Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Realybė: kodėl paaugliai nori vampyrų

Realybė: kodėl paaugliai nori vampyrų, o ne romantikos?(KONKURSAS)

Vis dažniau pastebiu, kad žodis “klasika” beveik išnyko iš mūsų gyvenimo. Kalbu ne vien apie keistos formos ar turinio piešinius bei skulptūras, ne vien apie aprangos stilių, bet ir apie vieną svarbiausių visų laikų meno sričių – literatūrą.

Laikausi nuomonės, jog gyventi reikia savo laiku, o tai reiškia, jog jei postmodernizmas yra dabar, kai gyvename mes, mes ir turime būti postmodernistai. Bet ar tikrai visa tai kuria visuomenę, ar atvikrščiai – visuomenė kuria tai, kas tuo laiku yra populiaru?

Kadangi gyvenu rašymu, sunkiai prisitaikau prie šiuolaikinio judėjimo. Nepeikiu nei vienos meno šakos, neužsikišu ausų, kai groja house, drum‘n‘bass muzika, neužsimerkiu prieš Kubizmą, nekritikuoju hipsterių ar pankų, tačiau literatūra atrodo toks klasikinis dalykas, jog į rankas negaliu paimti šiuolaikinių knygų.

Turiu galvoje tiek užsienio, tiek lietuvių literatūrą. Visi žinome, jog Haris Poteris – naujausiųjų laikų klasika, nors anksčiau klasika buvo laikomi Šekspyro, Remarko ar Hugo kūriniai. Na, tebūnie, tai iš tiesų įdomus, fantastikos žanrą išpopuliarinęs kūrinys, kurio visas dalis dar ir dabar cituoja tiek jauni, tiek senyvi skaitytojai.

Tačiau vampyrai, vilkolakiai, raganos… Jau nuo pat „Saulėlydžio“ sagų lentynose retai kada pasirodo kitokia tematika paaugliams – antgamtiškos būtybės, siurbiančios kraują, mintančios gyvūnais arba patys pavirstantys į kailėtus žvėris. Viena knyga, antra knyga – įdomu, skaitoma, tačiau kai viskas tampa manija, kai viskas užkišta vien kruvinąją literatūra, iškyla klausimas – o kur lentynoje rasti vietą klasikinei istorijai apie realius įvykius? Nebūtinai šokiruojančius, verčiančius iš padų ar sutrikdančius pasaulėžiūrą kūrinius – tiesiog paprastus, gyvenimiškus, įdomius ir intriguojančius siužetus, kur moteris įsimyli ne vampyrą, o savo vedusį darbdavį, kur gyvybę reikia gelbėti nuo valgymo sutrikimų, o ne nuo persekiojančių vilkų gaujos…

Kita visiškai neseniai paplitusi tendencija – erotika. Apie tai visuomet buvo rašomos knygos, jos visada turėdavo vietą lentynose, tačiau tai nebūdavo pateikiama kaip super sensacingos, kamasutros vadovėlį pralenkiančios knygos, t.y. romanai. Negi skaitojams taip reikalingos knygos apie erotiką? Ar netgi pornografiją? Tai šokiruoja? Ir tai yra sensacija? Leidyklos garsiai eskaluoja „drąsu, intymu, aistringa“, bet ar tikrai toks dalykas yra drąsu? Šiais laikais rašytojas turi būti ne talentingas, o drąsus? Ir drąsa, šiuo atveju, nesidievagojimas rašyti apie „klyno reikalus“… Nebent skaitytojams tai suteikia kažkokių nepatirtų emocijų ir potyrių, tačiau aš vis dar laikausi nuomonės, jog literatūra turi teikti estetinį pasigerėjimą.

Nesiginčyju su kitų nuomonėmis, tai yra beprasmiška, nes nei aš savo nuomonės negaliu pripiršti kitiems, nei kiti gali pakeisti maniškę, tad belieka tik padiskutuoti – ar tyri jausmai ir gyvenimo realijos yra toks nusibodęs dalykas, jog vietoje to mes renkamės erotinius ar fantastinius nuotykius, kurie nukelia į kitą pasaulį, nes mūsiškis mums nebeįdomus? O gal skaitytojai renkasi tai, ką daugiausiai ir garsiausiai reklamuoja leidyklos?

Kadangi nesu garsi rašytoja, kai kuriems išvis kyla klausimas, kaip galiu save laikyti tokia, talpinu savo kūrinį tiesiog į internetą – garsiai nešaukiu, nelaikau to sensacija ar drąsiu kūriniu, tiesiog mėgaujuosi tuo, kad rašau ir džiaugiuosi kaskart sulaukdama vis didėjančio skaitytojų dėmesio. Pasirodo, Lietuvoje dar yra romantiškų bei jautrių sielų, kurios įsijaučia į mano kuriamus herojus. Tad padėkodama visoms skaitytojoms, skelbiu super nuotaikingą konkursą!

KONKURSAS

Gerai apsvarsčiusi įtarinėjimus, jog pagrindinis kūrinio „VĖL“ veikėjas – Harry Styles, nusprendžiau palepinti atidžiausias skaitytojas  grupės “One Direction” filmo „Tai mes“ plakatais! Neabejoju, kad esat kūrybingos ir lakią vaizduotę turinčios asmenybės. Todėl kviečiu jus spėti, kuo baigsis mano knyga. Savo atsakymus įrašykite apačioje esančiuoje “Facebook” komentaruose!

Jeigu atidžiai skaitėte (o gal dabar nuspręsite skaityti), galėsite lengvai sugalvoti, kas gi laukia pagrindinių knygos herojų. Norite, kad truputį pasufleruočiau? Sekite mano blog’o naujienas ir užduokite klausimus! Net 8 įdomiausių atsakymų autorės laimės po gigantišką filmo “Tai mes” plakatą! 

Nugalėtojas skelbsime rugpjūčio 28 dieną! Sėkmės ir įkvėpimo!


[-[5]-] – specialioji panele.lt žurnalistė ir rašytoja, garsėjanti savo išskirtiniu rašymo stiliumi bei nepakartojama įžvalga. Daugiau Martinos straipsnių bei knygą “VĖL” rasi jos BLOG’E: [-[6]-]

Mano išsaugoti straipsniai