Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kaip pradėti mokslo metus

Kaip pradėti mokslo metus, kad gautum geresnius pažymius?

Vasara baigėsi, metas grįžti į mokslus ir nusiteikti dar vieniems iššūkių kupiniems metams. Taip, ryte keltis sunku, susikaupti pamokose ar paskaitose – sudėtinga, tačiau nieko nepadarysi, teks priprasti prie naujo „darbinio“ režimo.

Ar jau turi panele.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųsk ją ir gauk visas naujienas pirmoji!
„iOS“ versija
„Android“ versija

Sakoma, kad gera pradžia – pusė darbo. Todėl verta šiuos mokslo metus iškart pradėti taip, kad kuo greičiau priprastum prie naujos dienotvarkės, namų darbų krūvio, pasiruošimo atsiskaitymams ir, žinoma, pasiektum geresnius rezultatus. Pabandom?

Pradėk tinkamai

Jei pirmąją savaitę mokykloje galvosi tik apie savo lovą, atostogų pramogas ir laisvalaikį – nieko tokio, tačiau anksčiau ar vėliau tokioms mintims teks pradingti, tavęs juk mokslo metai laukia! Todėl verčiau jau nuo pirmųjų rugsėjo pamokų nusiteik iš peties padirbėti.

Pasiruošimas – labai svarbu. Juk nenori būti ta, kuri praėjus mėnesiui po mokslo metų pradžios dar neturi reikiamų vadovėlių, visų reikalingų priemonių ar net nežino tikslaus savo pamokų tvarkaraščio.

Jau pirmosiomis mokslo metų dienomis kaupk naudingą informaciją: atidžiai susirašyk, kokių vadovėlių ir kitų priemonių reikės kiekvienai pamokai, stenkis kuo greičiau įsidėmėti naujus mokytojus ir pastebėti, kokiems dalykams jie teikia pirmenybę. Galbūt matematikos mokytoją labiausiai erzina į jo pamokas vėluojantys mokiniai? Stenkis nebūti ta, kuri jau pirmąją mokslo metų dieną užsitrauks nepelnytą mokytojo nemalonę. Gerą vardą labai sunku susigrąžinti!

Kokie tavo tikslai?

Jau dabar turėtum žinoti, ko sieksi šiais mokslo metais. Galbūt tavęs laukia egzaminai? O gal tiesiog nori gauti geresnius pažymius nei pernai? Esi pirmūnė, tačiau norėtum save realizuoti ir už mokyklos ribų? Kai žinosi savo tikslus, bus lengviau sugalvoti planą jiems pasiekti. Atmink, kad norėti ir planuoti nepakanka, reikia užsibrėžtus tikslus ir įvykdyti. Pradėk nuo mažų darbų sąrašo. Įsigyk nedidelę darbo knygą arba paprastą užrašų knygelę užsirašyk visus darbus, kuriuos privalai įvykdyti. Taip išmoksi planuoti laiką, mažiau jo švaistysi niekams ir greičiau pasieksi užsibrėžtų tikslų.

Taupyk ryto minutes

Ryte nuolat vėluoji? Pasistenk atsibusti pusvalandžiu vėliau arba atsisakyk laiką švaistančios rytinės veiklos. Galbūt nebūtina prieš pamokas pažiūrėti visų naujų tavo užsiprenumeruotų „YouTube“ kanalų klipų? Tavo ilgiems plaukams reikia daug laiko išdžiūti? Plauk juos vakare. Pagalvok, kas tau svarbiau – pamiegoti, ar tam tikrų įpročių atsisakyti, ir priimk sprendimą. Niekas nemėgsta vėluojančių, o ypač mokytojai.

Namų aplinka

Nors mokykloje kasdien praleidi daug laiko, ne mažiau svarbu ir kaip jautiesi namuose. Produktyviam mokymuisi būtina tinkama aplinka, o kokia – tau tinkamiausia, turi nuspręsti pati. Net jei sakai, kad esi laisva meniškos prigimties siela, tačiau tvarka, bent minimali, tavo aplinkoje privalo egzistuoti. Jeigu prieš mokslo metus nesusitvarkei kambario, skubėk tai padaryti dabar, kol mokytojai neuždavė daugybės namų darbų. Susikurk tokią aplinką, kurioje gerai jaustumeisi ir kuri nuteiktų tave ne tik ant sofos drybsoti, bet ir pasimokyti.

Vieniems būtina tyla, kitiems informaciją įsisavinti padeda fone grojanti rami muzika, o tu turi atrasti savo metodą. Galbūt tau geriau sudėtingesnes užduotis atlikti pirmiausiai, o vėliau imtis lengvesnių? Galbūt tau būtina skaityti sėdint prie stalo, o gal susikaupti gali tik gulėdama ant grindų? Rask sau labiausiai tinkantį metodą ir juo naudokis.

Išsvajotasis poilsis

Negalvok, kad patariame tik dirbti ir apie jokį poilsį net negalvoti. Toli gražu! Žinoma, tu ką tik ilsėjaisi ištisus 3 mėnesius, tačiau tai nereiškia, kad iki Kalėdų negalėsi atsikvėpti. Pratinkis planuoti ne tik savo darbus, bet ir poilsį (šis įprotis labai pravers po kelerių metų, kai teks įžengti į suaugusiųjų pasaulį). Išmok ilsėtis tada, kai darbai, arba bent dalis jų atlikta. Po pamokų derėtų pailsėti ir tik tuomet sėsti ruošti namų darbų. Egzistuoja mokinių, kuriems po pamokų būtina bent pusę valandos pamiegoti, kad vėliau galėtų produktyviai mokytis. Jei ir tau reikia miego – kodėl gi ne?

Taip pat labai svarbu, kaip leisi savaitgalius. Jie turėtų būti skirti poilsiui ir veiklai, kuriai nelieka laiko darbo dienomis. Bet ar galėsi ramiai ilsėtis, kai laukia visas kalnas namų darbų? Daugelis mokinių stengiasi pamokas paruošti dar penktadienį ar šeštadienį ryte, kad nereikėtų jomis rūpintis iki pirmadienio. Nesakome, kad būtina penktadienio vakarą leisti prie knygų, tačiau gal įmanoma paskirstyti užduotis taip, kad jos nekeltų tau nerimo atėjus laisvadieniams? Tarkime, visus rašto darbus atliksi kuo skubiau, o konspektus ar reikalingas knygas skaitysi sekmadienio popietę. Kartojame, recepto, tinkamo visiems, nėra, todėl turi pati nuspręsti, kas tau labiausiai tinka ir kokie įpročiai padės lengviau pasiekti geresnių rezultatų.

Sakoma, kad įpročiui susiformuoti reikia 21 dienos. Kodėl gi neatlikus eksperimento? Pabandyk 3 savaites keltis šiek tiek anksčiau, pasiruošti kitos dienos drabužių iš vakaro, taip pat prie einant miegoti į kuprinę ar rankinę susidėti visų kitai dienai reikalingų priemonių. Daug laiko ir pastangų šie veiksmai tikrai neatims, o ilgainiui, jiems tapus įpročiu, netgi padės sutaupyti tau taip brangaus laiko!

[-[5]-]

Mano išsaugoti straipsniai