Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Gydytoja E. Marciuškienė: „Aknę gali sukelti ne tik įvairūs aplinkos veiksniai

Gydytoja E. Marciuškienė: „Aknę gali sukelti ne tik įvairūs aplinkos veiksniai, bet ir bakterijos, esančios mūsų organizme“

Brendimo laikotarpiu daugelis skundžiasi silpnesnės ar stipresnės formos odos bėrimais, tačiau viena pagrindinių odos ligų – aknė – pasireiškia ne tik paauglių gretose. Dažnai su šia problema susiduria ir brendesnio amžiaus žmonės.

Sveikatos ir sveikos gyvensenos „Sveikas rytojus“ laidoje televizijos laidų prodiuserė Vaida PoderytėBernatavičė pasakojo, kad su lengvos formos akne susidūrė dar paauglystėje, tačiau ir dabar jai tenka pakovoti su odos bėrimais. Anot Vaidos, tikrąją bėrimų atsiradimo priežastį ji išsiaiškino tik atlikusi išsamius tyrimus.

,,Su odos problemomis susidūriau dar paauglystėje. Jos nebuvo itin opios, tačiau spręsti reikėjo. Odos bėrimai kartais pasireiškia ir dabartiniame amžiuje. Bandžiau jas spręsti įvairiomis kosmetinėmis priemonėmis, tačiau rezultatas netenkino. Galiausiai kosmetologė rekomendavo pasidaryti įvairius tyrimus – nuo Pylori bakterijos iki kitų įvairių kraujo tyrimų. Tai buvo puiki rekomendacija, nes būtent kraujo tyrimai ir parodė, kur ieškoti sprendimo būdo“, – pasakojo moteris.

Anot V. Poderytės-Bernatavičės, žmonės dažnai klysta odos problemas spręsdami tik išorinėmis priemonėmis. Pasak prodiuserės, oda – mūsų organizmo veidrodis, tad jos problemos neretai atspindi vidines organizmo problemas.

„Jeigu odą beria, reikia pradėti ne nuo kremų ir serumų, o nuo išsamių kraujo tyrimų, kurie parodo, ar organizmui netrūksta kažkokių mikroelementų, nes būtent jų trūkumas gali turėti įtakos“, – pasakojo V. Poderytė-Bernatavičė.

Ieškodama atsakymų, kodėl jos odą kartas nuo karto beria, žinoma moteris nusprendė atlikti ne tik bendrą kraujo tyrimą, bet ir kitus, išsamesnius kraujo tyrimus.

„Kadangi mūsų išorė atspindi vidinę organizmo būklę, pastebėjus bėrimus ar kitus simptomus, kurie signalizuotų jog kažkas yra ne taip, reikėtų būtinai atlikti kraujo tyrimus, pasitikrinti ar nėra pakitimų skydliaukėje ir panašiai. Kad nepasiklysti tyrimų įvairovės labirintuose, man labai padėjo sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ gydytojų sudaryta aknės tyrimų programa“, – kalbėjo žinoma moteris.

V. Poderytė-Bernatavičė teigė, jog tyrimai atskleidė, kad jos organizmui itin trūksta vieno mikroelemento.

„Paaiškėjo, kad mano organizmui labai trūksta cinko, o jis, kaip žinia, itin svarbus ne tik imuniteto palaikymui, bet ir odos, plaukų ir nagų būklei. Tad pradėjau vartoti stiprios koncentracijos cinko papildus ir pastebėjau, kad bėrimai atsiranda vis rečiau“, – pasakojo televizijos laidų prodiuserė.

Pasak laboratorinės medicinos gydytojos, medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos valdybos pirmininkės Eglės Marciuškienės, aknę sukelia sudėtingi biologiniai procesai, todėl visada rekomenduojama atlikti tam tikrus tyrimus.

„Pastebėjus atsirandančią aknę rekomenduojama atlikti bendrą kraujo tyrimą. Jo metu išsiaiškinsite, ar jūsų organizmui netrūksta geležies, vitamino B12, dėl kurių trūkumo gali atsirasti bėrimai. Svarbu nepamiršti ir cinko tyrimo, kadangi esant šio mikroelemento trūkumui ima slinkti plaukai, lūžinėja nagai, atsiranda odos problemos“, – kalbėjo specialistė.

Taip pat galima atlikti aknės hormonų tyrimą, tačiau anot gydytojos E. Marciuškienės, tam tikrais atvejais šio tyrimo atlikinėti nerekomenduojama.

„Nerekomenduojama reguliariai atlikti aknės hormonų tyrimų tik tuomet, kai yra padidėjęs viršsvoris, plaukuotumas, jeigu susidūrėte su policistinių kiaušidžių sindromu, taip pat suaktyvėjus ankstyvai lytinei brandai. Tokiu atveju reikėtų atlikti tam tikrus hormonų tyrimus: dihidrotestosterono sulfato, lytinius hormonus surišančius globulinus bei paskaičiuoti laisvą androgenų indeksą“, – kalbėjo „Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja.

Kalbėdama apie aknės atsiradimo priežastis, gydytoja teigė, kad ją gali sukelti ne tik įvairūs aplinkos veiksniai, bet ir bakterijos esančios mūsų organizme.

,,Skrandžio bakterija, kuri yra žinoma kaip helicobacter pylori, gali išprovokuoti aknės atsiradimą. Tad labai dažnu atveju nustačius šią bakteriją ir ją panaikinus pastebimas odos būklės pagerėjimas. Tyrimais įrodyta, kad net apie 40 procentų kenčiančiųjų nuo aknės turi kolonizuotą nosies landą, kurioje aptinkamas stafilokokas aurius. Ištyrus nosies landą, aptikus šį stafilokoką ir jį panaikinus, kai kuriems pacientams bėrimai pasireiškia rečiau“, – pasakojo gydytoja Eglė Marciuškienė.

Anot laidoje kalbėjusios higieninės kosmetikos specialistės Erikos Rainienės, susidūrus su konkrečiomis odos problemomis, jas reikia spręsti skirtingais būdais.

,,Jeigu jus kankina nedideli bėrimai, tokie kaip atviri ir uždari komedonai, galite drąsiai kreiptis į kosmetologą, kuris parinks jūsų odos tipui tinkamas kosmetines priemones bei atliks jums parinktų procedūrų kursą. Tačiau jeigu jus kankina skausmingi ir pūlingi spuogai, tokiu atveju reikėtų kreiptis pas gydytoją – dermatologą“, – kalbėjo kosmetikė E. Rainienė.

Pasak specialistės, įtakos odos būklei turi ne tik kasdienė higiena.

„Aknė neatsiranda dėl nešvaros, tačiau įvairūs aplinkos veiksniai, kosmetinės priemonės bei įpročiai gali provokuoti šią ligą. Vienas pagrindinių dalykų, ko mokome savo klientus – jokiu būdu rankomis neliesti savo veido, dezinfekuoti telefono paviršių, dažnai keisti patalynę bei kenčiantiems nuo aknės veidą valyti ne rankšluosčiu, o rinktis vienkartines odos valymo priemones, tokias kaip servetėlės ar vatos diskeliai“, – patarimais dalinosi kosmetikė.

Mano išsaugoti straipsniai