Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Specialistė: ką apie sveikatą signalizuoja pajuodę paakiai?

Specialistė: ką apie sveikatą signalizuoja pajuodę paakiai?

Pajuodę paakiai – išryškėjęs kraujagyslių tinklas aplink akis – dažnai laikomi paprasčiausia estetine problema arba nuovargio ženklu. Nors miego trūkumas yra bene pagrindinė to priežastis, pajuodę paakiai gali būti ir vienas iš alergijos, geležies stokos, dehidratacijos, skydliaukės veiklos, inkstų ligų ar fotosenėjimo požymių. 

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Roberta Janulytė sako, kad pajuodę paakiai gali būti tiek tamsiai mėlynos, tiek tamsiai rudos spalvos – priklausomai nuo žmogaus odos atspalvio. 

„Jei tamsūs ratilai po akimis atsiranda tik ilgiau pavakarojus, intensyviai dirbant prieš atostogas, o pailsėjus išnyksta – nerimauti nereikėtų. Tačiau jei pajuodę paakiai yra nuolatinė „puošmena“, o kartu dar vargina ir kiti simptomai – stiprus nuovargio jausmas, tinimas, intensyvus plaukų slinkimas, niežulys, medžiagų apykaitos pokyčiai – būtina apsilankyti pas gydytoją ir atlikti kraujo tyrimus“, – rekomenduoja R. Janulytė.

Jei tai tik estetinė problema – pakaks ir kaukės

Vaistininkės teigimu, specialiai paakiams skirtos kaukės yra puikus pasirinkimas, kai norima greito ir efektyvaus rezultato, tačiau primena, kad šis efektas yra trumpalaikis. Jei patamsėję paakiai yra tik estetinė problema, tuomet reguliarus šių kaukių naudojimas gali pagerinti paakių odos būklę.

„Renkantis tokią priemonę svarbu atsižvelgti į tai, kad kaukė būtų skirta specialiai paakių odai, nes veido odai skirtose kaukėse veikliųjų medžiagų sudėtis ir koncentracija skiriasi, todėl jas naudojant paakių srityje galima stipriai sudirginti odą ar net sukelti alerginę reakciją“, – įspėja ji.

Anot R. Janulytės, klaidingai manoma, kad patamsėję paakiai kamuoja tik moteris, nes ši problema priklauso nuo gyvenimo būdo įpročių, o ne nuo lyties. Nors stresas, miego trūkumas, per didelis cukraus ir druskos vartojimas būdingas tiek moterims, tiek vyrams, vyrų oda yra kur kas storesnė nei moterų, todėl patamsėję paakiai dažniau pastebimi pastarųjų veiduose.

Stengiamės rimtą simptomą užmaskuoti kosmetika?

Pagrindinė klaida siekiant atsikratyti patamsėjusių paakių, pasak vaistininkės, yra tai, kad beveik visas dėmesys skiriamas estetinei problemai išspręsti – paakiai šviesinami, maskuojami išoriškai kosmetinėmis priemonėmis.

Žmonės vengia kritiškai peržiūrėti savo darbo ir poilsio ar mitybos režimą bei pasiryžti gyvenimo būdo pokyčiams.

„Siūlau eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu nepriklausomai nuo to, ar tai darbo diena, ar savaitgalis, nes mūsų sveikatai vienodai kenkia tiek miego trūkumas, tiek jo perteklius. Dėl šios priežasties bandymai atsigriebti savaitgaliais miegant ilgiau nei po 8 valandas ne tik, kad nebus naudingi, bet ir žalingi“, – sako R. Janulytė.

Ji taip pat rekomenduoja daugiau laiko leisti gryname ore, o ne prie kompiuterio ar televizoriaus, nes nuolat įtemptai – nemirksint – žiūrint į ekraną, kraujagyslės aplink akis išsiplečia, prastėja kraujo cirkuliacija ir oda ilgainiui patamsėja.

„Daugelis nė nesusimąsto, kad paakiai gali patamsėti ir dėl to, kad pernelyg daug laiko leidžiame saulės atokaitoje be jokių apsauginių priemonių. Todėl, jei norite išvengti juodų ratilų po akimis, saulėtomis dienomis būtina dėvėti akinius nuo saulės, skrybėlę plačiais kraštais ar naudoti veido priežiūros priemones su SPF filtrais, kad jautri ir plona paakių oda būtų apsaugota nuo žalingų UV spindulių“, – akcentuoja vaistininkė.

R. Janulytės teigimu, būtina valgyti daugiau šviežių daržovių ir vaisių, kuriuose gausu antioksidantų ir vitamino C – pastarieji stiprina kraujagyslių sieneles ir padeda tiek išvengti, tiek atsikratyti jau pajuodusių paakių. Specialistė pataria atsisakyti produktų, kurių sudėtyje yra daug druskos ir cukraus, dėl kurių organizme sulaikomas vanduo ir paakių oda ne tik patamsėja, bet ir atsiranda patinimas, vadinamieji maišeliai po akimis. 

„Dar vienas svarbus patarimas – riboti suvartojamo kofeino kiekį iki 2-3 kavos ar juodos arbatos puodelių per dieną, dažniau rinktis žalią arbatą, kuri taip pat tonizuoja ir suteikia energijos“, – sako ji.

O gal trūksta vitaminų?

Vaistininkė nurodo, kad viena iš patamsėjusių paakių priežasčių gali būti ir vitaminų trūkumas. Kai kraujyje trūksta geležies, žmogui išsivysto anemija, dėl to sutrinka deguonies pernešimas organizme – oda atrodo išblyškusi ir papilkėjusi, patamsėjimas po akimis dar ryškesnis.

Kuomet trūksta vitamino K, pasak R. Janulytės, susilpnėja kapiliarų sienelės ir padidėja jų pralaidumas, taip pat sutrinka kraujo krešėjimas. Kai tai nutinka srityje aplink akis, išryškėja tamsiai mėlyni ratilai, kurie net primena mėlynes.

„Vitaminas C yra puiki priemonė tamsių ratilų po akimis prevencijai. Šis vitaminas ne tik stiprina kraujagyslių sieneles, jis taip pat skatina kolageno gamybą. Senstant, ilgai ir dažnai būnant saulėje be apsaugos priemonių, rūkant sumažėja kolageno gamyba, todėl oda plonėja ir praranda stangrumą. Paakių oda natūraliai yra plonesnė ir jautresnė, todėl kolageno kiekio sumažėjimas – tiek patamsėjusi odos spalva aplink akis, tiek pirmosios raukšlelės – pastebimas greičiau“, – teigia R. Janulytė.

Ji priduria, kad dėl vitamino A trūkumo oda tampa sausa ir plona, o kai tai nutinka po akimis, atsiranda ne tik paakių odos spalvos pakitimai, bet ir šerpetojimas, jautrumas, niežulys, dėl kurio norisi nuolat trinti akis.

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkės patarimai:

Jei ryte pabudote su tamsiais ratilais po akimis ir reikia greitai atrodyti žvaliai, yra puikių priemonių, kurias namuose ras kiekvienas.

Ledukai arba šaltas kompresas – greičiausiai veikianti priemonė. Šaltis efektyviai ir greitai sutraukia kraujagysles, pagerina kraujo cirkuliaciją, todėl sumažėja patinimas ir pašviesėja odos spalva po akimis.

Panaudoti arbatos maišeliai – iš užplikytos arbatos reikia išimti arbatžolių maišelius, palaukti, kol šie atvės ir naudoti kaip kompresą. Ypač tam tinka žalioji arbata, nes efektyviai sutraukia kapiliarus, taip pat joje gausu antioksidantų, kurie mažina uždegimą.

Žalios bulvės – jų sultyse yra medžiagų, kurios mažina odos pigmentaciją, t. y. ją balina. Sutarkavus bulvę ir išspaudus sultis (galima naudoti ir tarkius), į jas pamirkyti vatos gabalėlius ir naudoti kaip kompresą. Laikyti ne ilgiau kaip 10 minučių, po to kruopščiai nuplauti akis drungnu vandeniu. 

Pienas – efektyviai odos spalvą šviesinanti priemonė dėl sudėtyje esančios pieno rūgšties. Šaltame piene suvilgytus vatos gabalėlius dėti ant akių kaip kompresą ir laikyti apie 10-15 minučių, po to kruopščiai nuplauti vandeniu.

Mano išsaugoti straipsniai