Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Vienas tavo mėgstamiausių saldumynų: ilgainiui vartojant žala sveikatai nepataisoma

Vienas tavo mėgstamiausių saldumynų: ilgainiui vartojant žala sveikatai nepataisoma

Tėvai perka savo atžaloms kramtomąją gumą kaip saldainio pakaitalą, kaip „sveiką“ užkandį, galvodami, kad tai nekaltas becukris produktas, neva „sveikas dantims“. Tačiau sveikos mitybos specialistė, VšĮ „Sveikatai palankus” direktorė Raminta Bogušienė, ragina tėvus skaityti kramtomosios gumos sudėtį ir perspėja apie galimas neigiamas kramtymo pasekmes. Facebook paskyroje “Sveikatai palanki mityba” paklausėme, ar mūsų skaitytojai vartoja kramtomąją gumą. Apklausoje dalyvavo 230 žmonių, iš kurių 39 proc. vartoja kramtomąją gumą ir neketina sustoti.

Nuo rugsėjo – kramtomoji guma mokyklose draudžiama

Nuo rugsėjo mėnesio mokymo įstaigose įsigaliojantis vaikų maitinimo aprašas draudžia vaikams parduoti ir į mokyklą neštis ir valgyti nesveikus, saldintus arba sveikatai nepalankius užkandžius. Tarp jų ir kramtomoji guma. Kodėl šis, atrodo nekaltas saldumynų pakaitalas, yra draudžiamas?

Kramtomąją gumą vaikams perkame galvodami, kad ji sveikesnė nei saldainiai: neturi cukraus, „išvalo dantis“, skani, o dar ir suteikia vaikui pramogą – galima pūsti burbulus. Tačiau retai kas skaito mažiausiu įmanomu šriftu surašytą kramtomosios gumos sudėtį. O joje virš 15 E ženklu pažymėtų sudėtinių dalių: saldiklių, dažiklių, tirštiklių ir kt. priedų.

Kramtomosios gumos sudėtis – „skirta vaikams“

„Atidžiai paskaitykite kramtomosios gumos sudėtį. Ar taip gali atrodyti maisto produkto sudėtis?“ – klausia mitybos specialistė Raminta Bogušienė. – „Kramtomoji guma gali sukelti galvos skausmus, sutrikdo virškinimą, gadina dantų emalį“.

Sudedamosios dalys:

Saldikliai E953, E420, E967, E951, E962, E950; kramtomosios gumos pagrindas, kvapiosios medžiagos, glajinė medžiaga E170, užpildas E341, drėgmę išlaikanti medžiaga E422, tirštiklis E414, emulsiklis SOJŲ lecitinas, dažiklis E171, rūgštingumą reguliuojanti medžiaga E500, glajinė medžiaga E903, antioksidantas E320, dažiklis E133.

Mokymo įstaigose ne tik uždrausta kramtomoji guma, bet ir maistas su didžiąja dalimi kramtomosios gumos sudėtyje esančių priedų.

„Visi maisto priedai yra reglamentuoti „Europos maisto saugos tarnybos“, tačiau nereiškia, kad vaikai juos turėtų įtraukti į savo mitybą“, – teigia specialistė.

Saldikliai – saldi apgaulė?

Gaminių sudėtis visada rašoma pradedant didžiausią dalį sudarančiomis sudėtinėmis dalimis. Šio produkto sudėtyje pirmiausia išvardinti net 6 skirtingi saldikliai, vadinasi, jų kramtomojoje gumoje daugiausia. Cukrų pakeitus saldikliu, išvengiama kalorijų, tačiau organizmui nuo to nėra geriau. Saldikliai – tai 200 kartų už cukrų saldesnės sintetinės medžiagos, nuo kurių jaučiame nenumaldomą troškulį, naikinami natūralaus skonio receptoriai, organizmas jų neatpažįsta ir negali suvirškinti.

Ypatingai venkite kramtomosios gumos su saldikliu aspartamu (E951), nes ši medžiaga gali sukelti galvos svaigimą ir skausmus, regėjimo ir klausos sutrikimus. Jis priskiriamas prie priedų, didinančių vėžio riziką. ES aktai draudžia aspartamą naudoti produktuose vaikams iki 4 metų. O ši guma, nurodyta, kad skirta vaikams!

Kramtomoji guma išskiria skrandžio sultis

Kramtant, skrandis pradeda išskirti skrandžio sultis, nes kramtymas – ženklas organizmui, kad atkeliauja maistas, kurį reikės virškinti. Jei guma kramtoma ilgiau, nuo per didelio skrandžio sulčių kiekio gali pradėti skaudėti skrandį. Ypač jei kramtoma nevalgius. Vėliau, pavalgius, skrandžio sulčių išsiskyrimas gali būti per mažas, todėl sutrinka virškinimas.

Saugo dantis ar jiems kenkia?

Gamintojai teigia, kad kramtomoji guma padeda išvengti dantų ėduonies, todėl siūloma ją kramtyti 20 minučių po valgio. Taip, sudėtyje nėra cukraus, tačiau rūgštingumo reguliatoriai ir konservantai tirpdo dantų emalį, kas dar blogiau už ėduonį. Taip pat dėl nuolatinio gumos kramtymo pertempiami žandikaulio raumenys, todėl gali pradėti skaudėti dantis, ausis ir galvą. Kramtomoji guma siejama su migreniniais skausmais.

Kramtomoji guma – ne maistas

Mitybos specialistė Raminta Bogušienė pasisako griežtai: „dar kartą perskaitykite kramtomosios gumos sudėtį. Jei maiste yra daugiau nei 5 sudedamosios dalys, o ypač jei tai beveik vien E raide pažymėti priedai, jis jau kelia riziką. O ką mes matome gumos sudėtyje? Cheminių medžiagų puokštė! Pamaloninti vaikus galime tikru juodu šokoladu, sezoninių uogų ir vaisių pyragu, bet ne kramtomąja guma. Su tokia sudėtimi šio produkto maistu vadinti negalime,”- teigia sveikatai palankius valgiaraščius vaikams sudarinėjanti specialistė. – “Nerekomenduoju vaikams jos kramtyti nei mokykloje, nei namuose.” 

Mano išsaugoti straipsniai