Įsikūręs Juodosios uolos dykumoje šiaurės vakarų Nevadoje, maždaug 100 mylių į šiaurės rytus nuo Reno, yra didmiestis, pavadintas „Black Rock City“. Atrodo, kad miestas egzistuoja tik tada, kai jį sukuria „Burners“. Taip, mes kalbame apie smagiausią planetos festivalį “The Burning Man Festival”. Kūrybiškumas, beprotybė, intensyvumas ir linksmybės – viskas vienoje vietoje.
Rugpjūčio gale – rugsėjo pradžioje vykstantis festivalis sutraukia daugybę žmonių iš viso pasaulio. Ir jie čia susirenka ne vien pasiklausyti muzikos. Šis festivalis – tai kur kas daugiau nei muzika bei linksmybės. Paskutinė renginio diena sutampa su JAV švenčiama Darbo diena, kuri daugeliui organizacijų yra išeiginė. Renginio kulminacija vyksta šeštadienį po saulėlydžio, kai sudeginama didžiulė medinė žmogaus statula. Daugiau kaip 50 tūkst. dalyvių pritraukiantis renginys po septynių dienų nepalieka jokio pėdsako išdžiuvusio ežero dugne.
Pasidalinsime įdomiais faktais apie „Burning Man“ festivalį.
Viskas prasidėjo nuo skambučio
Larry Harvey ir Jerry James, festivalio įkūrėjai, buvo du draugai iš San Francisko. Vieną dieną Harvey paskambino Džeriui ir sako: „Sudeginkime ką nors, Džeri“. Taigi du draugai pastatė 8 pėdų aukščio figūrą iš medienos laužo ir sudegino San Francisko paplūdimyje. Taip jiems kilo idėja surengti festivalį, kurio pagrindinis akcentas būtų didžiulė medinė žmogaus statula.
Festivalyje nieko negalite nusipirkti
Renginys veikia kaip dovanų draugija, o tai reiškia, kad galite dalytis dalykais su savo kaimynais. Nėra jokios parduotuvės, o visi dalyviai turi ateiti pasiruošę su jiems patogiais daiktais, tokiais kaip dantų šepetėlis, rankšluosčiai ar papildomas maistas. Laimei, galite įsigyti du daiktus – tai yra ledai ir kava.
Kontrastingas ir nenuspėjamas oras
Renginys organizuojamas vasaros saulėgrįžoje, o jo vieta yra dykumoje, o tai reiškia itin karšta dieną ir itin šalta naktį. Diena gali būti saulėta, vėliau pereiti į audringą, o jau kitą sekundę gali užklupti lietus. Juk festivalis skirtas išbandyti savo ribas.
Griežti dalyvavimo principai
Kiekvienas festivalio dalyvis laikosi 10 griežtų principų, kurie yra: radikalus įsitraukimas, radikalus pasitikėjimas savimi, radikali saviraiška, bendruomenės pastangos, pilietinė atsakomybė, dovanojimas, dekommodifikacija, dalyvavimas, betarpiškumas ir stegimasis nepalikti jokių pėdsakų. Norint gyventi nuostabioje vietoje, reikia tiek daug. Ir teisingai!
Naujokai pasitinkami ypatingai
Visos naujokai, įkėlę koją į Degančio žmogaus žemę, vadinami „Mergelėmis“. Įėjusios pro vartus mergelės turi kirsti smėlyje padarytą liniją ir tada voliotis smėlyje. Skambant gongams, jie turi tris kartus sušukti „Aš nebe mergelė“.
Festivalyje stovi šventykla mirusioms sieloms pagerbti
Kasmet festivalyje pastatoma šventykla mirusioms sieloms pagerbti. Daugelis ateina parašyti mirusiojo vardo; kai kurie atsineša ir nuotraukų bei pelenų. Tada visa šventykla sudeginama, sakoma, kad tai yra žmogaus gyvenimo šventė.
Festivalyje rengiamos ir vestuvės
Kaip turėtų atrodyti vestuvės? „Burning Man“ teikia visą garbę planuoti vestuves festivalyje, ir tam jie turi specialią komandą. Esmė ta, kad vestuvės čia yra dvasinės, nes įžadai svarbesni nei licencija.
Festivalyje negalima palikti jokių pėdsakų
Žemė, kurioje vyksta festivalis, vadinama Playa, kuri yra senovės ežero dugno liekana. Tai šarminės liekanos, kurios yra net lengvesnės už smėlį, bet jos gali sukelti alerginę reakciją, panašią į cheminį nudegimą. Jei turite jautrią odą, saugokitės dulkių, nes jos gali nusėsti ant odos ir sukelti infekciją.
O kaip švara?
Čia visi prausiasi ir švarinasi drauge. Festivalyje yra plovimo stotis, kurioje kartu su kitais dalyviais išsimaudysite putų vonią. Pirma, jūs turite dalytis putomis ir nuplauti kitus; baigiant, kai jus nupraus kiti.
Festivalyje – visi lygūs
Tie, kurie dalyvauja festivalyje, ateina nepaisydami savo statuso ir palieka savo ego. Tokios įžymybės kaip Heidi Klum, Paris Hilton, Nina Dobrev ir Aleksandras Polinskis atvyko dalyvauti renginyje. Be to, „Google“ darbuotojas Ericas Schmidtas ir „Facebook“ Markas Zuckerbergas pasirodė čia.