Ar galima sportinę avalynę skalbti skalbimo mašinoje, o aulinukus džiovinti ant radiatoriaus? Kodėl batų priežiūros priemonių gali būti per daug, o dirbtinės odos avalynės impregnuoti nebūtina? Avalynės priežiūros rutinoje gausu mitų, kurie lemia greitesnį batų nusidėvėjimą, tinkamos formos ir išvaizdos praradimą. Prasidėjus šaltajam sezonui, reikalaujančiam ypatingos batų priežiūros, dalinamės pagrindinėmis batų priežiūros klaidomis ir patarimais, kaip jų išvengti.
Skalbimas skalbyklėje
Viena pagrindinių klaidų, kurias daro dažnas – avalynės, ypač sportinių batelių, skalbimas. Avalynę neigiamai veikia vanduo, skalbimo priemonės bei karštis. Skalbimo mašina ir joje vykstantys procesai gali negrįžtamai pakenkti jūsų batams.
Mechaniniai judesiai ir skalbimo priemonės ne tik pažeidžia medžiagą, bet gali paskatinti ir pado skilimą. Dėl skalbyklėje esančios aukštos temperatūros, kuri tiesiogiai veikia vidpadį ir padą, batai gali atsiklijuoti, deformuotis avalynės viršus. Batų plovimą skalbyklėje reikėtų keisti valymo putomis ar kitomis batų valymui skirtomis priemonėmis.
Džiovinimas ant radiatoriaus
Šaltuoju sezonu dažnas batus džiovina tiesiog ant radiatoriaus, norint, kad jie kuo greičiau išdžiūtų. Tačiau toks batų džiovinimo būdas yra labai kenksmingas avalynei: batai dėl tiesioginio karščio ima riestis į viršų, sausėti bei skilinėti. Keletą kartų tiesioginio karščio gavę batai niekada neatrodys lyg nauji.
Svarbu pabrėžti, jog odinė avalynė yra ypač jautri temperatūrų svyravimams. Todėl žinant, kad batų oda natūrali, ją reikėtų džiovinti kambario temperatūroje. Pasirinkus netinkamą džiovinimo būdą, oda džiūsta netolygiai, drėgmė išgaruoja iš bato paviršiaus, todėl po kiek laiko ima skilinėti.
Norint išsaugoti tinkamą bato formą, nepakeičiamu batų džiovinimo palydovu turėtų tapti kurpalis. Kurpaliai dedami tiesiai į batą, todėl jie padeda išlaikyti tinkamą formą. Džiūdami batai nesusiraukšlėja, nesiriečia į viršų.
Neturint kurpalių, į avalynę galima prikišti laikraščių, jie puikiai sugeria drėgmę ir palaiko bato formą.
Prakaito nekontroliavimas
Retas kuris rūpinasi savo kojų prakaitavimu, dėl kurio batuose atsiranda nemalonus kvapas, drėgmė. Nesirūpinant ir nekontroliuojant kojų prakaitavimo, nemalonus batų kvapas sukuria nepatogias situacijas, sukelia diskomfortą svečiuose ar darbe bei lemia greitesnį avalynės susidėvėjimą.
„Visų žmonių kojos prakaituoja, juolab jei visą dieną praleidžia batuose. Dėl higienos ir, žinoma, sveikatos sumetimų, reikėtų pasirūpinti savo pėdomis bei avalyne. Išeitis galėtų būti specialūs avalynės padeliai. Odiniai arba medvilniniai batų padeliai sugeria nemalonius kvapus, apsaugo nuo drėgmės ir suteikia komforto jausmą“, – teigia „Deichmann avalynė“ regiono vadovė G. Prėskienė.
Padelius galima išimti, išvėdinti, o pasibaigus sezonui – pakeisti naujais. Medvilniniai padeliai ypač tinka aktyvesniems ir nuolat skubantiems, juos galima išskalbti ir vėl naudoti.
Norint išvengti nemalonių kvapų, batams reikėtų leisti „pailsėti“ – neavėti tos pačios poros batų kasdien. Taip batai tinkamai išdžius ir išsivėdins.
Netinkamas batų priežiūros priemonių naudojimas
Besirūpindamas savo avalyne dažnas tepa vieną batų priežiūros priemonių sluoksnį ant kito, pamiršdamas paprastą taisyklę – visko gali būti tiesiog per daug. Tepant įvairius batų tepalus, vašką, losjoną ir kitas priemones, jos ima sluoksniuotis ir ilgainiui tai ima kenkti jūsų avalynei. Bato paviršiuje dėl produktų pertekliaus gali atsirasti sulinkimai, produkto sankaupos gali sudžiūti, batų paviršius ima skilinėti, o tai tikrai nepagerins estetinio batų vaizdo.
Kasdienė batų priežiūros rutina turėtų prasidėti nuo batų valymo, tai padės ne tik nuvalyti purvo ir dulkių sluoksnį, bet kartu pašalinti ir kitų produktų perteklių, kuris kaupiasi ant bato paviršiaus. Batus galima nuvalyti medžiagine servetėle ar valymo putomis, taip išvengsite batų skilinėjimo ir susilankstymo.
Impregnuojama dirbtinės odos avalynė
Kai kurie žmonės yra nusistatę prieš dirbtinės odos batus, tačiau šis požiūris yra klaidingas, nes, priešingai nei mano daugelis, dirbtinės odos avalynę yra pakankamai lengva prižiūrėti. Nenatūralios odos batai yra atsparesni drėgmei, todėl jų impregnuoti visai nebūtina.
Lyginant su natūralia oda, net ir šlapiuoju metų laiku dirbtinės odos avalynės impregnuoti nebūtina. Todėl orams suprastėjus rekomenduojama rinktis dirbtinės odos avalynę, nes ją lengviau prižiūrėti, ji ne taip stipriai reaguoja su dirgikliais, ją lengviau išdžiovinti. Sušlapusi dirbtinė oda taip greitai nepraranda savo formos, neišsitampo.