Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!

Pavojingas pavydas

Pavydas yra tam tikra pykčio išraiška, kuri yra grindžiama baime ar netektimi. Pavydo valdymas primena pykčio valdymą. Pastebėjęs/-usi, kad pradedi pavyduliauti, privalai nedelsiant nusiraminti. Giliai kvėpuok, pamėgink atsipalaiduoti ir tik tada sąžiningai įvertink padėtį.
Niekada neleisk sau pratrūkti įniršiu. Tada tu prikalbi dalykų, kurie nėra teisingi. Kiti žmonės kaipmat tave „nurašo“, jei imi juos skaudinti.

Turėtum suvaldyti situaciją griežtai, bet ramiai. Užuot svaidęs/-iusi kaltinimus, pasverk savo mintis ir paaiškink tai, kaip tave veikia supanti aplinka.

Nebadyk pirštu ir nekritikuok kitų elgesio. Žvelk į pavydą taip, koks jis yra iš tikrųjų – tavo reakcija, ir pasistenk rasti tikrą sprendimą, o ne vien išlieti jausmus.

Išklausyk kitų žmonių nuomones, ką jie mano apie tavo situaciją, kuri išprovokavo tavo pavydą. Jūsų mąstymas gali skirtis kaip diena ir naktis.

Visai tikėtina, kad pervertini kitų veiksmus. Gyvenime būna begalės nekaltų situacijų, kurios, dėl nesusipratimo, virsta keliančiomis pavydą.

Prieš pradėdamas/-a pavyduliauti įsitikink, ar pakankamai žinai, kas iš tikrųjų vyksta.

Pavydas atsiranda tam, kad apsaugotų tave, o ne todėl, kad kontroliuotų kitų žmonių elgesį. Tai emocija, kurios gali ir nesuvaldyti, jei tik leisi.

Niekuomet negalėsi valdyti kito asmens, tačiau gali apsisaugoti, jei šis mėgins tave įskaudinti.

Sveikas pavydas gali padėti atpažinti ir, mokantis iš klaidų, įveikti nemaloniausias gyvenimo akimirkas.

Iracionalusis pavydas

Šio tipo pavydas atsiranda dėl įsivaizduojamų dalykų arba tiesiog dėl nesusipratimų. Nelogiškas pavydas kenkia mūsų sveikatai.

Jis grindžiamas ne tikrove, bet paranoja ir nesaugumu.

Iracionaliai pavydūs žmonės remiasi savo jausmais ir mano, kad kažkas yra ne taip, kaip turėtų, nors realaus pagrindo tam nėra.

Nesulaukę aplinkinių pritarimo tokie paranoiški pavyduoliai dažnai nugrimzta į depresijos liūną.

Jie yra griežtai įsitikinę, jog jų pavydas yra pagrįstas, net jei visi požymiai rodo visiškai priešingą tiesą. Tokius asmenis „pagydyti“ būna išties sunku.

Iracionalų pavydą gali išgydyti terapija. Jei pernelyg dažnai jauti pavydą ir negali surasti svarios priežasties tam paaiškinti, gali ieškoti specialistų pagalbos.

Destruktyvusis pavydas

Destruktyvusis pavydas paprastai grindžiamas tikrove. Pavydą provokuojanti baimė yra tikra ir gali remtis faktais. Tad galima sakyti, kad pavyduliavimas turi pagrindo. Tačiau bėda slypi kitur.

Griaunamąjį pavydą išgyvenantys žmonės dažnai užsipuola kitus. Tai piktas pavydas, kuris neretai yra grindžiamas kerštu.

Tokio pavydo pasireiškimas – kitų žmonių skaudinimas, o ne galimos išeities ieškojimas.

Tačiau kartais pavydas verčia žmones daryti beprotiškus dalykus. Smurtas ar savo kūno žalojimas taip pat gali būti nežaboto pavydo apraiškos.

Toks pavydas paprastai siejamas su pykčio protrūkiais, jis kartais užvaldo tavo protą ir jausmus.

Geriausias būdas pažaboti visa griaunantį pavydą – psichologo konsultacijos.

Pavydas, kuris gelbsti

Ši pavyduliavimo forma veikia kaip savisaugos mechanizmas. Pavydo jausmą seka produktyvūs veiksmai, pavyzdžiui, blogų santykių nutraukimas ar svetimaujančio partnerio palikimas. Esminis pavydo tikslas – savisauga, bet ne kerštas ar atpildas.

Rašykite ir klauskite psichologės el. paštu psichologija@delfi.lt.

Atsakymai pasirodys DELFI gatvės rubrikoje „Psichologas pataria”.

Mano išsaugoti straipsniai