Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Ieškai kūrybingo darbo - įjunk vaizduotę! Kaip prasideda kūrybininko karjera?

Ieškai kūrybingo darbo – įjunk vaizduotę! Kaip prasideda kūrybininko karjera?

Studijų užsienyje metais vienas dėstytojas savo paskaitas mėgdavo užbaigti sakiniu: “Dream big!” Jei svajoti, tai iki begalybės! O ką, juk nieko nekainuoja…

Tačiau svajonės, nugulę į dienoraščius ar nuobodžiose pamokose prirašinėtas sąsiuvinių paraštes, nieko nereiškia. Mokykloje svajoti – puiku, universiteto pradžioje – patartina, tačiau ką su tom visom didelėm svajonėm daryti, kad diplomų teikimo diena jau ne už kalnų, o svajonės nepavirto net į menkiausią planą? Kaip neskausmingai rasti tą širdžiai mielą veiklą, už kurią dar ir mokėtų?

DARYK KĄ MYLI, MYLĖK KĄ DARAI

Lietuvoje – pilna talentingų žmonių. Kadangi gyventojų skaičius nedidelis, tai tie didieji talentai ir netrunka sužibėti. Kas lemia jų sėkmę? Unikalumas? Darbštumas? Atkaklumas? Talentas? Gal. Bet ir ne visai. Svarbiausia – meilė. Ir ne, man neapsireiškė joks šventasis, kuris mane įkvėpė pasaulin leisti gėrį. Štai neseniai “Mados Infekcijoje” sužibėję dizaineriai “Labadiena” savo sėkmės formule laiko paprastą posakį “daryk, ką myli, mylėk, ką darai”. Kur esmė? Kai myli, pamiršti egoizmą ir mylimajam atiduodi visą save. Neskaičiuoji laiko, pinigų, sveikatos, bemiegių naktų, kad tik meilės objektas šypsotųsi. Jeigu visą save atiduosi mylimai veiklai, nesvarbu, tai bus siuvinėjimas kryželiu ar šaltkalvystė, netrukus tapsi vienu geriausių savo srityje.

VIENIŠAS VILKAS FREELANCERIS

Žinau, kad gamta tave apdovanojo talentu, charizma ir įžvalga, kurios nei mokytojai, o tuo labiau tėvai, neįžvelgia. Esi menininkas ir darbas “nuo 8 iki 5” skamba kaip didžiausias pragaras? Tuomet neliks nieko kito, kaip savu kailiu išbandyti į Lietuvą neseniai užklydusį terminą “freelancer”. Freelanceris – tai laisvai samdomas žurnalistas, dizaineris, rašytojas r t.t. Jis dirba nuo užduoties iki užduoties. Tarkim, jei užsiimi internetinių puslapių kūrimu, tai dirbi nuo užsakymo iki užsakymo. Gavai užduotį, padarei, gavai atlygį, pasidžiaugei, ieškai naujos. Tokiu principu dirba daugelis meno atstovų ir tokiu būdu jie gali patys sau būti viršininkais. Kada nori keliesi, kada nori valgai, neturi jokio prižiūrėtojo, kuris stebėtų tavo darbo valandas. Tačiau tik tu viena atsakai už savo padarytą ar nepadarytą darbą, todėl tiek liaupsės, tiek kritika keliaus tavo adresu. Dažniausiai į emailą.

“PARDUOK” SAVE

Svajoji studijuoti tokias madingas specialybes kaip fotografija, grafinis ar kostiumo dizainas? Įsivaizduok, kad norimą diplomą jau turi. Esi rūbų kūrėjas? O kur tavo kūriniai? Spintoje? Blogai. O kas būtų, jei patektum į vieną liftą su Anna Wintour (kartoju – svajonės nekainuoja!) ir būtum apsirengus nuobodų masinės gamybos paltą? Šimtas procentų, kad tylėtum nuleidus galvą ir svajotum greičiau dingti iš šios gėdingos situacijos. O jeigu vilkėtum savos kūrybos šedevrą VOGUE redaktorės akivaizdoje? Blogiausias variantas – Anna Wintour pamatys tavo kūrinį. Skamba visai neblogai, a? Kiti dizaineriai eina “kryžiaus kelius”, kad Anna į jų rūbelius žvilgtelėtų.
Šitos fantazijos esmė – turi dieną naktį save reklamuoti. Vilkėk savo kurtus rūbus, o jei esi grafikos dizainerė, spauskis ant marškinėlių savo kūrybą. Tikrai neliksi nepastebėta! Tik įsivaizduok reakciją, kai pasakysi, kad originalusis kūrinys – tavo ir namie turi dar penkias skirtingų dydžių maikutes kaip tik pardavimui. Pirmas žingsnis link sėkmės žengtas. O jeigu nedrįsti pati vilktis savo kūrinių, puošk jais savo drauges – vakarėlių liūtes. Štai misė Gabrielė Martirosianaitė į beveik visus renginius eina vilkėdama Roberto Kalinkino drabužius. Dizaineriui – reklama, Gabrielei – puiki išvaizda.
Tai pat pamiršk atgyvenusias paprastas A4 formato CV. Jei vadini save kūrybinga asmenybe, įrodyk! Savo sugebėjimus surašyk plakate, ant popierinio lėktuvėlio, sukurk apie save filmuką, nerkis iš kailio, kad klientai tave ir tavo gabumus pastebėtų.

TRUKT UŽ VADŽIŲ

..vėl iš pradžių. Kūrybininko karjera – tai daugkartinis ėjimas ratu, grįžimas į tą patį tašką ir kardinalus krypčių keitimas. Šiandien galbūt nori būti tapytoja ir gyventi bohemišką gyvenimą tarp molbertų? Taip, tai įmanoma, tačiau kaip dažnai tavo šeima perka ne vieną tūkstantį kainuojančius meno kūrinius? Todėl norėdama apsidrausti turėsi mokytis ir kompiuterinės grafikos, ir, galbūt programavimo, nes šiandien savo vizijas perkelti į drobę – negana. Internetas sukūrė palankią terpę konkurencijai ir reklamai, todėl arba ją išnaudok, arba būsi “suvalgyta”.

Tačiau net jei po šio straipsnio vis dar nori žengti į sparčiai kintančią ir klaidoms nepakančią kūrybos sferą, linkiu sėkmės, užsispyrimo ir kantrybės. O svarbiausia – surask savo gyvenimo meilę. Ne tik tą, kuri kas rytą džiugins kava. Bet ir tą, dėl kurios teks daug stengtis, mokytis, įrodinėti, ginčytis ir kovoti.

Mano išsaugoti straipsniai