„Kodėl tas kremas negelbsti nuo spuogų? Ar ši pudra tinkama mano odai? Prausiklis su alkoholiu, ką tai reiškia?“ Jei klausimai kažkur girdėti, o atsakymų į juos vis dar nežinai, atsidūrei tinkamoje vietoje, tinkamu metu. Tam, kad galėtum kritiškai vertinti populiariuose forumuose randamą informaciją apie spuogus, gydytoja dermatologė dr. Eglė Aukštuolienė sutiko atsakyti į dažniausiai užduodamus klausimus apie spuoguotą odą ir jos priežiūrą.
KLAUSIMAS: Kiek laiko reikia gydyti odą, kad išnyktų visi spuogai? Tai labai individualu ir priklauso nuo aknės sunkumo laipsnio. Keli inkštirai ir pavieniai raudoni spuogeliai gali nugyti per 1-4 savaites, o sunkiai aknei gali prireikti ir pusės metų ar daugiau.
KLAUSIMAS: Naudojant kremą 2 savaites, visi spuogai neišnyko, ar tai reiškia, kad kremas netinka odai? Pradėjus naudoti kremą nuo aknės, efekto reikėtų laukti apie 4-6 savaites. Jei matote, kad spuogų mažėja, tęskite kremo naudojimą tol, kol oda bus lygi ir graži, o tai gali užtrukti kelias savaites ar net mėnesius. Jei situacija nesikeičia ar dar blogėja, galbūt vien kremo nepakanka ir reikia apsilankyti pas dermatologą, kad paskirtų gydymą? Vertėtų nepamiršti, kad aknė – lėtinė liga, t.y. šiai ligai būdingi pagerėjimai ir pablogėjimo laikotarpiai, todėl gali atsirasti vis naujų bėrimų. Gera žinia ta, kad klasikiniu atveju aknės bėrimai išnyksta apie 26 – uosius metus, tačiau praktikoje matau tiek moterų, tiek vyrų, kurie jau artėja prie keturiasdešimtmečio, o veidą vis dar beria. Dažnai tai būna susiję su hormonų pakitimais, aktyvia riebalinių liaukų veikla.
KLAUSIMAS: Negydyti paauglystės spuogai paliko randus. Ar įmanoma juos panaikinti?
Randelių susidarymą dažniausiai sąlygoja giluminiai, skausmingi, ilgai gyjantys spuogai, spuogų krapštymas. Rando srityje odos struktūra yra pakitusi, todėl visiškai panaikinti randą dažnai būna sudėtinga, o kartais ir neįmanoma užduotis. Gydymo efektas priklauso nuo to, koks rando gylis, forma, kaip seniai randas atsirado. Aknės randų gydymui taikomi rūgštiniai pilingai, lazerio procedūros, hialurono rūgšties užpildai, kartais gilūs randai operuojami.
KLAUSIMAS: Kaip žinoti, kada dėl spuogų gydymo reikia eiti pas gydytoją, o kada juos galima gydytis pačiam? Jei veido srityje bėrimų (pvz., inkštirų, paviršinių pavienių raudonų spuogelių) yra nedaug, tuomet gali pakakti vien tik dermatologinių odos priežiūros priemonių, skirtų riebiai, į spuogus linkusiai odai. Jei naudojant kosmetines priemones nuo aknės odos būklė negerėja, bėrimų daugėja, ypač jei atsiranda giluminių skausmingų spuogų, tuomet rekomenduojama apsilankyti pas dermatologą. Negydomi giluminiai spuogai gali palikti randus.
KLAUSIMAS: Ar tiesa, kad spuogus galima išsigydyti naudojant prausiklį, kuris turi alkoholio ir labai sausina veidą? Ne, tai netiesa. Netgi riebiai ir mišriai odai yra rekomenduojami švelnūs bealkoholiniai prausikliai su artimu odai pH 4.5-5.5. Prausikliai gali būti gelio ar putų pavidalo. Alkoholis sausina odą ir pažeidžia apsauginę hidrolipidinę odos plėvelę, todėl gali sudirginti odą. Tuomet oda parausta, šerpetoja, ją niežti. Kai oda išsausėja, tai gali skatinti dar aktyvesnę riebalinių liaukų veiklą ir aknės pablogėjimą. Alkoholį galima naudoti išimtinais atvejais tepant tik ant pačio spuogo ar pūlinuko.
KLAUSIMAS: Kaip turėtų atrodyti odos priemonių krepšelis, turint spuoguotą odą? Pirmiausia, svarbu tinkama odos higiena. Veidą prausti reikia kasdien, geriausia ryte ir vakare. Dažniau to daryti nereikėktų, nes per dažnas, intensyvus odos prausimas gali sukelti atvirkštinį efektą, ji gali pradėti dar labiau riebaluotis bei sudirgti.Taip pat vonios kambaryje reikėtų turėti ne tik probleminei odai skirtą prausiklį, bet ir drėkinantį ar matiškumą suteikiantį kremą riebiai odai. Jei oda nėra jautri, tinka kremai su rūgštimis, tačiau svarbu, kad jie veiktų visas biologines spuogų susidarymo priežastis. Taip pat kovoti su spuogais padeda ir papildomos odos priežiūros priemonės, todėl kelis kartus per savaitę rekomenduojama naudoti specialią kaukę arba neagresyvų, pilingo efektą turintį veido šveitiklį ar serumą.
KLAUSIMAS: Ar tiesa, kad oda pripranta prie kremo ir vėliau jis tampa mažiau efektyvus? Taip, tokia situacija galima. Bėgant laikui galima naudotą priežiūros priemonę keisti kita.
KLAUSIMAS: Jeigu spuogai išnyko, ar pagerėjus odos būklei reikia toliau naudoti specialų kremą nuo spuogų? Taip. Jei spuogai išnyko ar odos būklė pagerėjo, rekomenduojama ir toliau naudoti specialų kremą nuo spuogų, norint užkirsti kelią odos būklės pablogėjimui. Pavyzdžiui, rekomenduojama naudoti kremą su rūgštimis (jei oda nėra jautri), kurios atsluoksniuoja odą, atkemša poras, skatina odos atsinaujinimą.
KLAUSIMAS: Ar tiesa, kad lankymasis soliariume pagerina spuoguotos odos būklę? Vizualiai odos būklė pagerėja: nudžiūsta spuogai, oda įgauna rusvą atspalvį, taigi nesimato rausvų dėmelių. Tačiau soliariumo spinduliai skatina odos ragėjimą ir porų užsikimšimą, t.y. inkštirų susidarymą, todėl labai dažnai odą ir vėl išberia, todėl grįžtama į tą pačią stadiją, kurioje būta anksčiau.
KLAUSIMAS: Ar turint į spuogus linkusią odą galima naudoti pudrą ir maskuoti spuogus? Taip, dekoratyvinę kosmetiką naudoti galima. Lengvas makiažas nekomedogeninėmis (t.y. porų neužkemšančiomis, angl. „non-comedogenic“) kosmetikos priemonėmis yra nedraudžiamas.
Nori sužinoti, ko dar reikia vengti kovojant su spuogais? Apsilankyk www.tiesa-mitas.lt, kur rasi visą tiesą apie spuogus ir gydytojų dermatologų patarimus.
Šį straipsnį taip pat galima rasti www.bioderma.lt svetainėje, ČIA.