NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Ž. Večiorkutės nuotr.

Aguonos Panevėžyje pražydo spalį: ar tai normalu?

Šiemet Panevėžio gyventojus nustebino neįprastas gamtos fenomenas – spalio mėnesį pražydo aguonos. Paprastai šie augalai žydi pavasario pabaigoje arba vasarą, todėl rudeninis žydėjimas suglumino ne vieną. Kyla klausimas – ar tai normalu? Kodėl aguonos pražydo rudenį ir, ką tai reiškia gamtai bei klimatui?

Ar rudeninis aguonų žydėjimas yra normalus?

Nors aguonų žydėjimas rudenį nėra labai įprastas, kartais tokie fenomenai gali įvykti dėl įvairių aplinkos veiksnių. Šiltėjantys orai, pasikeitusios sezoniškumo ribos ir netikėti temperatūrų svyravimai gali daryti įtaką augalų ciklams. Paprastai augalai žydi tuo metų laiku, kai sąlygos yra tinkamiausios, todėl spalį pražydusios aguonos signalizuoja, kad gamta susiduria su neįprastomis klimato sąlygomis.

Kodėl aguonos pražydo spalį?

Šiemet spalio mėnesį Panevėžyje vyravo šiltesni nei įprasta orai, o tai gali būti viena pagrindinių priežasčių, kodėl aguonos vėl pradėjo žydėti. Įprastai žydėjimą skatina šviesos ir temperatūros pokyčiai. Kai šiluma išlieka ilgiau, o dienos būna saulėtos, augalai gali būti suklaidinti ir pradėti žydėti dar kartą.

Be to, pastaraisiais metais matome vis daugiau klimato pokyčių ženklų – pailgėjusios šilumos bangos, ilgesnės vegetacijos fazės, o tai veikia augalų augimo ir žydėjimo ciklus. Šis reiškinys, vadinamas „fenologiniu poslinkiu“, tampa vis dažnesnis ir lemia, kad kai kurie augalai pradeda žydėti netikėtu laiku.

Mano išsaugoti straipsniai