Paskutinį pirmojo pavasario mėnesio penktadienį intelektualios, alternatyvios ir tiesiog kitokios muzikos gerbėjai rinkose trijose „Havana Social Club“ salėse. Penktadienį griausmingai prasidėjo pirmasis „Opus 3“ turo po Lietuvą koncertas.
Trijose salėse šėlo populiarios ir alternatyvios jaunimo roko grupės, žinomi didžėjai bei atlikėjai.
Gitaros, elektronika ir vakaro fantazijos
Pirmoje – „Gitarų“ – salėje grojo roko grupės. Vakarėlį jausmingu ir nuoširdžiu koncertu pradėjo klaipėdiečių grupė „Atika“. Po jos ant scenos lipo energingieji „Soundwave“ laimėtojai „Sweetsalt“, MTV fresh apdovanojimą laimėję „Flamingo“, pašėlę „Eurorock‘o“ finalininkai „Freeks On Floor“, o šokius iki paryčių tęsė „Opus 3 rock“ muzika.
Video instaliacijomis praturtintoje „Electronic“ salėje grojo rinktiniai, gurmanų skonį tenkinantys didžėjai: DJ Uncle roll, „Viksva“, „Golden Parazyth“ komanda, „Name free“, „The Breezebloxx“ ir du didžėjai – Pupa&Benua.
„Electronic“ salėje žmonės šoko prie didžėjaus pulto arba linksminosi, žiūrėdami į haliucinogeniškas instaliacijas. Prie trijų barų buriavosi ištroškusieji ir norintys atsigaivinti alumi ar kokteiliais.
Kubietiškoje aplinkoje įsikūrė „Vakaro fantazijų“ auditorija su didžėjumi Ernestu Sadau, „Migloko“, „Kondencuotu pienu“. Savo albumą pristatė Driezhas, šėlo „Ele 7 & Marla Singer“ bei disko mylėtojas Martin Virgin.
DELFI gatvė pakalbino „Opus 3“ vadovą ir įkūrėją Darių Užkuraitį apie alternatyvius atlikėjus ir alternatyvią sceną Lietuvoje. Kelios, vos sceną apleidusios grupės, taip pat prisijungė prie diskusijos apie alternatyvos supratimą, meną ir lietuvišką muzikinį skonį.
DELFI gatvė: dažnai daugelis „kitokių“ projektų jau yra laikomi alternatyviais. Kas yra tikroji alternatyva?
Darius Užkuraitis: pats žodis nusako, kad turi būti alternatyva kažkam – popso, roko ar džiazo pagrindinėms srovėms, blogam skoniui, masių pritarimui ir t.t.
Jei tu „kitoks“ – daug šansų, kad tave vadins alternatyviu kažkam. Bet net ir būnant „alternatyviu“ reikia mokėti groti, kad alternatyva neperaugtų į „marazmą“.
DELFI gatvė: ką jūs laikote alternatyvia muzika?
Darius Užkuraitis: tai – muzika, nesitaikanti su masiniu skoniu. Intelektualesnė, kurią suprasti galima, turint tam tikra muzikinių žinių bagažą.
DELFI gatvė: kokia yra Lietuvos alternatyvi scena?
Darius Užkuraitis: kasmet ji vis tobulėja. Jau pakankamai daug jaunų atlikėjų, trokštančių save išreikšti originaliai ir nenuvalkiotais ritmais, tembrais, kuriems svarbu groti įdomiai, originaliai, o ne nukopijuoti muziką iš Rytų.
Nors yra ir daug įtakos iš Vakarų. Originalumu pasižymi tik vienas kitas.
DELFI gatvė: kokios, jūsų manymu, yra alternatyvios grupės/atlikėjai Lietuvoje?
Darius Užkuraitis: tingėčiau visas ir visus išvardinti. Daugelį iš jų galite girdėti „Opus 3“ eteryje.
DELFI gatvė: kokios iš šių grupių/atlikėjų – perspektyviausios? Pagal ką vertinate jų perspektyvumą?
Darius Užkuraitis: pagal gebėjimą reikšti savo muzikines mintis, profesionalumą, gebėjimą ieškoti ir surasti.
DELFI gatvė: pagal ką atrenkate grupes ar atlikėjus, kurių muziką leidžiate „Opus 3“ bangomis?
Darius Užkuraitis: originalumas, profesionalumas, populiarumas ir žinomumas „tam tikruose“ sluoksniuose, nenukrypimas į kokio nors stiliaus kraštutinumus, nes tokia muzika jau tampa suprantama tik fanams ar baisiems „gurmanams“.
DELFI gatvė: kas jums yra alternatyva?
Atikos vokalistas Darius: alternatyva man – originalus mąstymas, nesuvaržytas jokių išankstinių nuostatų ar stereotipų. Daininykas su elektrine gitara rankose, šaukiantis „aš išpjausiu tau širdį”, man nėra tipinis alternatyvos pavyzdys.
„Freeks On Floor“: alternatyvumas mums yra galimybė daryti tai, ką norime – kurti muziką kitokiu būdu nei kuria dauguma.
DELFI gatvė: kam to reikia lietuviui, kuris mėgsta popsą? Kaip apskritai vertinate lietuvių muzikinį skonį?
Atikos vokalistas Darius : asmeniškai man alternatyva yra būdas pažiūrėti į gyvenimą giliau, susivokti ir nugyventi jį prasmingai. Tai natūralus noras. Kiekvienam
lietuviui, latviui, aborigenui toks noras kyla.
Kas sugeba išsiveržti iš to uždaro „prikemšam į savo galvą šlamšto – jaučiamės blogai – važiuojam vartoti į Maksimą” rato, yra apdovanotas žmogus.
Dėl blogo tautinio muzikinio skonio, taigi, sakyčiau dažnai atpirkimo ožių ieškom ne ten, kur reikia. Penki balai iš dešimties.
Ok, jeigu tas piktas jūsų pavartotas žodis popsas, yra vartojimui skirtas prekės ženklas, tuomet alternatyva – grynų gryniausia kūryba.
„Freeks On Floor“: popsą mėgsta žmonės visame pasaulyje, todėl būtų neteisinga išskirti vien Lietuvą.
Bono iš „U2“ kažkada yra pasakęs, kad nuo popmuzikos jam skauda dantis. Jei jums neskauda – klausykit. Kaip ir visur, taip ir Lietuvoje, yra įvairią muziką klausančių žmonių.
DELFI gatvė: kuo alternatyva yra menas ir kuo – ne?
Atikos vokalistas Darius: menas – atgyvenęs terminas. Nebežinau, ką jis reiškia.
„Freeks On Floor“: alternatyva pati savaime tikrai dar nėra menas. Alternatyva yra opozicija, tavo pasirinktas požiūrio kampas, kuris nebūtinai sutampa su masiniu skoniu. Tačiau į svarstymus, ar tai – menas ir kuo, leistis tikrai negalėtume.
DELFI gatvė: kaip kurti alternatyvą?
Atikos vokalistas Darius: imti ir kurti. Tai ir bus alternatyva.
„Freeks On Floor“: mes, kaip „Freaks On Floor, siūlytume visiems kuriantiems negalvoti, ar tai, ką jie daro, yra alternatyva, ar ne. Labai paprasta ir banalu, bet reikia daryti tai, kas svarbu, kas rūpi ir patinka. Daugiau tikrumo, mažiau pozos, daugiau kūrybos, mažiau svarstymų, kokiam stalčiukui ji priklauso.