Vasaros sezonu moters intymiai zonai neretai tenka daugiau iššūkių. Karštis, prakaitas, vandens telkinių vanduo, smėlis, aptempti ar sintetiniai drabužiai gali prisidėti prie nemalonių simptomų ir bendro diskomforto atsiradimo. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Jurgita Jankauskienė primena, kad vasarą rūpintis intymia higiena reikėtų kiek kitaip, nei kitais sezonais – ne tik dėl komforto, bet ir dėl sveikatos. Vaistininkė išduoda kelias paprastas kasdienes priemones, kurios gali padėti išlaikyti švaros ir gaivos jausmą visą dieną bei leisti mėgautis vasaros malonumais be rūpesčių.
Kaip dažniausiai moterims pasitaikančias intymios zonos infekcijas vasaros metu galima įvardinti bakterinę vaginozę, grybelinę infekciją – pienligę (kandidozę) ir šlapimo takų infekcijas. Visos jos pasireiškia nemaloniais pojūčiais ar diskomfortu pilvo apačioje.
Bakterinę vaginozę galima atpažinti iš pilkšvų išskyrų, nemalonaus kvapo, suintensyvėjančio po maudynių. Tuo tarpu pienligė sukelia niežėjimą, deginimo jausmą, bei baltų, tirštų išskyrų atsiradimą. Lengviausia atpažinti šlapimo takų infekcijas, kurios sukelia didesnį norą šlapintis ir skausmą šlapinimosi metu. Pastebėjus šiuos simptomus – rekomenduojama kreiptis į gydytoją.
Drėgnas maudymosi kostiumėlis gali baigtis infekcija
Anot J. Jankauskienės, pirmasis žingsnis, siekiant išvengti galimų makšties mikrofloros pokyčių ir įvairių infekcijų, – maudytis švariuose vandens telkiniuose ar baseinuose. Kylant abejonėms dėl vandens kokybės, maudynių geriau atsisakyti.

„Dar viena dažnai pasitaikančių intymios higienos klaidų vasarą – tai ilgai nekeičiamas, drėgnas maudymosi kostiumėlis. Išlipusios iš vandens, sėdėdamos ant smėlio ar aktyviai judėdamos, moterys dažnai lieka vilkėti šlapius drabužius. Tačiau drėgmė, šiluma ir oro trūkumas sukuria palankią terpę daugintis bakterijoms ar grybeliams“, – sako vaistininkė.
Ji pabrėžia, kad galima to išvengti paprasčiausiai po maudynių persirengiant į sausą maudymosi kostiumėlį arba užsivelkant švarius, sausus apatinius drabužius.
Maudynės menstruacijų metu
Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė pastebi, kad pacientėms dažnai kyla klausimų dėl maudynių menstruacijų metu.
„Maudytis tomis dienomis tikrai galima, svarbiausia tai daryti neužterštuose vandens telkiniuose. Jei naudojate higieninius tamponus, po maudynių būtinai pasikeiskite, nes jis sugers ne tik kraują, bet ir vandenį. Taip sudaromos palankios sąlygos makšties infekcijoms“, – primena vaistininkė.
Moterims, kurios naudojasi menstruacine taurele, vaistininkė primena, kad po kiekvieno buvimo vandenyje jos išimti ir plauti nereikia – taurelė sandariai priglunda prie makšties sienelių ir neleidžia nei kraujui pratekėti, nei vandeniui patekti į vidų. Jei prireikia ją išplauti dėl kitų priežasčių, svarbu tai daryti su švariu vandeniu ir švariomis rankomis. Tam kelionėse pravartu turėti švaraus vandens – tai užtikrins tinkamą higieną net ir būnant gamtoje.
Menstruacijų metu moters organizme vyksta hormoniniai pokyčiai, kurie gali paveikti makšties pH bei jos mikroflorą. Dėl išskiriamo kraujo makšties pH tuo metu tampa mažiau rūgštinis, todėl sudaromos palankesnės sąlygos bakterijoms ir grybeliams daugintis. Nuo šio mikrofloros disbalanso gali apsaugoti probiotikai, padedantys palaikyti sveiką makšties mikroflorą.
Anot vaistininkės J. Jankauskienės, toms moterims, kurios per mėnesines dažnai jaučia diskomfortą, rekomenduotina pasitarti su gydytoju dėl profilaktinio probiotikų vartojimo. Kitais atvejais probiotikai gali būti vartojami keletą dienų prieš menstruacijas ir jų metu, kad mikroflora būtų stipresnė.
Tinkamos higienos paisymas
Nemalonių pojūčių intymioje zonoje gali sukelti ir nepatogių, aptemptų ar sintetinių drabužių vilkėjimas visą dieną. Anot vaistininkės, sintetiniai, itin prigludę, odai kvėpuoti neleidžiantys audiniai gali apsunkinti oro cirkuliaciją intymioje srityje, skatinti drėgmės kaupimąsi, sukelti sudirgimus ar palankią terpę infekcijoms.
Gausiau prakaituojant, vaistininkė rekomenduoja dažniau, 1–2 kartus per dieną ir po aktyvios veiklos, apsiprausti išorinius lytinius organus – svarbu pasirinkti intymiai higienai pritaikytas priemones, nenaudoti visam kūnui skirtos dušo želės ar šampūno.
„Naudokite švelnius intymios higienos prausiklius, kurių galima įsigyti kiekvienoje vaistinėje. Svarbiausia, kad priemonės būtų be kvapiklių, dažiklių ir sulfatų. Rinkitės prausiklius su pienine rūgštimi, praturtintus ramunėlių, alavijų, medetkų ekstraktais, kurie švelnina ir ramina. Jei neturite galimybės nusiprausti po tekančiu vandeniu, galite naudoti drėgnas, lytinei higienai skirtas vienkartines servetėles, ar servetėles, impregnuotas tik vandeniu. Svarbu, kad jos būtų bekvapės, su natūraliu pH ir be alkoholio“, – primena vaistininkė J. Jankauskienė.