Artėjant „Moterų raliui“ ir ekipažams svarstant, kaip geriau pasiruošti visos dienos 300 kilometrų iššūkiui, balneoterapijos (gydymo mineraliniu vandeniu) specialistė Eglė Bucevičiūtė pataria moterims ugdytis įprotį gerti vandenį.
Ji pati vandenį kasdien geria jau 20 metų. Pasak gydytojos Eglės, jei vandens gėrimui ką tik pasakėte „taip“, kils begalė klausimų: nuo ko pradėti, ar gerti vandenį iš čiaupo, kokios temperatūros turi būti vanduo, gerti mineralinį ar paprastą, virintą ar ne, kiek gerti, su priedais (sėklomis, citrina, mėtomis ir pan.) ar be nieko.
Apskaičiuokite dienos normą
Pirmiausia apskaičiuokite, kiek reikia išgerti vandens Jums? Teigiama, kad vienam kūno kilogramui reikia 30 ml vandens. Taigi, padauginę savo kūno svorį kilogramais iš 0,03, gausite reikiamą skysčių kiekį. Pvz., sveriate 56 kg, dauginate juos iš 0,03 l, gauname 1,68 litro. Štai tiek jums reikia išgerti per dieną.
Kitas būdas – vadovautis autoritetingų institucijų rekomendacijomis. O jos yra tokios. Europos maisto saugos tarnybos gairės moterims rekomenduoja suvartoti 2 litrus vandens per dieną. Pasaulio sveikatos organizacija moterims rekomenduoja suvartoti 2,2 litro per dieną. Aktyvia fizine veikla užsiimantiems asmenims (tiek moterims, tiek vyrams) rekomenduojama suvartoti 4,5 litro vandens per dieną.
Dėmesio! Šį kiekį sudaro ir skysto maisto bei kituose maisto produktuose esantis vanduo.
Kiek kasdien Jums gerti vandens, priklausys nuo Jūsų fizinio aktyvumo ir valgomų produktų įvairovės bei kiekio, sveikatos būklės (sergant ir karščiuojant vandens reikia daugiau). Įsidėmėkite! Jūsų vandens dienos norma kasdien gali būti vis kitokia.
Rinkitės įvairų vandenį
Šiuolaikinis žmogus turi tūkstančius gėrimo pasirinkimo galimybių, kuo didesnė įvairovė – tuo geriau. Troškulį geriausiai malšina natūralus mineralinis vanduo, po to seka paprastas geriamasis vanduo ir kiti gėrimai.
Jei nesate tikri, kad jūsų miesto vandens tiekimo vamzdynai yra švarūs, tuomet, naudodami vandenį iš čiaupo, jį virinkite. Maloniausia ir sveikiausia gerti kambario temperatūros vandenį.
Renkantis tarp angliarūgšte prisotinto (su burbuliukais) ir paprasto mineralinio vandens, svarbu žinoti, jog angliarūgštė tonizuoja skrandžio ir žarnyno veiklą, gerina vandens skonio savybes. Tačiau jei sergate skrandžio ar kepenų ligomis, angliarūgštė gali dirginti virškinamąjį traktą.
Gydytoja pabrėžia, kad esant aukštam kraujo spaudimui, netinka vanduo, kuriame yra daug natrio, nes jis sulaiko organizme vandenį ir pakelia kraujospūdį. Tokiu atveju E. Bucevičiūtė rekomenduoja rinktis vandenį, kuriame natrio koncentracija mažesnė (mažiau kaip 20 mg/l). Pasak gydytojos, reiktų išbandyti kelias mineralinio vandens rūšis, kad organizmas gautų įvairių mineralinių medžiagų bei mikroelementų.
„Gerdami kitus gėrimus, nepamirškite, kad sultyse daug cukrų, tad geriau jas praskiesti vandeniu. Kava ir arbata, deja, bet nėra skaičiuojami į rekomenduojamą suvartoti skysčių kiekį. Alkoholis – taip pat“, – sako balnoterapijos ekspertė.
Laikykitės plano: trys „n“
„Sunkiausia „išlikti kelyje“ ir laikytis disciplinos. Ieškokite bendraminčių, įsiveskite priminimus telefone. Laukiant „Moterų ralio“ tai gali būti Jūsų komandos draugės. Jei išsilaikysite du mėnesius, galėsite manyti, kad Jums pavyko“, – įsitikinusi E. Bucevičiūtė. Ji pataria prisiminti jau minėtą trijų „n“ taisyklę, kurią sugalvojo, kai pati pratinosi gerti vandenį: nuolat, nedaug, nenuobodžiai:
- Nuolat turėkite vandens po ranka (geriausia turėti kelias įvairaus dydžio gertuvėles – bus ir patogu, ir nenuobodu).
- Nedaug. Vienu ypu gerkite tiek, kiek jums malonu – išgerti visą stiklinę kartais gali būti kančia ir nemotyvuoti laikytis plano.
- Nenuobodžiai. Paskaninkite paprastą vandenį citrina, mėtomis, vaisiais, daržovėmis. Keiskite natūralų vandenį mineraliniu ir atvirkščiai.