Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
5 priežastys

5 priežastys, kodėl alkoholio vartojimas stipriai paveikia sportinę rutiną

Alkoholio vengimas yra neabejotinai geras dalykas, kai kalbama apie mūsų sveikatą, o taip pat ir gebėjimą užsiimti fizine veikla. Štai keletas ekspertų įžvalgų apie tai, kaip alkoholis veikia mūsų sportinę rutiną.

Dehidratacija

Kai jūsų oda tampa panaši į Sacharą, žinote, kad praėjusios nakties mojito kokteilis jus pasiveja. „Alkoholis yra diuretikas ir pašalina iš organizmo drėgmę“, – sako sveikatos ir mitybos prekės ženklo „Kitchenistic“ mitybos specialistė Caroline Wilson ir priduria, kad 90 procentų pagirių simptomų atsiranda dėl tiesioginės dehidratacijos. Vanduo yra labai svarbus norint, kad mūsų kūnas veiktų sveikai – tai nėra naujiena, tačiau drėgmės stygius gali apsunkinti mankštą, jei esame dehidratuoti.

Raumenų nuovargis

Pieno rūgštis, sukelianti mėšlungį, kaupiasi geriant alkoholį, o tai reiškia, kad treniruočių metu patiriame daugiau skausmingų akimirkų, kai yra pagirios. „Kitos neišvengiamybės yra raumenų nuovargis ir augimo hormonų trūkumas, kurie yra gyvybiškai svarbūs tiek raumenų auginimui, tiek jų atstatymui“, – sako C. Wilson. „Jei nuolat geriate alkoholį, atsigavimo laikas po treniruotės bus ilgas ir apskritai bus labai sunku auginti raumenis“, – sako C. Wilson.

Cukraus šuoliai

„Alkoholis dažnai būna prisotintas cukrumi, o kai maisto produkte yra toks didelis glikemijos kiekis, jis greitai virsta gliukoze“, – sako C. Wilson. Šis staigus šuolis reiškia, kad organizmas kenčia nuo uždegimo, dėl kurio gali susilaikyti vanduo, atsirasti pilvo pūtimas ir nuovargis. „Mano rekomendacija yra vengti vynų, kokteilių ar gėrimų su sirupais, jei planuojate sportuoti keletą dienų po gėrimo – jie pilni cukraus ir labai paveiks jūsų treniruotę“, – sako C. Wilson.

Sumažėjęs metabolizmas

Alkoholis sudarko virškinimo sistemą. „Kadangi virškinimo sekrecijos susilpnėja, greitis, kuriuo organizmas pasisavina pagrindines maistines medžiagas, taip pat mažėja, todėl medžiagų apykaita sulėtėja“, – sako C. Wilson. C. Wilsonarekomenduoja rinktis maistą, kuriame yra daug maistinių medžiagų (tokių kaip riešutai ir tamsiai žalios daržovės) prieš alkoholio vartojimą, kad virškinimo sistema veiktų geriausiai – tai padės apriboti poveikį medžiagų apykaitai. 

Nesveikas maisto potraukis

Kitą dieną po kelių gėrimų dažnai kyla riebaus maisto troškimas. „Alkoholis skatina smegenyse esančios cheminės medžiagos, vadinamos galaninu, padidėjimą, dėl kurio mes trokštame maisto, kuriame yra daug riebalų.”, – sako C. Wilson. Šis vangumo jausmas reiškia, kad mūsų kūnas nėra tinkamai maitinamas, o mankštintis bus sunku.

Mano išsaugoti straipsniai