Žurnalo MANO NAMAI metinė prenumerata su 53% NUOLAIDA!
Maža juoda suknelė

Kultinės mados akimirkos, kurios pakeitė pasaulį

Mados istorijoje yra akimirkų, kurios ne tik paliko neišdildomą įspūdį, bet ir padarė reikšmingą poveikį visuomenei. Šie įvykiai ir inovacijos įkvėpė naujus stilius, išplėtė mados ribas ir tapo istorinėmis ikoninėmis akimirkomis. Šiame straipsnyje apžvelgsime kultines mados akimirkas, kurios pakeitė pasaulį.


1. Coco Chanel ir „Maža juoda suknelė“ (1926 m.)

Kai Coco Chanel pristatė „mažą juodą suknelę“ (angl. Little Black Dress), ji sukūrė universalų drabužį, tinkantį visiems gyvenimo atvejams. Iki tol juoda spalva buvo siejama tik su gedulu, tačiau Chanel ją pavertė elegancijos simboliu. Ši suknelė tapo mados klasika ir išliko stiliaus pagrindu iki šių dienų.

Maža juoda suknelė

2. Dior „New Look“ revoliucija (1947 m.)

Po Antrojo pasaulinio karo moterys troško prabangos ir moteriškumo. Christian Dior su savo „New Look“ kolekcija pristatė platų sijoną, grakščią liemens liniją ir pabrėžtą moterišką siluetą. Tai buvo kontrastas karo laikotarpio praktiškumui ir tapo prabangos bei klestėjimo simboliu.


3. Mary Quant ir mini sijono gimimas (1960-ieji)

Mary Quant sukurtas mini sijonas pakeitė moterų aprangos suvokimą. Šis drabužis tapo jaunimo revoliucijos simboliu, išlaisvindamas moteris nuo konservatyvių aprangos taisyklių. Mini sijonas įtvirtino jaunimo kaip pagrindinės mados kūrėjos statusą.


4. Yves Saint Laurent ir smokingas moterims (1966 m.)

Kai Yves Saint Laurent sukūrė „Le Smoking“ – pirmąjį smokingą moterims, jis sulaužė tradicinius lyčių apribojimus madoje. Šis drabužis įkūnijo moterų emancipaciją ir suteikė galimybę elegantiškai atrodyti dėvint drabužius, kurie iki tol buvo laikomi išimtinai vyriškais.


5. Naomi Campbell ir „Supermodelių era“ (1990-ieji)

1990-aisiais prasidėjo tikroji „supermodelių era“, kuriai vadovavo tokios asmenybės kaip Naomi Campbell, Cindy Crawford ir Claudia Schiffer. Šie modeliai tapo pasaulinėmis žvaigždėmis, išpopuliarino aukštąją madą ir pakeitė modelio profesijos suvokimą.


6. Madonna ir Jean-Paul Gaultier kūriniai (1990 m.)

Madonnos koncertų metu dėvėtas Jean-Paul Gaultier kūrinys – kūno formą išryškinantis korsetinis bodis su kūgine liemenėle – tapo ne tik scenos ikona, bet ir feministiniu simboliu. Tai įkvėpė moteris drąsiai išreikšti savo seksualumą ir identitetą.


7. Alexander McQueen „Highland Rape“ kolekcija (1995 m.)

Alexander McQueen išgarsėjo dėl savo provokuojančių kolekcijų, o „Highland Rape“ buvo viena labiausiai diskutuojamų. Ši kolekcija kalbėjo apie Škotijos istoriją ir engimą, naudodama drąsią vizualinę kalbą. McQueen įtvirtino madą kaip socialinių ir politinių temų išraiškos platformą.


8. Rihanna ir „Met Gala“ (2015 m.)

Rihanna 2015 m. Met Gala vilkėjo kiniškos kilmės dizainerės Guo Pei geltoną suknelę su ilgu šleifu. Šis įspūdingas įvaizdis iškart tapo interneto sensacija ir simbolizavo Rihannos, kaip mados ikonos, statusą. Tai taip pat atkreipė dėmesį į Azijos dizainerių talentus.


9. Balenciaga ir „Streetwear revoliucija“ (2010-ieji)

Demna Gvasalia, dirbdamas Balenciaga mados namuose, pradėjo revoliuciją, įtraukdamas gatvės drabužius į aukštąją madą. Oversized džemperiai, sportbačiai ir laisvi siluetai tapo pagrindine mados kryptimi, kuri iki šiol dominuoja kasdienėje aprangoje.


10. Met Gala ir „Camp“ tema (2019 m.)

Met Gala 2019 m. tema „Camp: Notes on Fashion“ iškėlė į viršų ekstravagancijos ir teatralumo idėjas. Tai tapo viena iš labiausiai aptarinėjamų mados akimirkų, kurioje dalyvavo tokios žvaigždės kaip Lady Gaga ir Billy Porter, parodydamos, kad mada yra ir menas, ir saviraiškos forma.

Mano išsaugoti straipsniai