Svorio metimas yra viena populiariausių temų sveikatos pasaulyje. Tačiau šioje srityje gausu mitų, kurie ne tik nepadeda pasiekti norimų rezultatų, bet kartais netgi gali pakenkti sveikatai. Šiame straipsnyje išsklaidysime dažniausius svorio metimo mitus ir paaiškinsime, kodėl jie neveikia.
1. Mitas: reikia valgyti kuo mažiau kalorijų
Tiesa: drastiškas kalorijų mažinimas gali sukelti priešingą efektą. Organizmas pradeda kaupti riebalus, manydamas, kad patiria badą. Be to, sumažėja medžiagų apykaita, o tai apsunkina ilgalaikį svorio metimą. Svarbu subalansuoti mitybą ir suvartoti pakankamai maistinių medžiagų.
2. Mitas: angliavandeniai storina
Tiesa: ne visi angliavandeniai yra blogi. Svarbu atskirti sudėtinius angliavandenius (pilno grūdo produktus, daržoves) nuo paprastų cukrų (saldumynų, perdirbtų užkandžių). Sveiki angliavandeniai suteikia energijos ir palaiko sotumo jausmą, o jų trūkumas gali sukelti nuovargį ir persivalgymą.
3. Mitas: vėlyva vakarienė sukelia svorio priaugimą
Tiesa: ne laikas, o bendras suvartotų kalorijų kiekis per dieną lemia svorio pokyčius. Jei per dieną suvartojate tinkamą kalorijų kiekį, vėlyva vakarienė nesukels priaugimo. Svarbiau rinktis lengvesnius patiekalus ir vengti perdirbtų produktų.
4. Mitas: riebalai yra blogi ir storina
Tiesa: kokybiški riebalai, tokie kaip avokadai, alyvuogių aliejus, riešutai, yra būtini sveikai mitybai. Jie padeda palaikyti hormonų balansą ir gerina sotumo jausmą. Problema kyla su transriebalais ir perdirbtais produktais, kurie tikrai gali pakenkti sveikatai.
5. Mitas: detoksikacinės dietos padeda numesti svorio
Tiesa: detoksikacinės dietos, tokios kaip sulčių valymas ar arbatos detoksai, dažnai sukelia trumpalaikį svorio kritimą dėl skysčių netekimo, o ne tikrųjų riebalų deginimo. Organizmas pats natūraliai šalina toksinus per kepenis ir inkstus.
6. Mitas: sportuojant tu gali valgyti bet ką
Tiesa: fizinis aktyvumas yra svarbi svorio metimo dalis, tačiau jis nesuteikia laisvės valgyti nesveikus maisto produktus be ribų. Mityba sudaro apie 70% sėkmingo svorio metimo, todėl svarbu derinti ir tinkamą mitybą, ir fizinį aktyvumą.
7. Mitas: greiti rezultatai – sėkmingi rezultatai
Tiesa: greitas svorio metimas dažniausiai yra susijęs su skysčių ir raumenų netekimu, o ne riebalų deginimu. Lėtai ir stabiliai metamas svoris (apie 0,5-1 kg per savaitę) yra saugesnis ir ilgalaikiškai efektyvesnis.
8. Mitas: papildai ir riebalų degintojai stebuklingai tirpdo riebalus
Tiesa: daugelis svorio metimo papildų neturi mokslinių įrodymų apie jų veiksmingumą. Svarbiausia yra sveika mityba, fizinis aktyvumas ir nuoseklumas.
9. Mitas: baltymai tik sportininkams
Tiesa: baltymai yra svarbūs kiekvieno žmogaus mityboje, ne tik sportininkams. Jie padeda išlaikyti raumenų masę, didina sotumo jausmą ir prisideda prie sveiko svorio metimo.
10. Mitas: kuo daugiau sportuoji, tuo greičiau numesi svorį
Tiesa: per didelis fizinis krūvis gali sukelti pervargimą, traumų riziką ir net hormonų disbalansą. Svarbu rasti balansą tarp poilsio ir sporto, o ne persistengti.