NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI

Vaikinams taip pat reikia pagalbos

Vieniems žmonėms labai lengva susirasti naujų draugų. Kitiems tai – sudėtinga užduotis. Tikra draugystė – su vienu žmogumi ar keliais – beveik stebuklas.Būna susidraugauja žmonės, vienas kitam žada neįtikėtiniausius dalykus, o štai susipyksta ir negali pažvelgti vienas kitam į akis…
Tau atrodo, kad tai mergaitiški plepalai? Visai ne. Vaikinams kyla tokių pačių psichologinių problemų kaip ir merginoms. Jie taip pat nori, kad jiems kažkas patartų.

Toliau pateikiame dažniausiai vaikinų užduodamus klausimus, susijusius su draugyste: kaip susirasti draugų, kaip užmegzti nuoširdžius santykius, kaip suprasti draugus.


KLAUSIMAS: pereinu į kitą mokyklą, labai jaudinuosi. Senojoje mokykloje buvau populiarus, tačiau bijau, kad naujojoje mokykloje netapčiau atstumtuoju arba nauji žmonės manęs nemėgs. Kaip man su jais susidraugauti?


PSICHOLOGAS: perėjimas į kitą mokyklą yra bauginanti patirtis daugeliui žmonių. Tavo jausmai normalūs ir suprantami. Tačiau nėra jokios abejonės, jog tu susirasi naujų draugų.

Tai, kad buvai populiarus senojoje mokykloje, reiškia, jog esi pasitikintis savimi ir jau žinai, kaip susidraugauti. Elkis taip pat, kaip ir senojoje mokykloje. Dar keli patarimai:

· Rodyk palankumą žmonėms;

· Išklausyk, kai su tavimi kalba;

· Nesišaipyk iš žmonių;

· Inicijuok bendravimą su kitais žmonėmis savo klasėje;

· Jei kokioje nors srityje pranoksti kitus, padėk kitiems klasės draugams;

· Šypsokis, juokauk ir linksmai leisk laiką.

KLAUSIMAS: aš turėjau tikrai gerų draugų grupę. Dabar jiems terūpi rūkymas, narkotikai ir seksas. Norėčiau susirasti naujų draugų, tačiau esu drovus. Kaip man suvokti, su kokiais žmonėmis man reikėtų bendrauti ir kokioje grupėje sulauksiu pripažinimo?

Psichologas: tu jau žengei svarbų žingsnį, pripažindamas, kad atėjo laikas susirasti naujų draugų.

Susidraugavimas ir draugystės palaikymas yra sunki užduotis kiekvienam iš mūsų, nepaisant to, ar esame drovūs, ar ne.

Kadangi jau anksčiau tai sėkmingai darei (turėjai „tikrai gerų draugų grupę“, kol jie nepradėjo netinkamai elgtis) pasistenk prisiminti, kaip tu su jais susidraugavai.

Tikriausiai geriausias būdas susidraugauti ir išlaikyti draugus yra bendrauti su žmonėmis, kurių interesai panašūs į tavo.

Stipriausia draugystė paprastai sieja žmones, kurie užsiima panašia veikla, pavyzdžiui, sportuoja, muzikuoja arba kartu lanko popamokinius būrelius.

Be to, norisi būti su draugais, kurių gyvenimo vertybės ir tikslai panašūs. Tokius žmones gali rasti bažnyčios jaunimo susibūrimuose, diskusijų grupėje ar pan., priklausomai nuo to, kokie tavo interesai.

Sena patarlė taip pat nemeluoja – geriausias būdas turėti draugų yra pačiam būti draugu.

Bendrauk su žmonėmis, kurių interesai panašūs į tavo, prisėsk prie jų pietų metu, pakviesk juos dalyvauti renginiuose ar veikloje, kurie jums patinka, išklausyk jų mintis ir pasakok jiems, ką tu galvoji.

Buvimas tikru draugu reikalauja laiko ir pastangų. Nors gyvenime tavo draugų ratas ir keisis, mokyklos metais gali susirasti tokių draugų, su kuriais niekada nenutrauksi ryšių.


KLAUSIMAS: kodėl paaugliai keičiasi norėdami prisitaikyti prie draugų?

PSICHOLOGAS: Tai labai sunkus klausimas.Vienas iš pirmųjų žingsnių galėtų būti pokalbis su draugu – pasakyk jam, kaip jautiesi.

Kartais kitas žmogus gali net nenutuokti, kad tave skaudina, todėl paprasčiausias pokalbis telefonu gali viską pakeisti. Visada svarbu išsakyti savo jausmus tiems, kurie daro įtaką tavo emocijoms: jie nežino, kas vyksta su tavimi, kol neišsakai jiems savo minčių.

Tačiau kartais draugai vis dėlto nutolsta vieni nuo kitų. Su amžiumi interesai keičiasi ir kartais tai reiškia, kad kai kurie draugai taps ne tokie artimi kaip anksčiau. Tu gali atrasti naują grupę draugų, su kuriais leisi laiką.

Apie tai gali pakalbėti su suaugusiaisiais, kuriais pasitiki: mokytoju, konsultantu, dvasininku, tėvais ar kitais giminaičias.


KLAUSIMAS: Aš neturiu daug draugų. Nežinau, kodėl žmonės manęs nemėgsta. Kaip man susirasti draugų?

PSICHOLOGAS: Skaudu galvoti, kad aplinkiniai mūsų nemėgsta, tačiau tai nebūtinai yra tiesa. Galbūt jie tiesiog nerodo palankumo mums reikalingu būdu.

Vienas iš pasiūlymų būtų – leisti kitiems suprasti, kad juos mėgsti. Šypsokis, kalbėk su jais, rodyk susidomėjimą ir nuoširdžiai girk juos už teigiamus dalykus. Žmones natūraliai traukia tie, kuriems jie patinka.

Taip pat svarbu atsiminti, kad kas benutiktų, visada turi likti savimi. Kartais, kai stengiesi „būti draugu“, gali pradėti elgtis ne visai taip, kaip esi įpratęs.

Jei tavo draugo požiūris priešiškas, tai nereiškia, jog tu irgi turi perimti užgaulų toną vien tik todėl, kad tavo draugas taip elgiasi. Jei draugystės labui turi tapti tuo, kuo tu nesi, reiškia, jog tai nėra tikra draugystė.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI Gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai