Paauglystė – sunkus, bet labai gražus, kūrybingas ir aktyvus laikotarpis. Išdygsta spuogas, papilnėja klubai… Kam gali tai patikti? Brendimo laikotarpiu reakcija į kūno ir jausmų pokyčius labai priklauso nuo to, kaip save vertini. Jei pasitikėsi savimi ir mėgsi save tokią, kokia esi, tau bus nebaisūs jokie paauglystės periodo nesklandumai.
Net nesusipratimai su draugais ir simpatijomis…
Jei gerai save vertini ir pasitiki savimi, tau nebus būdingas maištingas nepritampančio paauglio elgesys. Visi daro klaidų, tačiau jei pasitiki savimi, pasimokysi iš savųjų, pakeisi elgesį.
Vis dar manoma, kad merginos ir vaikinai vienodai reaguoja į nevisavertiškumo konpleksus. Vis tik tai nėra tiesa. Kai vaikinas nusivilia savimi, jis paprastai tęsia įprastą veiklą: lanko matematikos pamokas, futbolo treniruotes ir bendrauja su merginomis.
Tuo tarpu jaunos merginos, susidūrusios su savivertės problemomis, reaguoja kitaip. Jos dažnai tampa abejingos, užsisklendžia savyje, pasidaro tylios ir prislėgtos.
Keli tyrimai parodė, kad 8 ir 9 metų mergaitės dažniausiai yra pasitikinčios savimi, atkaklios ir teigiamai mąstančios apie ateitį. Keisčiausia, kad baigiantis brendimo laikotarpiui, apie 17-tuosius, 18-tuosius metus, tų pačių mergaičių pasitikėjimas savimi krenta. Jos nebemato ateities perspektyvų, nebepasitiki savimi ir savo gebėjimais bendrauti, kurti, mokytis…
Nuo ko priklauso paauglių pasitikėjimas savimi? Tyrimai parodė, kad fizinė išvaizda yra vienas iš svarbiausių veiksnių.
Dauguma mergaičių, kurios nėra patrauklios (pagal kažkieno standartus), jaučiasi nieko vertos ir bejėgės.
Šiuolaikinė kultūra perša tau idealios moteriškos figūros, populiarios asmenybės, išskirtinės ir originalios merginos, geidžiamos panelės įvaizdžius – dauguma jų yra netinkami ir nepasiekiami.
Rezultatas nestebina, norėdamos atitikti šį tobulumo idealą, mergaitės tampa lyg apsėstos. Jos nepaliaujamai rūpinasi savo išvaizda. Kai kurios net praranda ribas. Norėdamos išlaikyti paauglišką figūrą, jos tampa priklausomos nuo liekninančių tablečių.
Jaunoms merginoms pavyzdžiu tampa žvaigždės arba aktorės, tačiau šių „moteriškų autoritetų“ elgesys dažnai būna nepagarbus ir palaidas.
Dar kodėl jos tampa nepasitikinčios savimi? „Mes turime vis mažiau draugų. Mus supa skyrybos, narkotikai, alkoholis… Mes turime paklusti kažkieno standartams, kad būtume pripažintos. O jei ne? Jei ne, tavo gyvenimas gali tapti nepakenčiamu. Ir tai suprasi tik sėdėdamas mokyklos suole. Kai nėra su kuo papietauti, kai niekas nesileidžia į kalbas per pertraukas. Dar būtų lengviau, jei neapkalbėtų…“ Kam tai pažįstama?
Dauguma merginų vis stengiasi labiau patikti kitiems, negu sau. Kaip išlikti pasitikinčia savimi, kai aplink tau visi nori įteigti, kad toli gražu nesi tobulybė?
Štai keli patarimai:
· Dažnai kalbėk su suaugusiais: tėčiu, mama, vyresniąją seserimi, kuriais pasitiki. Žinok, kad dalintis savo jausmais, rūpesčiais ar baimėmis yra gerai, paprastai po pokalbių palengvėja. Pokalbis yra geriausias būdas išsiaiškinti savo jausmus ir pasistengti suprasi, ką apie tai mano tavo amžių pergyvenę žmonės.
· Sportuok. Fizinis aktyvumas ir komandos parama padeda ne tik vaikinams, bet ir merginoms.
· Skirk laiko savanoriškai veiklai organizacijose, kurioms nesi abejinga: pavyzdžiui, vietos ligoninėje, gyvūnų prieglaudoje, jaunimo grupėje, užsiimk labdara ir pan. Jei tai tavęs nedomina imk ir sukurk grupę, grokite kartu arba šokite. Idėjas palaikančių gali rasti internetu…
· Stenkis siekti savo tikslų, tačiau nenusimink, jei tavo kelyje pasitaikys išbandymų. Iš tiesų, mes daugiau pasimokome iš savo nesėkmių, negu iš laimėjimų, tad pasistenk žiūrėti į viską kaip į galimybę mokytis.
· Bendrauk su suaugusiais (tėvais, giminaičiais, mokytojais) ir pasitikėk savimi – dalyvauk pokalbyje ir išlaikyk akių kontaktą. Suprask, kad žmonės vertina tave vien už drąsą, kad prabilai, o ne už tai, ką pasakei. Suaugusieji kartais gali daug labiau įvertinti tavo stipriąsias puses nei tavo bendraamžiai. Visko mokomasi po truputį.
· Susirask darbą nepilnai darbo dienai (jei esi pakankamai brandi, jei tai netrukdo tau mokytis ir jei tam pritaria tavo tėvai). Tai gali padėti tau ugdyti gebėjimus ateičiai.
· Galiausiai mėgaukis būdama viena ir nekankink savęs, kad kažkas vaikšto su pora ar draugų kompanija.
· Stenkis kuo dažniau prabilti nepažįstamųjų kompanijoje. Susidurdama su savo baimėmis, ugdysi pasitikėjimą.