NET 53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Diskutuoja ekspertai: kodėl esame linkę manyti

Diskutuoja ekspertai: kodėl esame linkę manyti, kad merginoms IT srityje – ne vieta?

Nors visuomenėje vyrauja nuomonė, kad informacinės technologijos (IT) – labiau vyrams tinkama karjeros sritis, nūdienos tendencijos byloja, kad tokiam stereotipui nulemta keistis: IT sektorių vis dažniau pasirenka ir moterys. Apie moteris IT sektoriuje bus garsiai diskutuojama moderniųjų technologijų ir verslumo renginyje #SWITCH!, kur savo įžvalgomis pasidalins būrys profesionalų iš Lietuvos ir užsienio.

Rugsėjo 19-ąją Kauno „Žalgirio“ arenoje prie apskrito stalo sės būrys rimtai diskusijai nusiteikusių specialistų. Pokalbio metu pašnekovai apžvelgs, kaip pastaraisiais metais keitėsi moterų santykis su IT, svarstys, kaip į šį sektorių pritraukti daugiau moterų bei kaip atsikratyti stereotipų.

Stereotipą formuoja „nuo lopšio“

IT ir telekomunikacijų bendrovės „Telia Lietuva“ Teisės reikalų vadovė Giedrė Kaminskaitė-Salters skaičiuoja, kad šiuo metu bendrovėje iš visų IT skyriaus darbuotojų moterys sudaro 16 procentų, tačiau ji neabejoja, kad netrukus ši dalis išaugs.

„Pastaruoju metu moterys vis labiau domisi IT sritimi, tai rodo ir didžiulis susidomėjimas „Women Go Tech“ iniciatyva, kurią nuo pernai rengiame su asociacija „Infobalt“ ir Pasaulio ekonomikos forumo jaunimo tinklu „Global Shapers“. Nors šiemet programa dar net neprasidėjo, jau sulaukėme beveik trijų šimtų moterų paraiškų, kurios savo ateitį ar verslą nori sieti su technologijomis“, – sako G. Kaminskaitė-Salters.

Pasak „Telia“ teisės vadovės, stereotipas, kad IT sritis „subalansuota vyrams“, visai nepagrįstas.

„Moterys suvaldo ir žymiai sudėtingesnius dalykus nei informacinių technologijų sistemos, – įsitikinusi G. Kaminskaitė-Salters. – Manau, kad toks stereotipas visuomenėje formuojamas tiesiog „nuo lopšio“, vėliau prie to prisideda ir švietimo sistema. Keisti vyraujančią nuomonę reikia pradedant nuo problemos šaknų – jau darželinukams pradėti aiškinti, kad tokio dalyko kaip „vyriška“ ar „moteriška“ profesija nėra.“

Mergina, kompiuteris
Mergina, kompiuteris
Shutterstock

Svarbiausia – motyvacija

Panašios nuomonės laikosi ir Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos instituto profesorė dr. Valentina Dagienė. „Kartais merginos prisipažįsta, kad nuo IT sektoriaus jas atbaido vien tas žodis – „technologijos“… Anksčiau tas darbas taip ir atrodė – užsidarai tamsiam kambary ir programuoji sau viena. Tačiau dabar viskas kitaip: IT nėra vien programavimas – sektoriuje yra begalė skirtingų sričių, dalyje jų ypač svarbi komunikacinė dalis. Merginoms tai labai patinka. Čia jos dažnai pranoksta vaikinus“, – šypsosi profesorė.

V. Dagienė pastebi, kad pastaraisiais metais studijuoti informacines technologijas pasirenka vis daugiau jaunimo. Priežasčių, anot profesorės, toli ieškoti nereikia – dažniausiai IT specialistams mokamas patrauklus atlygis, šiuo metu jie labai geidžiami rinkoje.

V. Dagienės teigimu, įvaldyti IT gali kiekvienas, ir lytis čia nėra kriterijus: „Sakoma, kad rezultatus dažniausiai lemia 90 proc. darbo ir tik 10 proc. talento. Vadinasi, įvaldyti IT sritį gali kiekvienas. Savo ruožtu papildyčiau, kad ne ką mažiau nei darbas yra svarbi ir motyvacija. Jei tik pakanka noro, jei tik pakankamai įdomu, rezultatai bus pasiekti.“

Keičiasi moterų požiūris

Kad moterų padėtis IT srityje keičiasi, pastebi ir „Baltic Amadeus“ generalinis direktorius Anžej Šuškevič. „Pradedame išsilaisvinti nuo stereotipo, jog IT – vyriška sritis. Nors didžioji dalis IT specialistų vis dar yra vyrai, tačiau aiškiai matoma tendencija, jog daugėja ne tik merginų, pasirenkančių šią studijų kryptį, bet ir kvalifikaciją keičiančių moterų bei tų, kurios siekia savo turimus įgūdžius pritaikyti vystant informacines technologijas. Mūsų įmonė tuo labai džiaugiasi, nes tai yra vienas iš efektyviausių būdų, kaip būtų galima papildyti IT specialistų gretas, kurių nuolat trūksta“, – sako A. Šuškevič.

Direktorius skaičiuoja, kad šiuo metu iš visų „Baltic Amadeus“ kompanijoje dirbančių IT specialistų, moterys sudaro 24 proc., ir šis procentas nuolat auga.
„Didėjantis moterų, IT profesionalių, skaičius tampa kasdienybe ir nebestebina. Visgi, keičiasi pačių moterų požiūris į IT specialybes ir karjeros galimybes šioje srityje. Svarbiausias aspektas vertinant darbuotojus tikrai nėra lytis. Gabumų, puikių analitinių ir loginio mąstymo įgūdžių bei techninių žinių turi tiek vyrai, tiek moterys“, – sako A. Šuškevič.

Kodėl moterims vertėtų rinktis IT sektorių? „Nes tai jėga ir ateitis, – šypsosi A. Šuškevič. – O apie karjeros bei savirealizacijos galimybes šioje srityje nė neverta plėstis. Taip pat svarbu pažymėti, jog IT sektorius – tai ne tik programavimas. IT srityje save galima realizuoti grafikos dizainerio, projektų vadovo, analitiko, testuotojo pozicijose. Tai dinamiškas, inovatyvus, nuolat augantis sektorius, kur savo talentus galima pritaikyti nepriklausomai nuo lyties.“

Diskusijoje – 10 specialistų

Moderniųjų technologijų ir verslumo renginyje #SWITCH! apie moteris IT sektoriuje viešai svarstys dešimt specialistų.

Tai bendrovės „Telia Lietuva“ vadovas Kęstutis Šliužas, „Telia Lietuva“ teisės reikalų vadovė Giedrė Kaminskaitė-Salters, „Junior Achievement (JA)“ Vidurio ir Rytų Europos regionų vadovė Caroline Jenner, „Baltic Amadeus“ generalinis direktorius Anžej Šuškevič, Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos instituto profesorė dr. Valentina Dagienė, KTU e. mokymosi technologijų centro direktorė Danguolė Rutkauskienė, Europos moterų ir technologijų centro vadovė Eva Fabry, „Dell EMC“Vidurio ir Rytų Europos region vadovė Anja Monrad, Europos inovacijos ir technologijos instituto verslumo ekspertas Laurent Roux, Europos Lyčių Lygybės Instituto ekspertė Helena Morais Maceira.

Diskusiją moderuos „LitCapital“ įkūrėjas Šarūnas Šiugžda.

Apie didžiausią Baltijos šalyse moderniųjų technologijų ir verslumo renginį #SWITCH!

Rugsėjo 19 d. įvyks trečiasis ir Baltijos šalyse didžiausias nemokamas moderniųjų technologijų bei verslumo renginys #SWITCH! Šiemet jis iš Vilniaus persikelia į Kauną – „Žalgirio“ arenoje susitiks visi neabejingi pažangai, talentingas jaunimas, vizionieriai bei visuomenės lyderiai. Renginys nemokamas, tačiau reikalinga registracija www

Mano išsaugoti straipsniai