Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Draudimas mašinai
Kelionė automobiliu

Planuojate kelionę po Europą automobiliu? Trys patarimai padės išvengti nesklandumų

Kelionė automobiliu gali suteikti daugiau lankstumo ir galimybių aplankyti sunkiai viešuoju transportu ar kemperiu pasiekiamas vietas. Tačiau, kad kelyje įvykę nesklandumai neužgožtų komforto, verta atlikti nuodugnius namų darbus.

Nuomotas ar nuosavas automobilis?

Interneto forumuose apstu diskusijų apie tai, ar verta į ilgą kelionę leistis su nuosavu automobiliu. Manantys, kad labiau apsimoka automobilį nuomotis, argumentuoja, kad ilga kelionė gali tapti rimtu iššūkiu asmeninei mašinai ir sugrįžus gali sukelti papildomų remonto išlaidų. Pasisakantys už kelionę nuosavu automobiliu akcentuoja brangias nuomos kainas.

„Citadele Leasing“ Lietuvos filialo vadovas Vaidotas Gurskas teigia, kad reikia nusiteikti, jog abu variantai nebus pigūs, todėl pirmiausia reiktų įvertinti savo automobilio būklę – ar jis techniškai tvarkingas, kaip dažnai kyla problemų net trumpesnėse kelionėse, kaip patogiai jame jausitės ilgos kelionės metu, ar tilps bagažas.

„Abu variantai turi savų privalumų ir trūkumų. Automobilio patikra ir gedimų pašalinimas prieš kelionę gali pareikalauti ne ką mažesnių investicijų nei automobilio nuoma. Nuomojantis automobilį iš tarptautinio tinklo, gali būti lengviau gauti pagalbą kelyje, nei patiems ieškotis autoserviso, tačiau galite susidurti su papildomais mokesčiais už nuvažiuotą kilometražą ar kelionės metu automobiliui padarytą žalą, pavyzdžiui, įbrėžimus“, – aiškina V. Gurskas.

Jei nusprendėte rinktis savo automobilį, prieš išvykdami, pasitikrinkite variklio tepalų lygį, padangų slėgį, stabdžių būklę, su savimi turėkite tepalų, aušinimo skysčio ir kitų nenumatytiems atvejams įveikti praversiančių priemonių.

Draudimas ir kelių mokesčiai

Nesvarbu, kurį sprendimą – nuomotą ar savo automobilį – pasirinktumėte, verta pasidomėti užsienio šalyse galiojančiais kelių mokesčiais bei draudimo sąlygomis.

Vaidotas Gurskas pataria pasitikrinti, kokie kelių mokesčiai taikomi kiekvienoje šalyje, kurią teks pravažiuoti. Jis atkreipia dėmesį, kad nors dauguma ES šalių suteikia galimybę kelių mokestį įsigyti skaitmeniniu būdu, tam tikrose šalyse gali prireikti įsigyti popierinę vinjetę.

„Baudos už kelių mokesčių nemokėjimą yra tikrai reikšmingos, todėl verčiau nerizikuoti ir įsigyti visus reikiamus kelionės dokumentus. Padėti sutaupyti pinigų gali ir atgalinės kelionės  maršruto suplanavimas, nes kai kurios šalys leidžia sumokėti ilgesnės trukmės, pavyzdžiui, savaitės ar mėnesio, kelių mokesčius, kurie yra pigesni“, – sako jis.

Kalbėdamas apie draudimo aspektus, svarbu prisiminti, kad Lietuvoje įsigytas privalomasis automobilio draudimas galioja ir užsienio šalyse. Tačiau svarbu su savimi turėti vadinamąją žalią kortelę. Vis dėlto, privalomasis draudimas ne ES šalyje gali padengti gerokai mažesnę sumą, kurios gali nepakakti nuostoliams atlyginti. Todėl patartina apsvarstyti galimybę įsigyti kasko draudimą.

Anot V. Gursko, sugedus automobiliui, svarbu žinoti, kad kiekvienas kasko paslaugas teikiantis draudikas yra apsirašęs techninės pagalbos kelyje paketus, kurie paprastai užsienyje kitokie nei Lietuvoje. Šią informaciją draudikai skelbia savo tinklalapiuose.

Jis taip pat pataria pasitikrinti papildomas kredito kortelės naudas. Neretai jos jau turi kelionių draudimą ir specialių privalumų, pavyzdžiui, nuomojantis automobilį užsienyje ir pakliuvus į nelaimingą atsitikimą, toks draudimas galėtų padengti išskaitos dalį.

Elektromobilių įkrovimo stotelės

Jei į kelionę leisitės elektromobiliu, prireiks kiek didesnio pasiruošimo planuojant kelionės maršrutą. Pirmiausia vertėtų įvertinti, kiek automobilis gali nuvažiuoti vienu įkrovimu. Jeigu planuojate keliauti kalnuotomis vietovėmis, naudotis kondicionieriumi ar vežtis didesnį bagažo kiekį – atstumas gali būti trumpesnis, nei įprasta.

„Didžiausias iššūkis gali kilti naudojantis skirtingų įkrovimo tinklų paslaugomis. Kai ne tik reikia atsisiųsti vis po naują mobiliąją programėlę, tačiau ir prie jos pridėti mokėjimo kortelę – tai gali užtrukti. Todėl prieš kelionę verta pasidomėti skirtingus tinklus apjungiančiomis programėlėmis ar kitais būdais vienu sprendimu naudotis kuo daugiau skirtingų tinklų apimančių įkrovimo stotelių“, – komentuoja „Citadele Leasing“ Lietuvos filialo vadovas.

Kad sutaupytumėte laiko, galite rinktis nakvynės ar pietų vietas pagal tai, ar jose ar arti jų galite įkrauti elektromobilį. Taip pat verta internete paieškoti elektromobilių entuziastams skirtų mobiliųjų programėlių. Jos sudaro kelionės maršrutą su įkrovimo stotelėmis bei nurodo detalesnę informaciją apie stotelėse esančias jungtis ar laikinus gedimus.

Mano išsaugoti straipsniai