Kinijos Didžioji siena – vienas įspūdingiausių ir labiausiai atpažįstamų pasaulio objektų, traukiantis turistus iš viso pasaulio. Šis monumentas, pastatytas apsaugoti senovės Kiniją nuo priešų, simbolizuoja šalies istoriją, kultūrą ir inžinerijos pasiekimus. Tačiau kiek mes žinome apie šį pasaulio stebuklą? Štai keletas įdomių faktų, kurie atskleidžia šios gigantiškos sienos paslaptis.
1. Didžioji siena yra ilgesnė nei galėtumėte įsivaizduoti
Bendra Kinijos sienos ilgis, įskaitant visas jos atšakas, siekia net 21 196 kilometrus! Tai daugiau nei pusė Žemės pusiaujo ilgio. Tačiau pagrindinė siena, dažniausiai lankoma turistų, sudaro tik nedidelę visos konstrukcijos dalį.
2. Siena nėra vientisa konstrukcija
Priešingai nei dažnai manoma, Kinijos Didžioji siena nėra viena nepertraukiama linija. Ji susideda iš skirtingų atkarpų, pastatytų skirtingais laikotarpiais. Kai kurios jų yra puikiai išsilaikiusios, o kitos – sunykusios ar net visiškai išnykusios.
3. Statyba prasidėjo daugiau nei prieš 2000 metų
Kinijos sienos statyba prasidėjo VII a. pr. m. e., tačiau didžiausia plėtra įvyko pirmojo Kinijos imperatoriaus Qin Shi Huang valdymo laikotarpiu (apie 221 m. pr. m. e.). Siena buvo toliau plėtojama įvairiomis dinastijomis, o didžioji jos dalis, kurią matome šiandien, buvo pastatyta Mingų dinastijos metu (1368–1644 m.).
4. Sienos paskirtis ne tik gynyba
Nors siena buvo pastatyta apsisaugoti nuo klajoklių genčių iš šiaurės, ji taip pat tarnavo kaip transporto kelias, prekybos kontrolės taškas ir signalizacijos sistema. Ant sienos stovėję sargai galėdavo greitai perduoti žinias apie artėjančius priešus naudodami dūmus, ugnį ar būgnus.
5. Statybinė medžiaga – ne tik akmenys
Priklausomai nuo vietovės, kurioje buvo statoma siena, buvo naudojamos skirtingos medžiagos. Pavyzdžiui:
- Kalnuotose vietovėse – akmenys.
- Lygumose – suspaustas žemės ir molio mišinys.
- Mingų dinastijos laikotarpiu sienos dalys buvo statomos iš plytų ir medžio.
6. Tai ne vien tik siena
Kinijos siena – ne tik akmeninė tvora. Ji apima stebėjimo bokštus, kareivines, signalizacijos platformas ir vartus. Kai kurie bokštai buvo naudojami kaip sandėliai ar pastogės sargams.
7. „Nematoma“ iš kosmoso
Dažnai girdimas mitas, kad Kinijos Didžioji siena matoma iš kosmoso, yra klaidingas. Nors ji yra labai ilga, siena yra pernelyg siaura ir beveik nepastebima iš Žemės orbitos be pagalbinių priemonių.
8. Siena tapo UNESCO paveldu
Kinijos Didžioji siena įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą 1987 metais. Tai ne tik Kinijos, bet ir viso pasaulio kultūrinis palikimas.
9. Siena nyksta
Maždaug 30% Kinijos Didžiosios sienos jau yra sunykusi dėl gamtos poveikio, erozijos ir nelegalios žmonių veiklos, tokios kaip plytų vogimas ar infrastruktūros plėtra. Vyriausybė aktyviai dirba, kad išsaugotų šį unikalų paminklą ateities kartoms.
10. Rekordinis lankytojų skaičius
Populiariausios sienos atkarpos, tokios kaip Badaling ir Mutianyu, kasmet pritraukia milijonus turistų. Ypač per Kinijos nacionalines šventes čia apsilanko tiek žmonių, kad siena kartais atrodo panaši į gyvą žmonių upę.
11. Siena kaip įkvėpimas mene ir kultūroje
Kinijos Didžioji siena įkvėpė daugybę menininkų, rašytojų ir kino kūrėjų. Ji buvo minima klasikinėje literatūroje, rodyta filmuose, tokiuose kaip „Didžioji siena“ (The Great Wall), ir tapo simboliu, įkūnijančiu Kinijos kultūrą ir stiprybę.