NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
PALYGINKIME! Sportas namuose prieš treniruotes sporto salėje: kas laimi?

PALYGINKIME! Sportas namuose prieš treniruotes sporto salėje: kas laimi?

Vienareikšmiško atsakymo į klausimą, kur sportuoti geriau – namuose ar sporto salėje, nėra. Kiekvieno sportuojančio teisė rinktis, ar mankštą atlikti namų sąlygomis, ar keliauti treniruotis į sporto salę. Yra nemažai žmonių, kurie neturi galimybės lankytis sporto klube dėl lėšų arba laiko stokos. Visgi specialistai pripažįsta – treniruotės sporto salėje ne tik efektyvesnės, bet ir saugesnės.

Sveikatingumo klubuose IMPULS sportuojančios Gintarė ir Justė jau įsitikino treniruočių sporto salėje efektyvumu. Sportinių rezultatų siekiančios merginos teigia, jog treniruotės sporto salėje neprilygsta sportui namuose, mat sporto klube pokyčių dalyvės sąžiningai atlieka pratimus, nuolat yra pataisomos profesionalių trenerių ir jaučiasi saugios, nes žino, jog visada galės kreiptis pagalbos. Deja, sportuojant namų sąlygomis šie veiksmai nėra užtikrinti. Nusprendėme palyginti treniruotes sporto klube bei sportą namuose – kaip visuomet žiniomis su mumis pasidalins sveikatingumo klubų IMPULS treneriai Artūras bei Marius.

Sporto salėje atrado daugybę galimybių

Pirmoji pokyčių projekto dalyvė Gintarė prieš prasidedant projektui teigė bandžiusi sportuoti namuose. Mergina dar mokykloje lankė aerobikos treniruotes, kiek vėliau atlikdavo treniruotėse išmoktus pratimus ir namuose. Pabodus šioms mankštoms, projekto dalyvė pradėjo informacijos apie treniruotes ieškoti internete. ,,Naršiau ,,YouTube“ kanale, kuriame galima rasti įvairių profesionalių trenerių vedamų treniruočių – nuo trumpų iki ilgesnių. Žinoma, atlikdama pratimus namuose nesitikėjau tokio efekto, kaip sportuodama sporto salėje. Visgi galiu patvirtinti, jog tai puiki alternatyva neturintiems galimybių ar stokojantiems laiko lankytis sporto salėje“, – teigia Gintarė. Kadangi šiuo metu mergina sportuoja 3 – 5 kartus per savaitę, likęs laikas yra skirtas poilsiui, atsigavimui, todėl namuose pokyčių dalyvė savarankiškai nesportuoja. ,,Pakanka ir treniruočių sporto salėje!“, – teigia Gintarė. Mergina tvirtina pasibaigus projektui sportuosianti sporto salėje. Anot merginos, dabar ji sporto salėje jaučiasi kur kas drąsesnė, puikiai žino sporto klubo taisykles bei geba naudotis treniruokliais, taisyklingai atlikti sporto pratimus. ,,Sieksiu dar geresnių rezultatų, nes sportas jau tapo mano gyvenimo dalimi. Nesinori apleisti šios srities, trokštu tobulėti ir pasiekti užsibrėžtus tikslus“, – ryžtingai teigia projekto dalyvė. Ji atvira – kažin, ar kada nors grįš prie treniruočių namuose – nors jos naudingos bei spartinančios medžiagų apykaitą, trokštamo rezultato treniruodamasi namuose mergina teigia nepasieksianti.

Gintarė Norutė
Gintarė Norutė
A. Ufarto nuotr.

Namai – vieta, kurios daugelis nesieja su sportu

Gintarę treniruojantis sveikatingumo klubų IMPULS treneris Artūras teigia, jog treniruotės sporto salėje yra kur kas pranašesnės nei sportas namuose. Artūras džiaugiasi, jog Gintarė nepraranda motyvacijos ir toliau noriai keliauja į sporto klubą. ,,Sporto salėje – kur kas daugiau galimybių. Kadangi treniruoklių pasirinkimas didelis, sportuojantis žmogus gali atlikti daugiau pratimų nei namuose. Akivaizdu, jog namuose įsirengti sporto salę nėra nei komfortiška, nei naudinga finansiškai“, – teigia treneris. Artūro teigimu, sportuojant namuose gali pristigti motyvacijos – daugelis žmonių dažniau ilsisi ar nutraukia treniruotę. Namai – poilsio zona, kuri žmonėms nesisieja su sunkiu fiziniu darbu. ,,Jei trokštama efektyviai sportuoti namuose, reikia bent minimalios sportinės įrangos ir pakankamai erdvės“ , – būtinybę norint sportuoti namuose įvardina sporto profesionalas. Kadangi daugelis namuose neturi tinkamos erdvės sportui, atšilus orams sportuoja lauke arba kombinuoja sportavimą lauke bei namuose. Tai, anot Artūro, yra optimalus variantas, ypač tiems, kurie teikia pirmenybę sportui gryname ore.

Gintarė Norutė
Gintarė Norutė
A. Ufarto nuotr.

Abejoja sporto namuose nauda

Antroji pokyčių dalyvė Justė pripažino, jog prieš prasidedant projektui nei sporto salėje, nei namuose nesportuodavo. Mergina šiltuoju sezonu važinėdavosi dviračiu ir bėgiodavo – tokia buvo jos sportinė veikla. Nors šiuo metu Justė pripažįsta namuose nesportuojanti, nes pakanka sveikatingumo klubo IMPULS trenerio Mariaus sudaryto treniruočių plano, mergina tikina laukianti šiltų orų, jog galėtų sportuoti ir gryname ore. Su treneriu mergina aptarė ir galimybes sportuoti sporto klube pasibaigus projektui – Justė teigia įvertinusi aktyvaus gyvenimo būdo naudą, todėl neketina sustoti.,,Planuoju lankyti sporto salę, o jei stigtų laiko, būtinai sportuočiau namuose. Visgi nemanau, jog sportas namuose atneša tokią naudą bei efektyvumą nei sportas sporto salėje. Sportuojant namuose, ko gero, aptingčiau, o lankantis sporto salėje mane nuolatos motyvuoja treneris“, – pasakoja Justė.

Justė Stančikaitė
Justė Stančikaitė
DELFI / Karolina Pansevič

Žinių trūkumas mažina sporto namuose efektyvumą

Justę treniruojantis treneris Marius teigia, jog sportas namuose turi tiek teigiamų, tiek neigiamų pusių. ,,Sportas namuose pranašesnis už sportą salėje tuo, kad sutaupoma nemažai laiko ir pinigų. Nebūtina važiuoti į salę ir iš jos, tilpti į laiko rėmus. Be to, tai kur kas taupesnis variantas, nereikia pirkti sporto klubo abonemento“, – sporto namuose pliusus vardina treneris. Anot jo, sportuojant namų sąlygomis ir atidžiai prižiūrint mitybą iš tiesų galima sumažinti kūno masę bei pagerinti fizinę būklę. Vis dėlto rezultatų vertėtų siekti sporto klube, kur ir aplinka, ir inventorius, ir personalas, ir sportuojantys žmones skatina siekti užsibrėžtų tikslų. „Žmonės, trokštantys užsiauginti didelę raumenų masę, namų sąlygomis to nepasieks, nebent bus investuota į brangią sportinę įrangą“, – teigia treneris. Pagrindinis sporto namuose minusas, anot Mariaus, yra žinių trūkumas. Internete ar populiariojoje literatūroje gausu žinių apie sportą bei tinkamą mitybą, tačiau atsirinkti reikiamą informaciją sudėtinga. Sporto salėje profesionalus treneris suteiks visą reikiamą informaciją apie treniruotes bei mitybą ir pritaikys ją. Anot Mariaus, sportą namie dažniausiai renkasi žmonės, bijantys išeiti iš savo komforto zonos. ,,Tokie žmonės nežino, jog šiuolaikiniai sporto klubai yra jaukūs, sporto klubų personalas draugiškas, tad sportuoti juose tampa vienas malonumas“, – pasakoja treneris. Marius tikina – jei sportinių rezultatų siekiama sporto klube, sportuoti namuose nerekomenduojama, mat likęs laikas privalo būti skirtas raumenų atsistatymui bei poilsiui.

Justė Stančikaitė
Justė Stančikaitė
DELFI / Karolina Pansevič

Palyginkime! Sportas namuose ir treniruotės sporto klube

Finansinis aspektas. Sportuojant namuose galima sutaupyti, mat sportui namų sąlygomis tereikia sporto kilimėlių, sportinės aprangos bei geriamojo vandens buteliuko. Kitos sportinės priemonės – svareliai, kamuolys ar gimnastinė guma reikalingi pagal poreikius. Vis dėlto šiuolaikiniai sporto
klubai siūlo daugybę nuolaidų įsigyjant abonementus, todėl pasirinkus tinkamą planą galima sutaupyti.

Laikas. Daugelio teigimu, sportas namuose neatima tiek daug laiko kaip treniruotės sporto salėje. Sportuojantis namuose yra savo laiko šeimininkas ir neprivalo konkrečiu laiku atsidurti sporto salėje. Profesionalūs treneriai siūlo išeitį – rinktis sporto klubą, esantį arčiausiai namų. Taip ne tik bus taupomas laikas, bet ir gerinamas rezultatų efektyvumas.

Motyvacija. Sportuojant namuose galima disciplinos stoka, mat sportui neretai prireikia nemažai valios bei pastangų. Namuose nėra kas paskatintų ir ragintų nesustoti – motyvacijos praradimas kur kas didesnis sportuojant namuose nei sporto salėje. Be to, sportuojantys namuose dažniausiai tikisi greitų rezultatų, kurių sporte nebūna, o sportuojantys sporto klube pamažu siekia savo tikslų
padedami profesionalių trenerių.

Pratimų įvairovė. Treniruojantis be įrangos reikia nemažai išmanymo, patirties. Įrangos stoka stabdo pratimų įvairovę, kuri reikalinga efektyviems rezultatams. Jeigu namuose turite pakankamai vietos, galite įsigyti tam tikrą įrangą, tačiau tam taip pat reikia nemažai žinių – būtina žinoti, kuris treniruoklis yra efektyvus, kokiai konkrečiai kūno daliai stiprinti yra skirtas. Taip pat reikia užtikrinti, jog treniruoklis tinkamai veiktų ir būtų saugus naudojimui. Tai dažniausiai gali padaryti tik sporto profesionalai.

Pagalba ir priežiūra. Sportas namų sąlygomis nėra visiškai saugus. Sportuojant namuose gali grėsti sportinės traumos bei persistengimas. Sporto salėje apsaugą bei priežiūrą užtikrina profesionalūs treneriai, kurie yra pasirengę atsakyti į kiekvieno sportuojančio klausimą.

Aplinka. Namų aplinka daugeliui asocijuojasi ne su sunkiu fiziniu darbu, o su poilsiu bei ramybe, todėl paversti namus sportine aplinka ganėtinai sudėtinga. Sporto salė – vieta, kurioje ne tik gausu sportinio inventoriaus, bet ir supa motyvuojanti aplinka – sportuojantys žmonės bei profesionalūs treneriai.

Mano išsaugoti straipsniai