klubo forumuose galima rasti ir kritikos: “Štai po finalinio mūšio su Valdemortu, ant kairiojo Hario skruosto matyti įbrėžimai, tačiau, kai jį Dumbldoras lanko ligoninėje, įbrėžimų jau nėra jokių! Vėliau jie vėl atsiranda, tik didesni”.
Visą tai ir kita galite pamatyti Hario Poterio
„Warner Bros” ir Haris Poteris
Kino kompanija “Warner Bros“ buvo tas ledlaužis, kuris privertė J.K. Rowling nebeprieštarauti Hario Poterio ekranizacijai. Daugelis kino kompanijų siūlė autorei pasirašyti filmo pastatymo kontraktus, bet ji sutiko įkalbama tik šios kino kompanijos.
„Warner Bros” jau yra išsikovojusi teisę ekranizuoti visus būsimus magiškojo berniuko nuotykius. Ši kino kompanija sukūrė ne tik filmus, bet ir interneto
Joje kaip ir visose kitose galima rasti J.K. Rowling biografiją, knygų, filmų santraupas, forumus, bet ši svetainė ypatinga tuo, kad joje gausu pramogų susijusių su magijos pasauliu.
Svetainės lankytojas gali atsiversti magiškosios mokyklos žemėlapį ir patekti kur tik nori: į dvikovų kambarį, biblioteką, mokyklos pogrindžius, „Ollivanders wan Shop” (burtų lazdelių parduotuvę) ir kitas jau iš knygų jiem gerai pažįstamas vietas.
O įdomiausia yra tai, kad galima ne tik pažiūrėti, kaip tai atrodo, bet ir išbandyti save: užėjus į burtų lazdelių parduotuvę, galima išsirinkti tinkamiausią sau burtų lazdelę, aplankius „Paskirstymo kepurę” lankytojas turi atlikti testą, po kurio jis paskiriamas į vieną iš knygose minimų koledžų: „Grižų Gūžtą”, „Klastūnyną”, „Varno nagą” arba „Švilpynę”, kartu su Hariu dalyvauti trikovės turnyre…
Haris Poteris gydo psichologines vaikų problemas
Nenuostabu, kad vaikai perskaitę knygą, kurioje labai daug magiškų ir fantastinių dalykų ja susižavi, gal šiek tiek skeptiškiau žiūrima į suaugusius skaitančius ir „alpstančius” dėl Hario, bet ką pasakysit apie tai, kad knygos apie mažąjį burtininką daktarų naudojamos kaip gydymo priemonė.
Pasak harispoteris.lt, Didžiojoje Britanijoje ligoninių personalas „Hario Poterio” knygas dalina sergantiems vaikams. Gydytojai įsitikinę, kad vaikams, turintiems psichologinių problemų, tai puiki gydomoji priemonė.
Vienos Londono ligoninės atstovas sako: “Haris Poteris įrodo, kad gyvenimas turi prasmės. Jis turi tokių problemų kaip daug sergančių vaikų – jis neteko tėvų, neturi šeimos, jam tenka susirasti naujų draugų naujoje, jam nepažįstamoje vietoje. Haris Poteris turi ir gerų, ir blogų savybių, bet jis parodo, kaip galima gyvenime pakilti ir kopti aukštyn…”
Mažojo burtininko kultas
Ekranizavus perkamiausią pasaulio knygą, minios vaikų galvose nušvito viena svajonė –
būti panašiu į pagrindinio herojaus vaidmenį atlikusį D.Radcliffą. Prekybininkai iš to daro pelną, o tėvai griebiasi už galvų.
„Beatle“ stiliaus akiniai, kuriuos aktorius dėvi vaidindamas filme, tapo tokie populiarūs, jog vaikai užplūdo optikos salonus norėdami įsigyti tokius pačius. Statistikos duomenimis apie 40% daugiau vaikų apsilankė salonuose, kad pasitikrintų regėjimą ir suspaudę kumštukus meldė, kad tik būtų kokių trūkumų ir jie galėtų nešioti Hario akinius.
“Būtu juokinga, jei nebūtu graudu“? Taip manė ir žmonės, nusprendę rasti išeitį iš šios situacijos, optikos pradėjo gaminti „imitacinius akinius“, kurie visiškai nedaro įtakos regėjimui ir kiekvienas vaikas gali juos nešioti.
Manau net neverta kalbėti apie džinsus, džemperius ar kitus drabužius, kurie vaikam primena Poterį, jie masiškai plūsta į parduotuves jų „šluoti“.
Pasimesti personažų gausybėje būtų nesunku net pačiai J.K. Rowling
J.K. Rowling – autorė, kurios gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis, atsiradus Hariui Poteriui. Jos su dukryte gyveno gana skurdžiai ir štai, vos pakvipo šviežiai išleistos „Hario Poterio“ knygos kvapu, moteris – jau turtingiausių britų moterų sąrašuose.
Gimus dukrai jau dalis pasakojimo apie Harį buvo parašyta, bet autorė net nesitikėjo tokios milžiniškos jo sėkmės. J.K. Rowling teigia nuo vaikystės svajojusi tapti rašytoja.
Mintis apie Harį Poterį autorei gimė važiuojant traukiniu. Ji pradėjo rašyti visur: kavinėse ant servetėlių, pertraukų metu…
„Hario Poterio“ knygose gausu veikėjų, ir be galo keistų jų vardų, sunku juos visus atsiminti ir rašytojai.
Ši neslepia, kad turi užrašus, kuriuose yra pasižymėjusi kiekvieną veikėją, jo savybes, bruožus ir kitus subtilius dalykus. Sklinda gandai, kad autorė rašys 8-ąją Hario Poterio knygą, bet ši kol kas visa tai laiko paslaptyje.
Krikščionys prieš Harį Poterį
Tuo metu, kai pasaulyje daugelis vaikų ir suaugusiųjų susidomėję skaito „Harį Poterį“, krikščionys kalba apie jo žalą, ypač vaikams. Labiausiai Amerikoje paplitęs krikščionių
nepasitenkinimas šia knyga, remiasi keliomis paprastomis priežastimis.
Berniukas, turintis magiškų sugebėjimų ir besimokantis mokykloje, įtraukia vaikus į fantastišką magijos pasaulį, o tai krikščionys yra linkę traktuoti net kaip okultizmą.
Be to tokios organizacijos teigia, jog knygoje berniukas dažnai neklauso suaugusiųjų ir tai neigiamai veikia vaiko psichologiją.
Galiausiai krikščionys apskritai yra nusiteikę prieš fantastinę literatūrą, todėl pasak lksb.lt, kai kuriose krikščioniškose mokyklose skaityti šią knygą yra net uždrausta.
Apie Harį iš jaunimo lūpų
DELFI Gatvė: ar skaitėte J.K.Rowling knygą “Haris Poteris”?Jei skaitėte ar visas dalis, jei ne kodėl?
1) „Ne, nes tokio tipo knygos, kaip „Haris Poteris“ manęs netraukia ir nepatinka,“ -teigė 18metė;
2) „Skaičiau visas,“ – prisipažino 13metė;
3) „Taip, perskaičiau visas,“ – kalbėjo kita 18 metų vilnietė;
DELFI Gatvė: galbūt matėte ekranizuotą knygų versiją? Kas jum labiau patiko?
1) „Mačiau kelis pirmus filmus, bet jie, tiesą pasakius, irgi manęs nesužavėjo, todėl kitų žiūrėti net nekilo noras,“ -toliau dėstė skeptiškai nusiteikusi mergina;
2) „Patiko filmas, bet knygos labiau.“
3) „Mačiau visus filmus, bet knygos, žinoma, patiko labiau, nes filmuose daug kas yra iškirpta ir neparodyta.“
DELFI Gatvė: ar manote, jog šioje knygoje kiekvienas skaitytojas, nepriklausomai nuo jo amžiaus, atrastų įdomių ir traukiančių dalykų?
1) „Aš nesidomėjau, koks šios knygos skaitytojų amžiaus, bet manau tokia knyga gali būti įdomi tik mažesnio amžiaus vaikams ( daugiausiai iki 15 metų), neįsivaizduoju, ką įdomaus gali joje atrasti suaugęs žmogus.“
2) „Manau, kad rastų kiekvienas, nes kiekvienas žmogus viduje yra bent truputį vaikas,“ -atviravo mergaitė;
3) „Manau, kad kiekvienas atrastų įdomių dalykų, kadangi šioje knygoje kalbama ir apie žmonių tarpusavio santykius, apie brangių žmonių netektis, atradimus ir apie daug kitų dalykų, ne tik apie burtus ir išgalvotus dalykus,“ -kalbėjo knyga susižavėjusi 18-metė;
DELFI Gatvė: ką manote apie vaikų sukurtą Hario Poterio „kultą“?
1) „Aš tiesiog į tai nekreipiu dėmesio, trumpai tariant „nesigilinu““,- prisipažino 18metė;
2) “Aš to ,,kulto” nepastebejau.“
3) „Kadangi pati skaičiau visas knygas žinau, kad kai perskaitai, kurį laiką esi lyg apsėstas tos knygos. Štai kodėl iš dalies suprantu Hario Poterio maniją, tačiau kai vaikai veržiasi į burtų mokyklas ir meta vidurines, to aš jau nebesuprantu. Aišku, kai maži vaikai nori akinių kaip Hario Poterio, nori tokios šukuosenos kaip jo ir pan ,tai yra suprantama.“
DELFI Gatvė: gal pažįstate žmonių labai susidomėjusių šia knyga, kaip manote kodėl jų tiek daug?
1) “Pati tikrai nesidomiu, nes man tai atrodo absurdiška. O tokių pamišusių žmonių dėl šios knygos pažįstu, net teko girdėti „įtemptas“ jų diskusijas apie Harį Poterį, tačiau kas juos traukia toje knygoje neįsivaizduoju.“
2) „Nepažįstu žmonių kurie yra pamišę dėl jos. Knyga yra fantastinė, o žmonės, manau, daugiau ar mažiau visgi yra svajotojai.“
3) „Pažįstu ir pati esu susidomėjusi šia knyga. Nežinau kas būtent skatina šį susidomėjimą. Tiesiog, kaip ir minėjau, žmonės atranda sau įdomių dalykų, o visa aplinka, aprašyta knygoje, paverčia ją dar įdomesne ir išskirtine.“
DELFI Gatvė: kaip įvertintumėte knygą 10 balų skalėje?
1) „Jūs to tikrai nenorit žinoti,“ -teigė 18metė;
2) „Tarp 7-8 balų. Knyga yra įdomi, bet yra begalė dar įdomesnių knygų. Nereikia vien „Hariu Poteriu“ domėtis;
3) „Jei galėčiau duočiau net 100 000, todėl, kad ji „nereali“,“-susižavėjus kalbėjo vilnietė.