Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
disney
Išvirkščias pasaulis 2

„Išvirkščias pasaulis 2“: užleiskite vietą naujoms emocijoms

Filmas „Išvirkščias pasaulis 2“ (angl. Inside Out 2) tapo pelningiausiu visų laikų animaciniu filmu greičiausiai pasiekęs 1 mlrd. dolerių pardavimus visame pasaulyje. Naujausiame „Pixar“ ir „Disney“ filme suaugusiųjų emocijos nagrinėjamos taip tikroviškai, kad kiekvienas iš naujo išgyvena brendimo metu patirtus jausmus, kai nesvarbu, ką bedarytum, vis tiek jautiesi lyg tuoj ką nors sugadinsi, nuolat abejoji kiekvienu savo žingsniu ir junti kylančią paniką, priėmus neteisingą sprendimą.

Naujasis „Išvirkščias pasaulis“

Antrojoje filmo „Išvirkščias pasaulis“ dalyje Railei 13 metų, ji turi pradėti lankyti vidurinę mokyklą ir kartu su dviem geriausiomis draugėmis vyksta į prestižinę ledo ritulio stovyklą. Tačiau kai Railė sužino, kad šios dvi merginos nuo jos slepia paslaptį, ji nusivilia ir sutrinka, todėl nusprendžia, kad turi jas peraugti ir pradėti bendrauti su ledo ritulio stovyklos vyresnėmis žvaigždėmis, kurioms vadovauja Valentina „Val“ Ortiz, o tai savo ruožtu papiktina jos senąsias drauges.

Penkios atsakingos emocijos, kurioms vadovauja energingoji Džoy (Džiaugsmas), su nerimu stebi, kad menkiausias prisilietimas prie valdiklių iššaukia neproporcingą kažkada ramaus būdo Railės reakciją. Jų siaubui įsiveržia naujos emocijos, įskaitant Nerimą ir juokingai gūžčiojantį pečiais Ennui. Šios naujos emocijos kovoja su senąja gvardija dėl paauglės psichologinės būsenos kontrolės.

Kuriant filmą konsultavo psichologai

Klinikinė psichologė ir filmo „Išvirkščias pasaulis 2“ konsultantė Lisa Damour sako, kad filmas stebėtinai tiksliai apibūdina brendimo laikotarpiu patiriamą nerimą, kurį psichologai laiko svarbia, vertinga apsaugine ir natūralia žmogaus emocija. Filme Nerimo planai baigiasi, kai Railę ištinka panikos priepuolis. Psichologė pažymi, kad ši scena, kai mergaitė hiperventiliuoja ir atsijungia nuo savęs ir išorinio pasaulio, filme pavaizduota kaip didžiulis išgyvenimas.

Railė įveikia panikos priepuolį, prisilietusi prie ledo ritulio lazdos. Psichologų nuomone, toks veiksmas – prisilietimas prie ko nors – vadinamas įžeminimo technika ir yra tikra priemonė, kurios terapeutai moko savo pacientus, kad padėtų jiems suvaldyti nerimą ypač intensyviomis akimirkomis.

Tačiau tai ne vienintelė prieinama priemonė. L. Damour taip pat pažymi, kad žmonės naudoja kognityvines intervencines priemones, kad savo nerimą paverstų lengviau valdomu. Tai gali apimti neigiamų minčių permąstymą ir padėti žmonėms susigrąžinti savo veiksnumą.

Kas liko už kadro

Filmas „Išvirkščias pasaulis 2“ vos per 19 dienų uždirbo 1 mlrd. dolerių visame pasaulyje ir tapo greičiausiai šią ribą kada nors pasiekusiu animaciniu filmu. Tačiau filmo pasiekimai tuo nesibaigia. Šiuo metu jis yra daugiausiai uždirbęs 2024 m. filmas ir pirmasis filmas, įveikęs 1 mlrd. dolerių ribą nuo praėjusių metų filmo „Barbė“.

Režisieriui Kelsey Mannui filmo „Išvirkščias pasaulis 2“ idėja kilo peržiūrėjus savo vaikystės gimtadienio nuotraukas. Jis nuo pat pradžių norėjo sukurti filmą apie tai, kaip susidoroti su mintimi, kad nesi pakankamai geras. Žiūrėdamas savo vaikystės gimtadienio nuotraukas, jis pastebėjo, kad per penktąjį gimtadienį jo veide buvo „didžiausia šypsena“, tačiau per tryliktąjį gimtadienį jo šypsena „sumažėjo“.

Filmuose „Išvirkščias pasaulis“ buvo svarstoma apie 27 emocijas, tačiau filmo kūrėjai nusprendė, kad tęsinyje daugiausia dėmesio bus skiriama „sąmoningoms emocijoms“. Iš naujų emocijų ilgiausiai užtruko „Nerimo“ kūrimas. Ir atvirkščiai, Ennui buvo lengviausia kurti, o jo personažą įkvėpė „šlapia makaronų košė“.

Yra labai konkreti priežastis, kodėl Nerimas – oranžinė būtybė, kupina nervinės energijos – yra tokios spalvos. Kuriant filmą „Pixar“ atliko tyrimą ir susidūrė su įdomiu faktu – oranžinės spalvos poveikis kai kuriems žmonėms sukelia nerimą.

Keletas įdomių faktų apie naujausią filmą

·        Pykčio emocija lentynoje prie lovos turi nedidelę „keiksmažodžių“ taupyklę (su monetomis!).

·        Džiaugsmas prie savo lovos turi molinę Bing Bongo skulptūrėlę.

·        „Ennui“ yra prancūziškas skolintas žodis, jungiantis nuovargio ir nuobodulio jausmą.

·        Railės kambaryje ant lubų yra tamsoje šviečiančios žvaigždės, kurias ji įsivaizdavo pirmajame filme. Šiame filme, kai Džiaugsmo emocija guli lovoje, jos gultas papuoštas tokiomis pačiomis tamsoje šviečiančiomis žvaigždėmis ant lubų.

·        Ankstyvajame scenarijaus juodraštyje atsirado šios naujos spalvomis pažymėtos emocijos: Laisvė (balta), Meilė (purpurinė), Aistra (žydra) ir Stiprybė (juoda). Vėlesniuose juodraščiuose jos pakeistos Nerimu (oranžinė), Gėda (rožinė), Ennui (indigo) ir Pavydu (turkio).

·        Džiaugsmo ir Liūdesio naudojami žiūronai yra „pasiskolinti“ iš „Žaislų istorijos“ personažo Lennio.

·        Pavydas yra vienintelė emocija, kuri turi tik po 4 rankos pirštus, o kitos turi po 5 pirštus.

·        Pirmasis filmas baigėsi Railei žaidžiant ledo ritulį, o antrasis prasideda jai žaidžiant ledo ritulį.

·        Pirmasis filmo treileris per pirmąsias 24 valandas sulaukė 157 mln. peržiūrų internete – daugiau nei bet kuris kitas „Disney“ animacinis filmas, aplenkdamas „Ledo šalį 2“ (2019 m.) su 116 mln. peržiūrų.

Mano išsaugoti straipsniai