Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Instrukcija: kaip tapti vakarėlių siela? (INTERVIU)

Instrukcija: kaip tapti vakarėlių siela? (INTERVIU)

Didžėjaus profesija jauniems žmonėms dažnai asocijuojasi ne su sudėtingu darbu, o greičiau su nesibaigiančiu malonumu: vakarėliai, šokiai, muzika, pažintys, kelionės – kas gi čia sudėtingo? Tačiau ne viskas taip lengva, gražu ir paprasta, kaip atrodo.

Už DJ pulto stovinti mergina – retai Lietuvoje pasitaikantis reiškinys. Kodėl? Galbūt grojantys vaikinai neįsileidžia damų į savo ratą? Ar DJ pasaulio „virtuvė“, įkišus nosį į vidų, merginoms pasirodo atgrasi?

Apie tai, kokiose sultyse verda didžėjai ir kaip tapti vienai iš jų, pasakoja turbūt populiariausio Lietuvoje muzikinio tinklaraščio autorė Daina Dubauskaitė, kurios tikrasis vardas yra Kotryna. Ši mergina jau 9-erius metus rašo apie elektroninės muzikos industriją ir pastaruoju metu stebi ją iš vidaus.

DJ darbas sunkus tiek fiziškai, tiek emociškai

Kotrynos teigimu, didžėjaus darbą pajėgtų dirbti ne kiekvienas vyrukas, o, tuo labiau, ne kiekviena mergina: „Manau, kad šioje profesijoje visuomet bus daugiau vyrų, kadangi tai – ir fiziškai, ir emociškai sunkus darbas. Didžėjaus gyvenimo ritmas savaitgaliais dažnai atima žmogų iš šeimos, taip pat ir iš dieninio socialinio gyvenimo.

Pati mėginau didžėjauti, tačiau įsitikinau, kad tai ne man: visų pirma, nejaučiu poreikio būti scenoje, neturiu pakankamai drąsos ir laiko šiam užsiėmimui. Nenoriu būti šiek tiek didžėja, manau, ka norint kažką pasiekti reikia darbui visiškai atsiduoti“, – savo patirtimi dalijasi Kotryna.

„Technikoje nėra nieko stebuklingo“

„Kiekvienas mes mėgstam klausytis geros muzikos, o išsirinkti 20 gabalų ir juos pagroti – nieko sudėtingo, – sako Kotryna. Net mano močiutė turbūt galėtų per savaitę pasiruošti! Jeigu nori tiesiog atsistoti už pulto ir sugroti DJ set’ą, žinoma, kad gali tai padaryti: nesvarbu, esi mergina ar vaikinas. Pačioje technikoje nėra nieko stebuklingo.
Mano nuomone, dauguma didžėjų nepasiekia karjeros aukštumų muzikinėje sferoje todėl, kad neįdeda visų pastangų: tiksliau, muzikos atrankai, renginių organizavimui, grojimui skiria tik dalį savo laiko, – teigia muzikinio tinklaraščio autorė. Jeigu nori būti pirmas Lietuvoje ar visame pasaulyje, kaip minėjau, turi visą save pasirinktai veiklai – didžėjavimui, tapybai ar plaukimui – atiduoti.“

DJ pasaulyje pritampa ir išsilaiko tik drąsios ir ištvermingos merginos

Paklausus, kokia mergina turi būti, kad taptų perspektyvia didžėja, Kotryna sako, kad tokia profesija tinkama tik drąsioms, ištvermingoms ir strateguoti mokančioms merginoms: „Žmogus, kuris nori lipti ant scenos ir stoti už DJ pulto, privalo turėti pakankamai stiprų ego, taip pat mokėti suvaldyti jaudulį, kad jis netrukdytų dirbti.

Dar vienas dalykas, kurį suprasti reikėtų merginai, norinčiai tapti gera didžėja: jeigu mėginsi pakartoti tai, ką sugrojo didžėjus, kurį visas pasaulis laiko nr. 1, tai dėl to didžėja nr. 1 tikrai netapsi“, – tvirtina muzikos industrijos virtuvę tyrinėjanti Kotryna.

„Manau, kad svarbiausia – nieko nekopijuoti ir nesivadovauti primestais „trend‘ais“, ką groti ir ko ne, – kalba Kotryna. Įrašyk miksą, nunešk renginio organizatoriui ir paprašyk paklausyti. Tuomet po poros dienų jam paskambink ir dar kartą paprašyk, kad perklausytų tavo darbą. Tai beveik toks pats procesas, kaip ir mėginant įsidarbinti ir siunčiant CV, kuriame save pristatai.
Reikia mąstyti apie kiekvieną savo žingsnį, kaip jis atsilieps artimoje ar tolimoje ateityje,“ – patarimais dalinasi mergina. Nesvarbu, tai parašas ar grojimas tam tikrame klube. Prieš žengiant kažkokį žingsnį reikia gerai pagalvoti, ką tai duos.“

„Kai groji, visai nesvarbu, esi vyras ar moteris“

„Lietuvoje, kaip ir kitur, tikrai yra gerų didžėjų merginų. Nebūtinai man imponuoja jų grojama muzika, tačiau džiaugiuosi dėl to, ką jos daro, kiek ir kur jos groja. Kai merginos gali „pavežti“ darbo krūvį, manau, tai yra jėga, jos šaunuolės! Tačiau manęs nežavi tos, kurios save pateikia visų pirma kaip moteris ir tik po to – kaip atlikėjas. Lyties pabrėžti nereikia, nes tai tampa panašu į lengvesnio kelio ieškojimą“, – pasakoja muzikinio tinklaraščio autorė.

Kaip tapti sėkminga ir populiaria didžėja?

Kotryna teigia, kad sėkmės formulės yra naudingos tik tiems, kurie jas užrašo: „Bijau, kad visos knygos, kuriose rašoma, kaip uždirbti milijoną ar suvilioti vyrą, milijonus pirmiausiai atneša jų autoriams, o ne tiems, kurie jas skaito. Taigi, galima vardinti, kad pradedančiajam didžėjui reikia nusipirkti tą ir aną, eiti į vienus ar kitus renginius, bendrauti su tam tikrais žmonėmis, bet… tai yra kitų žmonių sėkmės formulės. Jos nebūtinai turi pasikartoti dar kartą.“

„Ar įmanoma patikrinti savo potencialą?“, – klausiame Kotrynos. Mergina siūlo du kardinaliai skirtingus „pasitikrinimo“ būdus: „Galima klausti savo autoritetų, ką jie galvoja, ar sekti jų darbą ir bandyti jiems įtikti. Arba neklausti nieko ir pačiam suorganizuoti renginį, užsirašyti save kaip DJ nr.1 ir groti visą naktį. Tuomet bus lengviau įsivertinti stebint, kiek žmonių ateina ir ar jiems tai patinka.
Tačiau, kol neprarasi kelių tūkstančių savo uždirbtų litų ir nepasimokysi iš savo klaidų, tol nesužinosi kaip padaryti gerą renginį, – drąsiai sako tinklaraštininkė. Tam, kad kažką gautum, visuomet turi kažką investuoti: jėgas, pinigus ar laiką. Be investicijų nieko nebus.“

Nuo ko pradėti?

Kotryna sako, kad šioje profesijoje praversti gali įvairios žinios bei sugebėjimai: „Jei išmanai dizainą, tuomet tau nereikės samdyti žmogaus, galinčio nupiešti skrajutę, taip pat galbūt, turėdamas reikiamų įgūdžių, pats galėsi dirbti ir garso režisieriumi, ir panašiai. Žinoma, yra didžėjų mokyklų, kuriose galima išmokti grojimo pagrindų, tačiau tai – dar ne garantija, kad padarysi karjerą.“

Paklausta, koks miestas galėtų įkvėpti siekti karjeros aukštumų, Kotryna rekomenduoja elektroninės muzikos sostinę Berlyną: „Šio miesto scena yra puikus pavyzdys, kaip galima subalansuoti kokybę ir nuoseklumą su publikos suidomėjimu bei komercija“.

Didžėjus tam tikra prasme irgi yra menininkas. Tad klausiame Kotrynos, ar šios profesijos atstovams pragyventi nelengva lygiai taip, kaip ir daugeliui kitų meno sričių atstovų: „Jei esi tik menininkas, tuomet tau reikia stiprios komandos, kuri „užsuktų“ pinigus.
Jei esi menininkas, geras vadybininkas, organizatorius ir marketingistas viename – gali susikurti karjerą pats. Pastarojo tipo žmonių, kaip žinia, nėra daug. Bet, jei visi būtų tokie talentingi, tuomet niekas neturėtu pranašumo, tiesa?“

Daugiau apie muzikinės scenos reikalus gali rasti Kotrynos bloge www.dubauskaitė.lt

Didžėja Dovilė: ši profesija – nuolatinė praktika

Dovilė pradėjo groti ne taip ir seniai, prieš 3 metus, o dabar merginos pseudonimą „DoDo Mundo“ žino kone kiekvienas „etatinis“ vakarėlių lankytojas: „Viskas pasikeitė atvažiavus studijuoti į Vilnių. Naujų pažinčių ir interneto dėka, susipažinau su kolega – didžėjumi „Ophex“. Tai jis mane išmokė grojimo pradmenų ir pastūmėjo užsiimti tuo, ką iki šiol darau. Ir kas galėjo pagalvoti – štai aš jau 3 metus šokdinu žmones.“

Merginos paklausus, ar „užburtas“ didžėjų vaikinų ratas neatstumia DJ profesiją pasirinkusių merginų, Dovilė sako, kad nieko panašaus nėra nei mačiusi, nei girdėjusi: „Oi, panelių didžėjų laukia išskėstomis rankomis! Man neteko susidurti su priešingai manančiais ir nusiteikusiais vyrukais, – sako Dovilė.
Esu labai dėkinga kolegoms ir iki šiol džiaugiuosi, kad mane priėmė kaip lygiavertę ir niekad nemenkino mano sugebėjimų vien dėl to, kad esu panelė. Žinoma, niekas rimtai nežiūrės, jei ateini galvodama „O, žiūrėkit, aš panelė DJ, gavau paspaudyt mygtukus, greičiau – nuinstagraminkit kas nors!“. Reikia nuolat dirbti, kad išsikovotum savo vietą ir užsitarnautum savo vardą, kad kiti tave gerbtų. Iš tiesų, ši profesija – tai nuolatinė praktika.“

Daugelį dalykų galima išmokti pačiai

Didžėja Eglė, muzikos pasaulyje labiau žinoma kaip „Emma“, prieš kelis metus nurungė šimtus vaikinų, kovodama dėl didžėjos – rezidentės vietos viename populiariausių Lietuvos klubų. Tačiau Eglei to neužteko: mergina sukūrė projektą šokių muzikos radijo stotyje. Didžėja sako, jog toks spartus kilimas karjeros laiptais yra ilgo ir sunkaus darbo rezultatas: „Mokytis DJ meno pradėjau dar 2007 metų vasarą. Namuose, niekieno nepadedama, kiekvieną dieną ir ilgas valandas grodavau, vėliau siųsdavau savo miksus radijo stotims, klubų savininkams ir renginių organizatoriams. Tai dariau iki kol, galų gale, mane pradėjo kviesti į klubus groti, – prisimena Eglė. Nesvarbu ar tu esi vaikinas ar tu esi mergina,svarbu yra tai, koks stiprus yra tavo noras groti. Reik daryti tai, kuo tiki!“

Mano išsaugoti straipsniai