JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ
matcha gėrimas
kaip pasigaminti matcha

Populiariausias vasaros gėrimas – mačia: kaip atpažinti kokybę?

Mačios (matcha) mada pastaraisiais metais apėmė visą pasaulį – Azijoje išpopuliarėjęs gėrimas jau pelnė ne tik amerikiečių, bet ir europiečių simpatijas. Sodrus žalios arbatos skonis, antioksidantų ir energijos šaltinis – tik kelios priežastys pamėgti šį gėrimą.

Populiarėjantis gėrimas

Vieni pirmųjų Lietuvoje mačios klientams pasiūlę „Daily Spoon“ parduotuvės įkūrėjai sako, kad pirmas šio gėrimo paragavimas ne kiekvienam palieka pozityvų įspūdį, todėl pelnyti dalies žmonių simpatijas reikėjo laiko.

„Mačia mūsų asortimente atsirado prieš trejus metus, ir jos vartotojų skaičius nuo tada tik auga. Daug kam iš pradžių gali nepatikti sodresnis žalios arbatos skonis, bet kai žmogų išmokai ją pasigaminti, skanauti šį gėrimą, vertinti naudas, jis pripranta prie natūralesnio skonio, ir šis pradeda patikti. Mačios skonis yra brandus, kartais reikia laiko jį pamilti“, – pradžią prisimena „Daily Spoon“ įkūrėja Radvilė Šabonė.

Mačios populiarumo augimą visame pasaulyje prognozuoja ir ekspertai, panašu, kad ir Lietuva nebus išimtis. Bendrovės „Reitan Convenience Lithuania“, valdančios kavinių tinklą „Caffeine“, marketingo ir komunikacijos direktorė Lina Kaminskaitė pastebi, kad šio gėrimo populiarumas tinkle pastaraisiais metais augo beveik dvigubai – 75 proc. „Lietuviai daug keliauja ir mačios puodelis dažnam tampa svarbia dienos dalimi. Ypač vasarą, kai ilgi vakarai, miegame mažiau, todėl ieškome energijos šaltinių ir mačia yra vienas iš pasirinkimų. Jaučiame, kad klientai domisi ir kelia aukštus kokybės reikalavimus šiam gėrimui, todėl džiaugiamės, kad galime tai pasiūlyti. Jau pamėgtas mačios ir mėlynių derinys, klientai jaukinasi ir gazuotą mačią“, – sako L. Kaminskaitė.

 Be energijos šuolių

Pagrindinis mačios privalumas, dėl kurio ji ypač vertinama, – tai puikus energijos šaltinis. „Mačioje esantis kofeinas pasiskirsto stabiliau, jo šiame gėrime yra gerokai mažiau. Mačioje taip pat gausu antioksidantų, o gėrimo sudėtyje esanti amino rūgštis L-teaninas padeda tolygiau pasisavinti kofeiną, dėl to ilgiau galime dirbti susikaupę“, – sako „Daily Spoon“ įkūrėja R. Šabonė. Nuo vasaros pradžios šio prekės ženklo mačios galima paragauti ir „Caffeine“ tinklo kavinėse.

Anot R. Šabonės, ieškantys mačios turėtų atkreipti dėmesį į kilmės šalį, svarios įtakos turi ir ūkis, kuriame mačia buvo užauginta. Kokybiškos mačios požymiu taip pat laikoma ryški žalia spalva, malonus skonis ir kremiškumas. Namuose turimos mačios kokybę galite patikrinti miltelius paprasčiausiai perbraukę per baltą lapą. Kokybiška mačia jį nuspalvins it kreida, mažiau kokybiškos mačios milteliai yra rupesni.

Skonį lemia detalės

Nors, anot R. Šabonės, mačios gėrimo skoniui labai svarbi miltelių kokybė, nereikėtų nuvertinti ir paruošimo svarbos. Mačiai ruošti geriausiai tinka ne karštesnis nei 80 laipsnių vanduo – karštesnis gali sumažinti maistines savybes, keičiasi ir gėrimo skonis – jis apkarsta. Beje, mačios miltelius geriausia laikyti šaldytuve, nes taip ji ilgiau išliks šviežia.

Mačią įprasta ruošti su augalinėmis pieno alternatyvomis, bet R. Šabonė pabrėžia, kad tai – skonio reikalas. Tiesa, karvės pieno skonis gali būti per intensyvus ir užkošti gaivias mačios natas.

Šią vasarą R. Šabonė rekomenduoja to dar nepadariusiems išbandyti mačią su kokosų gėrimu, kuris pasižymi kremiškumu. Renkantis augalinius gėrimus mačiai pagardinti, R. Šabonė ragina atkreipti dėmesį į jų sudėtį, vengti tų, kuriuose gausu pridėtinio cukraus, aliejų. Taip ne tik geriau atsiskleis mačios skonis, bet ir gėrimas bus palankesnis sveikatai.

Mano išsaugoti straipsniai