Praėjusį šeštadienį Vilniuje įvyko penktos „Urban Dance“ šokių varžybos. Jau tris metus vykstantis renginys pritraukia vis daugiau jaunų žmonių, kurie su sava kultūra, savitu požiūriu į pasaulį, muziką ir šokį susiburia pasidalinti b-boying (breiko) ir hip hop new style šokėjų titulų.
Šį kartą visi rinkosi Vilniaus „Forum palace“ rūmuose. Pirmų-trečių vietų laureatai buvo apdovanoti 20 kg šokėjų statulėlėmis, kurias sukūrė kalvis iš Plungės.
Pirmosios vietos nugalėtojai gavo ir po 500 eurų piniginį prizą… Pinigėlių daug… Užtektų ne tik naujiems drabužėliams nusipirkti. Bet juk ne pinigai svarbiausia, kaip sakė vienas iš renginio vedėjų.
Pagrindiniu b-boying kategorijos teisėju buvo breikeris, suomis b-boy Focus, kuris paliko savo žvejybos ir medžioklės studijas Helsinkyje, ir atvyko teisėjauti. Hip hop new style šokėjus savo apsilankymu pagerbė paryžietis šokėjas Hubertas-Fabienas Laginas.
DJ Mix ir Mamania suko plokšteles, o į renginį susibūrė gausi jaunų hiphopo gerbėjų minia.
Artėjant renginiui žiūrovai trypčiojo, atmosfera kaito, šokėjai treniravosi arba gėrė energetinius gėrimus. Mažieji žiūrovai, pradedantieji hiphoperiai, lakstė po renginio salę, o jiems iš paskos nerimaudamos šokčiojo kelios mamos…
Iš viso dalyvavo 22 hiphopo ir 26 breikerių poros. Kiekviena pora turėjo po minutę laiko parodyti tai, ką sugeba. Dalyviai susirinko iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltarusijos, Rusijos.
Prieš prasidedant renginiui paklausinėjome dalyvių apie juos pačius, šokius, urban dance kultūrą ir jų gyvenimo būdą.
Pirmasis su DELFI gatve sutiko pasikalbėti Jevgenijus Razum/ Tichanov „Urban dance“ 2005m. III vietos nugalėtojas, 2006m. I vietos nugalėtojas ir 2007m. teisėjas. Šiais metais konkurse jis dalyvavo su savo mokine Dženi Bajani.
DELFI gatvė: iš kur semiatės įkvėpimo kurdami šokius, kokie žmonės tau yra autoritetai?
Jevgenijus: įkvėpimo visi semiamės vien tiktai iš muzikos Žinoma, yra ir žmonių, kurie mums yra autoritetai. Man tai – legendiniai šokėjai – grupė „Electric Boogaloos”, jie yra viso
hiphopo šokio pradininkai ir profesionalūs atlikėjai.
Aišku, domimės kultūra Prancūzijoje ir Amerikoje. Ten gyvena pagrindiniai stipriausi šio stiliaus šokėjai. Bet mes tikrai nesiruošiame jų kopijuoti – jie mum tiesiog patinka.
Šiam šokiui, žinant pagrindus, esminius žingsnelius, didžiąją dalį pasirodymo gali sukurti pats.
DELFI gatvė: kokioje pačioje beprotiškiausioje vietoje esi šokęs?
Jevgenijus: na, kadangi aš esu grupės „Invisible soul” narys, tai pačios beprotiškiausios vietos buvo, pavyzdžiui, ledo rūmai – tai yra šokis ant ledo, kas yra absoliučiai „nerealu“.
Taip pat – šokis ant smėlio, ant asfalto (renginio metu šokėjai šoko ant kartonu dengtos scenos, nusiavę batus). Man tai yra beprotiškiausios vietos, žmonės gi nepagalvoja, kad danga šokėjui yra pats svarbiausias dalykas po muzikos!
DELFI gatvė: iš kur atvykot?
Genie Walker: (iš komandos „deLux”, užėmęs antrąją vietą): šiaip esu iš Los Andželo, bet daug metų gyvenau Hjustone ir dabar aš gyvenu Estijoje.
DELFI gatvė: ar eso girdėjęs apie šias varžybas anksčiau?
Genie: tai mano pirmas kartas čia, bet esu girdėjęs apie varžybas ir anksčiau. Tai mano pirmos varžybos po ilgos pertraukos šokiuose…
DELFI gatvė: ką girdėjai apie šį „Urban Dance“ renginį? Gal matei ką internete?
Genie: na, aš mačiau pasirodymus internete kelis kartus ir buvau priblokštas, kad Lietuvoje buvo suorganizuotas toks renginys.
Buvau sužavėtas – ok, jie turi solo pasirodymų, jie turi partnerių ir grupinių pasirodymų, kovų tarpusavyje…
I was jazzed, kai išgirdau, jog šįmet dalyvausiu čia. Aš buvau sujaudintas… Tiesą sakant, aš esu entuziastingai susijaudinęs ir dabar.
DELFI gatvė: kokioje įdomiausioje vietoje esi šokęs?
Genie: hm…Leiskit pagalvot, tai užtruks minutėlę… Aš šokau įvairiuose klubuose, esu šokęs Hjustono „Rockets” krepšinio komandai JAV, taip pat NBA moterų krepšinio komandai – Hjustono „Comets”.
Tai, turbūt, pati įdomiausia vieta – per varžybas, mat ten buvo maždaug 5 tūkstančiai žiūrovų, kurie tikrai mėgavosi mūsų pasirodymu.
DELFI gatvė: kokie tau pasirodė varžovai, gal matei kokių įdomių judesių užkulisiuose?
Genie: taip. Tikrai nesitikėjau, kad hiphopas taip toli pažengs Europoje. Nors aš ir varžysiuos su visais, vis tiek man labai įdomu pamatyti, kaip kiti šoks – visi šie jauni žmonės, šokantys ir besimėgaujantys hiphopo muzika, tiesiog darantys tai, ką jie mėgsta – nuostabu… Jie labai karybingi, gerai derina šokį iš to, ką moka…
DELFI gatvė: gal tai tau primena tavo šokio pradžią?
Genie: taip. Kaip ir sakiau, aš varžydavausi labai daug klubuose.
DELFI gatvė: o kelių metų viską pradėjai?
Genie: na, aš pradėjau gan vėlai, kai buvau aštuoniolikos, profesionaliai šoku keturiolika metų.
DELFI gatvė: iš ko semiesi įkvėpimo?
Ana: na, turbūt, iš aukštesnio lygio šokėjų. Kol kas.
DELFI gatvė: ar yra rimtų šokių mokytojų Lietuvoje? Esu skaičiusi, jog jų tėra vos keturi ar penki.
Ana: čia tiesa, manyčiau. Jų ir yra keturi, penki…
DELFI gatvė: kodėl jų tiek mažai?
Ana: į Lietuvą tik ateina šis hiphopo stilius, po to gal mūsų treneriai užaugins naują kartą.
DELFI gatvė: o kokioj beprotiškiausioj vietoj esat šokę?
Ana: nėra tokios, mes tik salėje šokom.
Anton: o gatvėj kaip?
Ana: gatvėj? Gatvėj – ne, nėra dar taip Lietuvoje.
DELFI gatvė: kodėl sumanėte pradėti rengt tokias rungtynes?
Andžej Lavrinovič (vienas iš organizatorių): idėja kilo tuo metu, kai pradėjau prekiauti hiphopo stiliaus drabužiais. Tuo metu susipažinau su breikeriais, kurie pastoviai „verkė”, kad Lietuvoje nevyksta jokių gerų šokių turnyrų, tik mokyklinio lygio…
Tada ir kilo mintis padaryti kažką tokio, ko Lietuva dar nematė.
DELFI gatvė: kokios buvo, jei buvo, naujovės šiame renginyje?
Andžej: šiais metai pirmą kartą panaudojome gyvą muziką finalinių kovų metu. Šokėjam tai buvo neįprasta, bet jie susitvarkė puikiai.
DELFI gatvė: kodėl kilo mintis pakviest teisėjauti būtent šiuos žmones?
Andžej: ne aš juos pakviečiau. Turiu labai gerą kolegą, kuris juos ir atrinko.
DELFI gatvė: kaip jiems patiko renginys, kas labiausiai sužavėjo?
Andžej: svečiai tikrai liko sužavėti. Pasak teisėjo Focus „tai buvo varžybos, kurios priminė ne varžybas, o linksmą vakarėlį. Niekad nieko panašaus nebuvau matęs.”
Kitas svečias Hubertas, paklaustas, kaip jam patiko šokio varžybos Lietuvoje, sunkiai valdė emocijas ir tiesiog pasakė, kad buvo nuostabu.
Mums, kaip organizatoriams, tai buvo didžiausias įvertinimas.
DELFI gatvė: kiek jauniausiems jūsų renginių dalyviams?
Andžej: manau, kad patys jauniausi buvo kaip tik šiame renginyje. Tiksliai nežinau, bet panašu, kad jiems ne daugiau dešimties…
DELFI gatvė: ar yra rimtų tokio pobūdžio šokių mokytojų Lietuvoje?
Andžej: rimtų šokių mokyklų kaip ir nėra, bet Lietuvoje galima surasti gerų šokių mokytojų/choreografų. Kelis galiu paminėt: Marijanas, Ženia BB, Olegas, Kęstas.