Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kosmetikos etiketėse besislepiantys mitai: kas iš tikrųjų nusako produkto kokybę?

Kosmetikos etiketėse besislepiantys mitai: kas iš tikrųjų nusako produkto kokybę?

Kosmetikos pramonės rinka neįtikėtinai greitai auga, o to atspindys – sparčiai įvairių kosmetikos linijų produktais besipildančios parduotuvių lentynos. Šiandien kiekvienas pirkėjas gali rasti jo poreikius atitinkančių priemonių – tiek ekologiškų, tiek sukurtų remiantis inovatyviais moksliniais sprendimais. Tačiau kosmetikos gamybos ekspertai tikina, kad remtis vien sukurtu prekės ženklu nepakanka – už viso to gali slėptis daug kabliukų bei visuomenėje įsisenėjusių mitų.

Nors iš pirmo žvilgsnio kiekvienas namuose gali pasigaminti natūralią kosmetiką, retu atveju tai suteiks tokį pat rezultatą kaip profesionalų sukurtos priemonės. Tačiau prieš pradedant tinkamiausio odos priežiūros produkto paieškas, patariama kritiškai pažvelgti į siūlomą prekę bei teisingai priimti gamintojo pateiktą informaciją etiketėje.

Konservantai – blogai, kai per daug, tačiau ir be jų niekaip

Konservantas – tai kosmetikos gamyboje naudojama natūrali arba sintetinė medžiaga, kuri ne tik padeda ilgiau išlaikyti produkto savybes, bet ir apsaugo nuo nepageidaujamų mikroorganizmų. Dauguma pirkėjų etiketėje perskaitę žodį „konservantas“ yra linkę padėti prekę atgal į lentyną. Iš vienos pusės toks sprendimas gali būti teisingas, kadangi iki šiol pasitaiko produktų, į kuriuos įeina žalą žmogaus organizmui darantys konservantai – dažniausi iš jų yra parabenai, sulfatai ar įvairūs silikonai.

Tačiau, anot kosmetikos ženklo ODA laboratorijos vadovės Aivos Mitrulevičienės, produkto sudėtyje pastebėjus konservantus, vertėtų atidžiau įsigilinti į etiketę, nes lygiai taip pat kosmetikoje gali būti mažais kiekiais naudojami natūralūs konservantai kaip vitaminas C. Net mažas kiekis šio vitamino gali užtikrinti mikrobiologinį produkto švarumą bei taip pat pasitarnauti žmogaus odos sveikatingumui.

„Kaip bebūtų keista, vienas iš patikimų konservantų ženklų – gerokai trumpesnis produkto galiojimo terminas negu aptinkamas sintetinėje ir konservantų pertekliumi pasižyminčioje kosmetikoje. Tokie produktai dažnai galioja iki keleto metų, kuomet minimalų natūralių konservantų kiekį turinčios kosmetikos prekės galioja daugiausiai iki metų laiko“, – teigia laboratorijos vadovė.

Visų pamiltas mitas – jeigu ekologiška, tai saugu

Ekologiškų produktų rinka šiais laikais išgyvena aukso amžių bei pasitarnauja dažnam natūralumo beieškančiam pirkėjui. Natūraliuose kosmetikos gaminiuose yra mažiau sintetinių chemikalų, tačiau tai nereiškia, kad jie iš viso nėra naudojami naudingųjų organinių komponentų savybių išsaugojimui.

Nors yra nusistovėjusi nuomonė, kad ekologiška kosmetika visuomet bus saugesnė, dažnai alerginės reakcijos pavojus natūraliuose produktuose yra didesnis dėl medžiagos sudėtingumo. Dėl to mokslininkai yra linkę pabrėžti, kad vienas iš sintetinių medžiagų privalumų – jų produktų cheminės sudėties tikslumas, kuris natūraliuose ingredientų sudėtyse gali stipriai skirtis ir kartais iššaukti nemalonias odos reakcijas.

„Visgi itin efektyvius ir akivaizdžių rezultatų odai suteikiančius ingredientus galima išgauti tik cheminės sintezės būdu laboratorijose. Šio proceso metu numalšinami stipriausi augalinių medžiagų alergenų komponentai ir tik tada panaudojami kosmetikos gamyboje, – teigia A. Mitrulevičienė. – Be to, kai kurie kosmetikos gaminiai negali būti gaminami tik iš natūralių ingredientų, pavyzdžiui, vasarą mūsų odą nuo UV spindulių apsaugančios priemonės.“

Tyrimų patvirtinimai ant etiketės – tai ne ypatinga, o privaloma

Jeigu ne privalomi tyrimai prieš paleidžiant kosmetikos produktą į prekybą, nusiskundimų dėl odos alergijų ar pažeidimų būtų sulaukiama daug daugiau. Dabartiniais tyrimais siekiama užtikrinti, kad kosmetikos gamintojai išlaikytų leistiną tokių konservantų kaip parabenai ar sulfatai koncentracijos lygį gamyboje.

Pasak laboratorijos vadovės, kiekvienas kosmetikos gamintojas turi nueiti ilgą kelią, siekiant užtikrinti kokybišką ir saugų produktą savo pirkėjams. Kadangi nėra tik vieno ir svarbiausio privalomo tyrimo, o vietoje to – visa jų eilė, nuo produkto idėjos iki jo atsiradimo lentynose užtrunkama mažiausiai metus.

„Visų pirma, mes darome išsamius tyrimus savo laboratorijoje ir tik pasiekus tenkinantį rezultatą, siunčiame juos mikrobiologiniam tyrimui. Vėliau atliekamas konservantų koncentracijos tyrimas ir finale mėginys išsiunčiamas dermatologiniams tyrimams, – teigia A. Mitrulevičienė. – Tai daug laiko atimantys procesai. Jeigu kuriame nors tyrime sulaukiamas neigiamas atsakymas, mes grįžtame į praėjusį etapą ir tada, kai formulė yra patikima, skubame ją duoti mūsų svarbiausiam kosmetologų įvertinimui – ar juos tenkina konsistencija, kvapas bei, žinoma, poveikis.“

Kosmetikos gamybos ekspertė pabrėžia, kad norint pasirinkti tinkamiausią produktą kiekvieno odos tipo priežiūrai, būtina atsižvelgti ne tik į gamintojų žadamus efektus – lygiai taip pat svarbu išmokti skaityti etiketes. Kritiškas etikečių vertinimas bei asmeninis žinių bagažas apie sudedamąsias produktų dalis leis kiekvienam pirkėjui savarankiškai ir visapusiškai pasirūpinti savo oda. O svarbiausia nepamiršti taisyklės, kad geriausias kosmetikos produktas yra tas, kuris atitinka individualaus vartotojo poreikius.

Mano išsaugoti straipsniai