Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
spalvos

Spalvų magija: kaip spalvos keičia mūsų nuotaiką

Mūsų gyvenimas, margas kaip genys, o kiekviena spalva mus veikia skirtingai. Spalvos valdo mūsų emocijas ir kasdienius sprendimus daug stipriau, nei galime įsivaizduoti. Jos formuoja mūsų nuotaiką, veikia produktyvumą ir net pirkimo įpročius.

Tai puikiai žino prekybos centrai, ypač kai prasideda Juodasis penktadienis ir vitrinų spalvos tiesiog iššoka prieš akis, siūlydamos įsigyti ryškiomis spalvomis padabintas prekes. Dažnai nesąmoningai reaguojame į pakuotės spalvas, kurios kuria tam tikrą nuotaiką ir lūkesčius.

Tie, kurie sako: „Kai niūru už lango – užsidėk ką nors raudono.” Jie teisūs. Mokslininkai įrodė, kad spalvos turi galią pakeisti ne tik mūsų nuotaiką, bet ir elgesį. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip konkrečios spalvos veikia mūsų savijautą, kokius praktiškai pritaikomus metodus naudoti norint pagerinti nuotaiką spalvomis, ir kaip išmokti valdyti spalvas kasdienybėje.

Spalvos ir aromatų pasaulis

Įdomu tai, kad spalvos glaudžiai susijusios ir su mūsų uoslės pojūčiais. Kai renkamės kvepalus, dažnai net nesusimąstome, kaip stipriai pakuotės spalva veikia mūsų pasirinkimą. Pavyzdžiui, violetinės ar auksinės spalvos kvepalai moterims dažniausiai asocijuojasi su prabangiais, vakariniais aromatais, o žydri ar šviesiai rožiniai – su gaiviais, kasdieniais kvapais.

Moterys dažnai renkasi kvepalus ne tik pagal aromatą, bet ir pagal tai, kokias emocijas sukelia pakuotės spalva. Parfumerijos parduotuvių konsultantai pastebi tendencijas, jog pavasarį moterys intuityviai renkasi šviesius, žalsvus kvepalų atspalvius – tarsi norėdamos prisijaukinti bundančią gamtą. O rudenį populiaresnės tampa šiltos, tamsesnės spalvos, kurios kuria jaukumo pojūtį.

Tai puikiai iliustruoja, kaip spalvos subtiliai veikia mūsų pasirinkimus ir nuotaiką net tokiose kasdienėse situacijose kaip kvepalų įsigijimas. Kai įprastai atrodo, jog kvepalų pasirinkimas priklauso nuo kvapo ir lemiamą vaidmenį čia vaidina uoslė, dažnu atveju pasirinkimą nulemia visai ne kvapas.

Spalvų kalba mūsų kasdienybėje

Įsivaizduokite rytą virtuvėje – ryški geltona puodelio spalva gali pakelti nuotaiką net ir tada, kai už lango pilkšva rudens dargana. O štai mėlynas chalatas ramina ir padeda nusiraminti po įtemptos dienos. Ši spalva normalizuoja širdies ritmą ir kraujospūdį. Ne veltui Viduržemio jūros šalių gyventojai savo namus dažo mėlynai – tai padeda išlaikyti ramybę.

Praktiniai patarimai kasdienai – kaip išnaudoti spalvas skirtingose erdvėse:

Darbo kambarys

Šiam kambariui rinkitės žalsvus atspalvius – jie padeda susikoncentruoti, mažina akių nuovargį. Ši spalva gali sukurti įspūdį tarsi būtumėte apsupti miško ramybės. Švelniai žalsvas sienų atspalvis ar bent keli augalai ant palangės puikiai tiks norint darbo kambarį papildyti šia spalva.

Įdomu tai, kad IT milžinė Google savo biuruose naudoja būtent žalsvus atspalvius programuotojų erdvėse – jie padeda ilgiau išlaikyti darbuotojų produktyvumą. Pridėkite keletą natūralaus medžio akcentų – jie puikiai derės prie žalios ir sukurs harmoningą darbo aplinką.

Miegamasis

Levandų spalva ar švelnūs pilki tonai padės greičiau užmigti ir pagerins miego kokybę – tai įrodė net keletas miego laboratorijų tyrimų. Reikėtų vengti pernelyg ryškių spalvų – juk ne be reikalo gamtoje saulei leidžiantis spalvos tampa švelnesnės.

Vietoj vienos spalvos, rinkitės du ar tris artimus atspalvius – tai sukurs jaukumo. Tamsiai mėlynos užuolaidos puikiai blokuos šviesą ir papildys bendrą vaizdą, suteikiant ramybės pojūtį miegamojo oazėje.

Kaip prisijaukinti spalvas?

  • Pradėkite nuo drabužių – tai paprasčiausias būdas eksperimentuoti. Liūdna diena? Nuotaiką gali pagerinti geltonas šalikas ar kaklo skarelė.
  • Keiskite namų akcentus pagal sezoną – rudenį šiltesni tonai, pavasarį – gaivesni.
  • Stebėkite, kaip skirtingos spalvos veikia jūsų nuotaiką. Užsirašykite – taip geriau suprasite savo spalvinį charakterį ir žinosite kaip kokia spalva įtakoja nuotaikų kaitas.

Įdomus pastebėjimas

Kartais užtenka mažų detalių – raudonos pagalvėlės ant sofos ar mėlynos užuolaidos, kad pakeistume kambario nuotaiką. Spalvų pagalba galime susikurti norimą nuotaiką, kuri džiugins ne tik mus, bet ir šeimos narius bei svečius.