Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Gyvenimas be atliekų (angl. Zero Waste)

Gyvenimas be atliekų (angl. Zero Waste)

Vis dažniau pasaulyje ir Lietuvoje yra kalbama apie ekologinį sąmoningumą: atsakingą vartojimą, rūšiavimą, po savęs paliekamų atliekų mažinimą iki nulio. Mūsų kasdienoje yra tokia galybė plastiko, o pripratus prie vienų ar kitų produktų dažnai net nesusimąstome, kad gali būti kokia draugiškesnė aplinkai alternatyva. Čia rasite aprašytą tik dalį plataus pasirinkimo, tačiau būtent šie daiktai gali atstoti kasdien milžiniškais kiekiais naudojamus ir išmetamus plastikinius.

Daugkartinis pirkinių maišelis

Daugkartinis pirkinių maišelis
Daugkartinis pirkinių maišelis
Shutterstock nuotr.

Ar žinojai, kad plastikiniai pirkinių maišeliai patenka į atliekų, labiausiai teršiančių pasaulį ir vandenynus, sąrašų viršūnes? Tad medžiaginis krepšys – itin patogi ir patvari priemonė ne tik pirkiniams susidėti, bet ir ženkliai sumažinti plastiko atliekų kiekį.

Jei tokio dar neturi – būtinai įsigyk. Dabar prekyboje jų apstu: nuo vienspalvių iki margintų dizainerių kurtais raštais. Tikrai atrasi tokį, kuris atspindės asmenybę ir tiks net ir prie pačio unikaliausio stiliaus. Beje, tokį krepšį visai nesunkiai gali pasisiūti ir pati – iš pobodusių arba netinkamų dėvėti drabužių. Na, o jeigu esi neabejinga rankdarbiams ir turi kantrybės – gali ir nusimegzti ar nusinerti. 

Maišelis biriems/sveriamiems produktams

Jeigu neretai keliauji į parduotuvę maisto, turbūt pastebėjai, kiek daug vienkartinių plastikinių maišelių prireikia: riešutams, daržovėms, vaisiams, duonos gaminiams ir t.t. Ir juk vos pargrįžus į namus visa tai keliauja tiesiai į šiukšlių konteinerį. Geriausiu atveju tokį maišelį panaudojame dar sykį ar du. Tačiau ir čia yra alternatyva! Tai – daugkartinio naudojimo maišeliai užtraukiamu viršumi.

Jų būna įvairių: nuo tvirtų lininių iki permatomų, pasiūtų iš užuolaidinės medžiagos. Jų gali įsigyti arba pasisiūti pati. Pastarasis variantas šiuo metu ypatingai populiarus, kadangi procese nėra nieko sunkaus, o panaudodama nebereikalingus audinius dar labiau priartėji prie gyvenimo be atliekų tikslo.

Daugkartinė bičių vaško maistinė drobelė

Daugkartinė bičių vaško maistinė drobelė
Daugkartinė bičių vaško maistinė drobelė
Shutterstock nuotr.

Į ką supakuoti pietus, likusį sumuštinį ar pradėtą sūrio gabalėlį? Kuo uždengti dubenėlį su salotų likučiu? Plastiko plėvėle? Ne ir dar kartą ne! Čia taip pat egzistuoja ne ką prastesnė alternatyva – bičių vaško drobelė. Daugeliui tai bus tikras atradimas, tačiau ši maisto saugojimo priemonė yra organiška ir orui pralaidi, todėl maistas kvėpuoja, o antibakterinės vaško savybės padeda maistui ilgiau išlikti šviežiam. Tik teigiami dalykai!

Šių nuostabių namų apyvokos stebuklų galima įsigyti daugelyje ekologiškomis prekėmis prekiaujančių parduotuvių, bet gali ir pasigaminti pati. Internete rasi daugybę mokomųjų vaizdo įrašų.

Daugkartinio naudojimo puodeliai/buteliukai

Kam pirkti vandenį plastikiniuose buteliukuose, jeigu gali jo įsipilti dar namie į stilingą daugkartinio naudojimo? Maža to, galėsi jį dar ir pagardinti ar praturtinti vitaminais įdėdama patinkančių vaisių, uogų, daržovių ar prieskoninių žolelių.

Manau, kad perki kavą ir naudojies popieriniais puodeliais? Tiesa ta, kad šių puodelių popierinė yra tik išorė. O vidus – dengtas plastiku, kuris nesuyra šimtus metų. Jei puodelis būtų pilnai popierinis – bemat permirktų nuo skysčių. Maža to, visų jų dangteliai – plastikiniai. Todėl verčiau rinkis daugkartinio naudojimo termo arba paprastus puodelius. Tikrai visose kavinėse tau leis įsipilti norimo gėrimo į savo tarą.

Daugkartinio naudojimo šiaudeliai

Jeigu iš tiesų nori vadovautis gyvenimo be atliekų principais – reikėtų šiaudelių atsisakyti iš viso. Juk jie tikrai nėra būtini norint atsigerti. Tačiau jeigu, vistik, labai nori gėrimais mėgautis per šiaudelį – rinkis daugkartinio naudojimo ar bent jau popierinius. Pastarieji yra mažiau patogūs, kadangi peršlampa. Bet ir su metaliniais ne viskas paprasta, – panaudojus reiks iškart išsiplauti. 

Kietasis šampūnas ir kondicionierius

Ar kada nors susimąstei, kiek plastikinių buteliukų išmeti pasibaigus šampūnui, dušo želė, skystam muilui, kondicionieriui, kaukei ir t.t.? O juk visa tai pakeisti kietosiomis alternatyvomis yra visai paprasta. Muilo gabalėlį pažįstame visi, o kaip su šampūnu ir kondicionieriumi? Jų irgi yra kietos konsistencijos! Ir netgi gali įsigyti lietuvių gamybos.

Bambukiniai dantų šepetėliai

Dar vienas plastiko gaminys, kurio visame pasaulyje yra išmetami neįsivaizduojami kiekiai – tai dantų šepetėlis. Ne, dantų nesivalyti neraginsime – tą daryti būtina kiekvienam. Tačiau kodėl plastikinio neiškeitus į suirsiantį išmetus bambukinį?

Įdomus faktas! Dantų šepetėlis buvo išrastas apie 1930–uosius, o plastikas yra šimtmečiais, tad visi kada nors šiame pasaulyje pagaminti šepetėliai dar vis kažkur egzistuoja. Siaubas, kai pagalvoji, ar ne?

Daugkartinio naudojimo ausų krapštukai

Plastikiniai ausų krapštukai teršia ne tik šiukšlynus, bet ir vandenynus ar net paplūdimius. Neseniai internete buvo išplitusi nuotrauka, kurioje – jūrų arkliukas, kažkur plukdantis ausų krapštuką. Ar matei? Nuoširdžiai norėtųsi tokių vaizdų nematyti. Tame nėra nieko nei mielo, nei gražaus…

Todėl būtų gerai jau šiandien nustoti juos naudoti. Alternatyvos čia yra kelios: vienkartiniai bambukiniai–medvilniniai arba daugkartinio naudojimo ausų krapštukai. Pastarieji yra draugiškesni aplinkai, nes kaskart panaudojus išmetant krapštuką – šiukšlių kiekis vistiek susidaro nemažas.

Daugkartiniam naudojimui plačiau žinomas metalinis krapštukas. Tačiau juo naudotis reiktų labai atsargiai, kad nesusižeisti. Gera žinia ta, kad jau išrasta ir kur kas paprastesnė bei saugesnė alternatyva, kurią, kol kas, galima įsigyti Kickstarter platformoje.

Daugkartinio naudojimo nosinaitė

Ar dar prisimenate, kad anksčiau mes nenaudojome vienkartinių nosinaičių? O kai sloguodavome, nosį pūsdavome į įvairaus margumo ir piešinukais dabintas medžiagines skepetaites? Buvo ir tokių „proginių“ – neriniuotais kraštais ar siūvinėtų. Jas mama po to skalbdavo, lygindavo ir gražiai sulankstydavo… Pamenat?

Įpratome gyventi paprastai, greitai, negalvodami. Blokais metame lauk panaudotas servetėles, kai esame peršalę. Išsipūtei sykį – ir į šiukšlinę. O gal vistik vertėtų pagalvoti apie šiukšlių kiekio mažinimą ir grįžimą prie daugkartinio naudojimo nosinaičių? Juk jos gali tapti ir stiliaus dalimi! Maža to, jų gali ne tik įsigyti, bet ir pasigaminti pati: iš nedėvimų, nereikalingų drabužių ar kitų medžiagų.

Medvilniniai įklotai

Medvilniniai įklotai
Medvilniniai įklotai
Shutterstock nuotr.

Ar teko apie tokius girdėti? Tiesa ta, kad moteriškos higienos priemonės taip pat yra sunkiai irstančios. O turint omenyje, kad jų prireikia kiekvienai ir naudojamos daugiau nei pusę gyvenimo reguliariai – kokią taršą tai sukelia! Šiuo atveju rinka siūlo naudoti taureles. Tačiau tokia priemonė – ne kiekvienai. Yra ir dar viena alternatyva. Daugkartinio naudojimo, plaunami, medvilniniai įklotai. Ir vėl gi – jų galima įsigyti ekologiškomis prekėmis prekiaujančiose parduotuvėlėse, tačiau merginos visame pasaulyje nevengia įklotus pasigaminti pačios.

Jų gali būti įvairių dydžių, pločių ir spalvų. Kiekvienai – individualiai. Na, o jeigu pasirinksi natūralias medžiagas – nešusi, nekaisi ir išvengsi nemalonių kvapų. Tik nepamiršk įklotų reguliariai keisti ir gerai išplauti tinkamomis priemonėmis.

Mano išsaugoti straipsniai