Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Po Indijoje išgirstų šokiruojančių mergaičių pasakojimų – knyga apie tikrąją mados kainą

Po Indijoje išgirstų šokiruojančių mergaičių pasakojimų – knyga apie tikrąją mados kainą

Kiek iš tikrųjų kainuoja mada? Norėdamos tai išsiaiškinti, Nyderlandų rašytojos Caja Cazemier ir Martine Letterie ne tik bendravo su įvairių organizacijų, siekiančių geresnių darbo sąlygų Azijos darbuotojams, atstovais, bet ir vyko į Indiją.

Ten išgirdo šokiruojančių mergaičių, dirbančių fabrikuose, istorijų. Taip gimė knyga „Made by Indira. Mada – bet kokia kaina?“ (leidykla „Debesų ganyklos“), pasakojanti dviejų skirtingose pasaulio šalyse gyvenančių penkiolikmečių mergaičių istoriją, atskleidžianti mados imperijos peripetijas ir kviečianti susimąstyti apie atsakingą vartojimą.

Kaip prisistatytumėte tiems, kurie nežino, kas esate?

Caja: Aš – Caja Cazemier, esu parašiusi daugiau nei 50 knygų. Beveik visos jos apie dalykus, su kuriais susiduria 11–16 metų paaugliai: mokykla, įsimylėjimas ir seksualumas, alkoholis ir narkotikai, socialinės medijos, internetinės pažintys, patyčios, tėvų skyrybos, netektys ir pan. Tai realistiškos istorijos, parodančios, kaip jaunimas su visu tuo gyvena.

Martine: Esu Martine Letterie ir nuo maždaug 25-erių rašau knygas vaikams ir jaunimui. Didžioji dalis mano knygų yra istorinės, jos apie žmones, kurie iš tiesų egzistavo. Pastaraisiais metais parašiau daug knygų apie Antrąjį pasaulinį karą.

Mano ir Cajos draugystė prasidėjo beveik prieš dvidešimt metų, kai kartu parašėme pirmąją knygą.

Kartu rašote knygas iš skirtingų perspektyvų. Iš kur semiatės įkvėpimo?

Martine: Mane įkvepia tikros istorijos ir tikri žmonės. Kartais jie iš dabarties, o kartais iš praeities.

Caja: Man labai įdomu, koks yra šiuolaikinis jaunimas, domiuosi jų pasauliu. Taip pat bendrauju su paaugliais lankydamasi mokyklose ir pristatydama savo knygas.

Ar nėra sunku kartu rašyti knygą? Lengvai randate kompromisą, kai požiūriai išsiskiria?

Caja: Mes ne tik kolegės, bet ir draugės. Turime tokį patį rašymo stilių, mums priimtina įvertinti, pakomentuoti vienai kitos darbą. Rašome kiekviena atskirai savo namuose, bet drauge sukuriame istoriją. Mums smagu ir įdomu dirbti kartu. Mūsų kelionė ypatinga.

Martine: Mums labai gerai sekasi kartu dirbti. Gerbiame viena kitą ir diskutuojame tol, kol randame mus abi tenkinantį sprendimą, todėl problemų nekyla. Kadangi rašome apie skirtingus dalykus, tai praplečia akiratį.

Kaip jums kilo idėja parašyti knygą „Made by Indira. Mada – bet kokia kaina“?

Martine: Paskutinės dvi knygos, kurias kartu su Caja parašėme prieš šią, buvo dvigubi portretai. Caja rašė apie šių dienų merginą, o aš pasakojau apie merginą iš praeities. Dvi istorijas sujungėme į vieną romaną. Toks rašymo būdas mums labai patiko.

Caja: Ieškodamos naujos temos tokio tipo knygai, pagalvojome apie vaikų darbą. Diskutuojant Martine’ės vyras pasiūlė puikią mintį – rašyti apie merginą, kuri tai patiria, ir apie merginą, kuriai tai visiškai tolima. Galiausiai nusprendėme suteikti balsus veikėjoms iš nepasiturinčios ir išsivysčiusios šalies.

Kokia yra pagrindinė šios knygos žinutė?

Caja: Norėjome atskleisti, kas vyksta drabužių pramonėje, kaip vaikai įdarbinami ir išnaudojami. Tikimės, kad tai paskatins jaunus žmones keisti savo apsipirkinėjimo įpročius.

Martine: Norime, kad skaitytojai būtų sąmoningi pirkėjai, ir tikime, jog ši knyga gali padėti tai pasiekti.

Kad parašytumėte šią knygą, vykote į Indiją. Kokį įspūdį jums paliko ši šalis?

Martine: Tai graži šalis, bet joje yra labai didelė nesantaika tarp vargstančių ir pasiturinčių gyventojų. Vilties teikia tai, kad daugybė žmonių kovoja prieš neteisybę. Bet tai tik kelio pradžia, dar yra labai daug dalykų, dėl kurių reikia kovoti.

Caja: Šioje šalyje mane labai nustebino milžiniškas skurdas. Ir faktas, kad ne visi žmonės turi vienodas galimybes. O gerąja prasme nustebino žmonių entuziazmas pagerinti jaunų mergaičių ir apskritai darbuotojų likimą.

Knygos autorės Indijoje
Knygos autorės Indijoje
Organizatorių archyvas

Kurdamos istoriją bendravote su daug merginų, Indijoje dirbančių drabužių pramonėje. Kokius jausmus sukėlė jų papasakotos istorijos?

Martine: Tai, ką išgirdome, šokiravo. Kai grįžome namo, atrodė, kad viskas stojo į savas vėžes. Bet iš tiesų kelias savaites kiekvieną naktį sapnavau Indijoje sutiktas merginas.

Caja: Išties jų istorijos stulbina. Nyderlanduose tokios situacijos net negalėtume įsivaizduoti. Bendraudama su Indijos mergaitėmis supratau, kad jų gyvenimas yra daug sunkesnis nei mergaičių mūsų šalyje. Bene labiausiai sukrėtė darbe mirusios mergaitės istorija. Fabrikas, kuriame ji dirbo, neprisiėmė jokios atsakomybės. Kalbėjome su tos mergaitės mama, seserimi. Apėmė stiprus noras jas apkabinti ir taip išreikšti užuojautą, bet nebuvome tikros, ar tai priimtina jų kultūroje. Galiausiai mes tiesiog tai padarėme ir jos tai priėmė teigiamai.

Kaip manote, ar lengva pakeisti jaunimo apsipirkinėjimo įpročius? Tikite, kad ši knyga gali padėti tai padaryti?

Martine: Nemanau, kad tai lengva, bet tikiu, kad knyga gali padėti. Juk tam, kad pakeistum įpročius, pirmiausia reikia pakeisti požiūrį. O knyga tai tikrai gali.

Caja: Keisti jaunų žmonių apsipirkinėjimo įpročius tikrai nėra lengva. Paprastai jie neturi daug pinigų, tad, suprantama, renkasi tai, kas pigiausia. Vis dėlto tikiuosi, kad mūsų knyga padės. Viskas prasideda nuo sąmoningumo.

Mano išsaugoti straipsniai