JUS PASITINKA ATSINAUJINUSI PANELĖ

,,Muzika viską išgydys“. Kas yra muzikos terapija? Pokalbis su Indre Bareikyte.

Indrė Bareikytė

Indrė Bareikytė 2023 metais baigė muzikologijos studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Šiuo metu ji studijuoja muzikos terapijų studijas Vilniaus Universitete. VU studentė Indrė pasakoja, kas yra muzikos terapija, kaip susijungia muzika su medicina bei išaiškina ar aktuali ši studijų kryptis Lietuvoje.

Studijuoji Vilniaus universitete muzikos terapijų studijas. Ar gali papasakoti plačiau, kas yra muzikos terapija?

Muzikos terapija susijungia į dvi sritis – muziką ir mediciną. Jų tikslas yra pagerinti žmogaus psichologinę, fizinę  ir socialinę sveikatą. Terapijos metu kiekvienas pacientas pasirenka po muzikos instrumentą ir perteikia muziką per savo emocijas su terapeuto paskirtomis užduotimis. Užduotys būna tiek grupinės, tiek individualios.

Koks yra studijų tikslas? Ką siekiama išsiaiškinti muzikos terapijoje?

Studijų tikslas yra supažindinti studentus su  dviem disciplinomis, t. y. medicina ir menai. Taip pat studijose daug gilinamasi į skirtingas psichologijos kryptis. Pratybų metu, patys studentai atlieka muzikinius pratimus kaip pacientai, kad geriau pažintų pačią terapiją ir kaip ji veikia.

Muzika yra apjungiama su medicina, tai reiškia, kad muzika gali gydyti žmogų. Ar gali emociškai paveikti muzika žmogaus pasąmonėje, kuris jaučia nerimo jausmą? Kaip vyksta tokios terapijos su žmonėmis?

Yra vienas žinomas posakis – „muzika viską išgydys“.  Muzikos terapija, tai ilgalaikis gydymo procesas, kuriuo metu galima nuraminti žmogų arba sumažinti nerimo lygį. Žmogus per užsiėmimą, gali nukreipti savo neigiamas mintis ar stiprų nerimo jausmą  į atliekamą užduotį terapijos metu. Taip yra sumažinamos neigiamos emocijos viduje. 

Įprastai pacientai pasirenka vieną ar kelis muzikos instrumentus ir atlieka paskirtas terapeuto užduotys. Kaip tiksliai atlikti užduotys, nėra nurodoma, pacientas pasirenka pats. Atlikus praktinę užduotį, antroji terapijos dalis – refleksija. Kiekvienas pacientas dalinasi, ką pajuto, kokios emocijos vyravo skambinant instrumentu ir panašiai.

Muzikos terapija nėra itin plačiai žinoma Lietuvoje. Ar vertėtų, kad žmonės labiau pasidomėtų muzikos terapija?

Manau vertėtų, nes muzikos terapijos studijų programa Vilniaus universitete yra vykdoma tik nuo 2015 metų. Tad manyčiau, jog vis daugiau žmonių turėtų susipažinti su šiomis studijomis ir pačiu terapijos procesu.

Ar planuojate dirbti šia kryptimi ateityje?

Ateityje planuoju dirbti šioje srityje. Šiuo metu, tai yra vienas iš pagrindinių mano siekiamų tikslų gyvenime. Tiek muzika, tiek psichologija mane traukė nuo pačios vaikystės. Ši sritis man tikrai labai padėjo save atrasti gyvenime ir suprasti, ką norėčiau per jį pasiekti.

Mano išsaugoti straipsniai